USA: Nový prezident a nové problémy

Volby v USA jsou rozhodnuté. Z chaotické situace, která nastala bezprostředně po hlasování, vyšel jako vítěz demokratický kandidát Joe Biden. Americká společnost však zůstává rozdělená. Ulice měst, které byly ještě před několika týdny plné protestujících proti rasismu, opět ožívají demonstracemi podporovatelů obou kandidátů. Dramatický vývoj v zemi s nejsilnější ekonomikou světa má potenciál zamíchat kartami na světových trzích. A to přináší nová rizika i příležitosti.

Americké volby byly velice těsné a situace je stále vyhrocená. V rozhodujících státech byly rozdíly v počtu pouhých tisíců hlasů. Donald Trump označil volby za zfalšované, a jeho syn dokonce řekl, že by stávající prezident měl přejít do totální války. I jiní jeho podporovatelé vyzývají k ozbrojenému odporu. "I přes běžnou dostupnost zbraní v americké společnosti a silná slova však neočekáváme větší nepokoje," říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Byly volby zmanipulované? Zatím nikdo nepředložil jasné důkazy, velký počet korespondenčních hlasů nicméně přinesl zmatek a více prostoru pro pochybnosti. Zarážející mohl být fakt, že drtivá většina volebních lístků došlých poštou byla pro demokratického kandidáta. Zatímco republikánští voliči měli možná tendenci nebrat pandemii příliš vážně a přišli volit osobně, demokraté byli opatrnější a volili raději na dálku.

Reakce trhu

Reakce na trzích byla po volbách silná. Akcie posílily, k čemuž o několik dnů později přispěly i nadějné zprávy o vakcíně na covid-19. Investoři kvitují pravděpodobnost nadále rozděleného amerického Kongresu na Sněmovnu reprezentantů s většinou demokratů a Senát (těsně) ovládaný republikány. To znamená komplikovanější proces zavádění nové legislativy. Zejména zmíněné naděje na brzké uvedení vakcíny na trh podpořily zájem o cyklické tituly na úkor dosavadních technologických hvězd.

Opakování roku 2000? Rotace na americkém akciovém trhu připomíná začátek dvacet let starého výplachu
Před dvěma dekádami se poměr mezi indexy Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average vyšplhal na vrchol a po klasické vrcholové formaci se zřítil níže (technologický index odepsal za necelé tři roky bezmála 90 %, zbytek trhu oslabil také výrazně, ale přece jen méně). Zopakuje se historie?

Určitý vliv výsledků voleb bude dlouhodobě cítit v průmyslu. Zatímco republikáni jsou spíše pro podporu domácích firem, u demokratů je více cítit tíhnutí k různým ekologickým omezením po vzoru Evropy. Zvolení Joea Bidena tak v těchto sektorech může způsobit nervozitu. Většina velkých firem ale již sama přistupuje k zavedení ekologičtější výroby. I proto budou nejspíše pro ekonomiku podstatnější než politika reálná čísla o hospodaření firem a také ceny ropy.

Další vývoj

Na světových trzích lze nadále očekávat nervozitu. I přes výhru Bidena je situace napjatá. USA jsou navíc nadále sužovány pandemií koronaviru, která si může vyžádat další omezení v ekonomice. Ocenění amerických akcií je přitom vysoké. Obavy panují také ohledně možné úpravy daňové reformy ve směru vyššího zdanění firem. Společnosti, které převedly výrobu zpět do USA na základě daňových pobídek, by se mohly dostat do situace, kdy se jim vydané náklady na přesun kapacit nevrátí. K tomu by však bylo potřeba shody v Kongresu, která není až tak pravděpodobná.

Trumpova Amerika

Spojené státy se za vlády Donalda Trumpa nezměnily tolik, jak se může zdát. Lidé i firmy si museli zvyknout na výrazná prohlášení a rychlá rozhodnutí, která ale byla mnohdy nakonec poměrně prospěšná. Domácí podnikatelé a trh obecně se za Trumpovy administrativy mohli cítit jistěji.

Pro světovou ekonomiku byly velice určující celní války s Čínou, které přinesly nový pohled na mezinárodní obchod. Nejen Trumpovi příznivci pak oceňují, že stávající prezident plnil mnoho svých slibů a snažil se udržet USA na pozici nejvýznamnější mocnosti světa.

Přehled v 10 grafech: Americká ekonomika za prezidenta Donalda Trumpa
Tři roky šlo (téměř) vše jako po másle, poslední rok prvního funkčního období by ale Donald Trump nepochybně rád vyměnil se svými předchůdci. Pandemie covidu-19, kterou sám nejmocnější člověk světa zprvu podceňoval, udělala své. Grafy z následujícího přehledu jsou letošním vývojem drsně ovlivněny, i tak je ale dobré vědět, jak se vedlo hospodářství USA v uplynulých letech.

Bidenova Amerika

Jaké mohou být další čtyři roky v USA? Joe Biden je zkušený politik. Reprezentuje spíše konzervativní křídlo Demokratické strany. Zajímavé v tomto směru je, že viceprezidentka Kamala Harrisová je výrazně více levicově orientovaná. Kdyby měla nového prezidenta v příštích čtyřech letech v úřadu nahradit, mohlo by to znamenat výraznější zásahy do fungování trhů, což ekonomové vnímají jako riziko.

Jak se bude vyvíjet situace v Americe, potažmo v celém světě, však nemůže jistě předpovědět nikdo. Jisté je jen to, že rozdělená společnost USA k sobě bude hledat cestu obtížně a nový prezident to minimálně ze začátku nebude mít v úřadu snadné.

Konec debat: Amerika je rozdělená, nejde o žádný pokus jako v roce 2016
Americké prezidentské volby ukázaly, že bezmála polovina těch, kdo odevzdali hlas jednomu z prezidentských kandidátů, chtěla v Bílé domě na další čtyři roky Donalda Trumpa. A to samo o sobě je silný vzkaz světu.
Zdroj:
BH Securities
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat