31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Ve finančním sektoru se toho během března odehrálo opravdu mnoho. Viděli jsme pády velkých bank, velkou volatilitu na finančních trzích i rozpaky lokálních investorů týkající se nabídky ETF. Nejen o tom všem jsme hovořili s Vladimírem Holovkou, obchodním ředitelem XTB.
V posledních dnech se hodně mluví o konkurenčních brokerech, kteří stahují z nabídky řadu populárních ETF. Může to být i případ XTB?
Samozřejmě jsme to zaznamenali. Z našeho pohledu XTB nadále plní vše, co evropská i domácí regulace vyžaduje. XTB pro vlastní vydávané investiční nástroje poskytuje české nebo slovenské znění Key Information Documents (KIDs). V případě ETF nástrojů vystupujeme takzvaně ve vztahu execution-only bez poradenské činnosti, přičemž na tyto případy se povinnost lokálních verzí KIDs podle ČNB nevztahuje. XTB tedy stále bez problémů poskytuje ETF stávajícím i novým klientům, a to navíc bez poplatků za transakce až do objemu 100 000 eur měsíčně.
V současnosti je mnoho bankovních domů pod tlakem, některé se potýkají doslova s existenčními problémy. Hrozí něco takového u brokerů?
Obecně řečeno ne, obchodní modely banky a brokerského domu jsou velice odlišné. Regulovaní a licencovaní brokeři v rámci evropského prostoru mají za povinnost evidovat klientské prostředky a investiční instrumenty na oddělených účtech, než jsou jejich běžné vlastní, které používají pro chod společnosti. To je podle mě zásadní rozdíl oproti tradičním bankám, které mají vše na jedné hromadě. Pokud tedy využíváte služeb velkého brokera s mnohaletou tradicí, který dodržuje regulaci v rámci EU, můžete celkem klidně spát.
A v hypotetickém případě krachu brokerské společnosti by její klienti přišli o svá aktiva či cenné papíry?
Regulované brokerské domy evidují klientské cenné papíry a různá aktiva odděleně od svých peněz. Pokud by tedy nastal nějaký krach, investic klientů by se to nemělo dotknout. Jediným rizikem je, že klienti nebudou moci nakládat se svými investicemi do doby, než bude stanoven správce, který bude řešit, jak s aktivy klientů naložit. Klienty si buď převezme jiný broker, nebo si sami budou žádat, kam chtějí aktiva převést. Každý broker má navíc povinnost být členem garančního fondu, který případně dokáže poškozené klienty kompenzovat, a to zpravidla až do objemu zhruba 20 000 eur.
Pokud někdo v současnosti vybírá brokera, co by měl hledat a na co by si měl dát pozor?
Jsem rád, že se za posledních pět let brokerský trh zkultivoval a méně seriózních subjektů je stále méně. Nelehká doba vyšší inflace a zpomalujícího ekonomického růstu ale zároveň nahrává těm, kteří chtějí nalákat méně obezřetné investory a nabízet jim různé garantované výnosy s minimálním rizikem. To je důvod, proč se mít (stále) na pozoru.
Jednoduchý filtr je ten, zda je daný broker pod regulací EU. Mimoevropská regulace může investorovi velice zkomplikovat situaci, pokud bude s nějakou činností brokera nespokojen.
Dalším faktorem je doba působení brokera. Existují subjekty, které zamýšlejí klienty poškodit, a jakmile je jejich reputace příliš špatná, ukončí činnost původní společnosti a založí nový subjekt. S jiným názvem, ale se stejnými lidmi a praktikami. A to se stále opakuje. Obvykle se to netýká koncových brokerů, tedy takzvaných obchodníků s cennými papíry, ale jejich zprostředkovatelů (investiční zprostředkovatelé, vázaní zástupci). Pokud zvolíte služby zavedeného brokera s mnohaletou historií, pravděpodobně neuděláte chybu.
Jak se aktuální situace na světových burzách promítá do vašich aktivit a aktivit vašich klientů?
Když je na trzích klid, brokeři mají také relativně klid. To určitě nelze říci o posledních týdnech. Událostí na trzích je celá řada a pohyby světových burz oběma směry jsou významné. Také se snažíme být aktivnější a informovat klienty častěji a více, aby se v rychle se měnícím prostředí dokázali lépe orientovat.
Platí, že jakmile se na trzích něco děje, přiláká to pozornost všech typů obchodníků a investorů. Investiční příležitosti se zajímavou slevou se otevírají dlouhodobým investorům, pro aktivní krátkodobé tradery je pak větší volatilita vítána, protože se objevuje mnoho příležitostí oběma směry. Každý si ale musí ujasnit, zda chce takových situací využít, nebo stát mimo trh. Nic není zadarmo a vše je spojeno s riziky, toho si musí být vědom každý aktivní investor a musí být schopen rizika vyhodnotit a znát svou odolnost vůči nim.
Co byste v současnosti poradil investorům a krátkodobým obchodníkům?
Využít příležitostí, ale zachovat chladnou hlavu. Může to znít jako prázdná fráze, ale čas na finančních trzích neplyne vždy stejně. Občas se toho během několika týdnů odehraje stejně jako jindy za několik let. V takových obdobích je potřeba být aktivnější a dělat si domácí úkoly v podobě studia a analýz, protože pokud se dobře zorientujete ve chvílích, kdy trhy šílí, můžete získat velice významný příspěvek pro své obchodní a investiční výsledky. Pokud ale nebudete jednat rozvážně, můžete od trhu dostat pořádně za uši. Ano, lze také zůstat mimo trh, ale pak si nesmíte vyčítat, že vám třeba ujede mimořádně ziskový vlak.