Výhody a nevýhody robotického investičního poradenství

Technologie rychle mění svět, a to včetně investování. Prvními vlaštovkami takzvaného robo advisory neboli robotického investičního poradenství jsou v Česku společnosti Portu a Fondee. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody investování za pomoci robotů?

Robo advisory platformy nabízí automatizované investiční poradenství a sestavení a správu portfolia. Objem peněz investovaných přes platformy robo advisory loni podle odhadů dosáhl globálně asi čtyř bilionů dolarů. Letos by se přitom mohl až zdvojnásobit. Zde jsou hlavní důvody jejich popularity, ale i limity, které by investoři také měli brát v potaz.

Výhody

  • Nízké náklady: Robotické investiční poradenství se většinou zaměřuje na burzovně obchodované fondy (ETF). Ty jsou samy o sobě charakteristické nízkými poplatky. Relativně nízké jsou i náklady na samotné poradenství, jelikož společnosti nemusejí platit velké týmy analytiků, drahé pronájmy a podobně.
  • Jednoduchost: Jedním z hlavních pilířů fintechu je jednoduchost. Založit si účet u robo advisory investiční společnosti bývá otázka minut. Investor má vždy přehled o výkonnosti portfolia, stejně jako o jeho rizikovosti. Portfolio může být navíc automaticky rebalancované podle zvolené investiční strategie.
  • Investování bez omezení: Investovat na trhu částky v řádech stovek či tisíců korun může být problém. Většina obchodníků s cennými papíry sice klientům umožňuje investovat de facto od jedné koruny, to je často ale jen technická možnost. Kvůli poplatkům a nominální ceně akcií jsou často náklady na investici nesmyslně vysoké. Robo advisory společnosti, sestavující portfolia klientů především z ETF, naproti tomu umožňují skutečně efektivně investovat prakticky jakoukoli částku.
  • Personalizované strategie: Je vám třicet a důchod je v nedohlednu? Nebo už naopak v práci stříháte metr? Robo advisory společnosti mají řešení pro každého. Stačí odpovědět na otázky, které určí váš rizikový profil a investiční horizont, a doporučí vám tu nejlepší strategii, tedy kombinaci různých tříd aktiv napříč regiony i sektory.
  • Služba 24/7: Děsíte se, co budete dělat, když se na trzích něco stane zrovna v době, kdy budete v zahraničí? S robo advisory se nemusíte spoléhat na otevírací dobu investiční společnosti či dostupnost svého poradce. Přístup k obchodní platformě máte dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Pokud navíc povolíte algoritmům automatické úpravy portfolia, bude o vaše investice postaráno i ve chvíli, kdy budete bez přístupu k internetu.

Nevýhody

  • Chybějící možnost vypracování finančního plánu: Algoritmy vám těžko poradí s finančním plánem. Zvažujete-li koupi auta, stavbu domu nebo nákladnější dovolenou, budete si většinou muset sami spočítat, jak se v určitém časovém období změní vaše výdaje a co to bude znamenat pro vaše investiční portfolio.
  • Neschopnost improvizace: Velkým plusem investování na základě robotického poradenství je to, že algoritmičtí poradci nemají emoce, a tedy se nenechají znervóznit krátkodobou volatilitou. Na druhou stranu ale absence emocí a intuice znamená, že algoritmy nejsou připravené na nestandardní události, k nimž na trhu dojde poprvé.
  • Absence osobního kontaktu: Správný finanční poradce by se vždy měl snažit poznat chování svého klienta ve všech fázích hospodářského cyklu. Zjistit, jak reaguje na růst cen akcií, ale i na jejich pokles. Robot investorovi zbrklé kroky a nekoncepční rozhodnutí vymluvit nedokáže, poradce z masa a kostí ano.
Zdroj:
The Simple Dollar, Investopedia
Investování
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat