

Zlato letos na jaře zdražilo až k 2 050 USD za trojskou unci, aby následně trh s ním přešel do sestupného trendu. Po odrazu kolem 1 630 USD začátkem listopadu pak cena kovu začala opět růst a aktuálně se pohybuje zhruba na stejné úrovni jako před dvanácti měsíci. Mezi hlavními faktory, které letos cenu ovlivňovaly, byly vysoká inflace, válka na Ukrajině a pokračující protikoronavirová opatření v Číně. Pro příští rok zůstávají vyhlídky nejisté, Světová rada pro zlato pracuje se třemi hlavními scénáři.
Pro scénář takzvaného měkkého přistání, tedy zkrocení vysoké inflace bez vyvolání hospodářské recese, počítá Světová rada pro zlato s tím, že úrokové sazby americké centrální banky se dostanou maximálně na 5,5 %, přičemž na konci roku budou na 5 %, a kurz dolaru zůstane zhruba stabilní. Výnosy bondů by měly zůstat na výrazně zvýšených úrovních, dluhopisový trh by tak měl nadále odsávat část prostředků z trhu vzácných kovů. Negativní by pro zlato byla také solidní výkonnost akcií podpořená vyhnutím se recesi, naopak pozitivně by měl působit ústup Číny od politiky nulové tolerance vůči covidu-19.
Ve scénáři mělké recese by podle rady sazby Fedu neměly překročit 5 % a na konci roky by měly být na úrovni 4,6 %. Výnosy dluhopisů by měly ve srovnání se scénářem měkkého přistání být mírně nižší, stále by se však měly pohybovat na atraktivních úrovních. Dolar by měl mírně oslabit. Pro zlato by takové prostředí mělo být mírně pozitivní, rizikem by však byla možnost výrazného poklesu inflace, jenž by zájem o žlutý kov zmírnil.
Největší podporu by zlato mělo zaznamenat, pokud by hospodářství vstoupilo do hluboké recese, centrální banka USA by otočila a začala by výrazně snižovat úrokové sazby a s tím by do sestupného trendu přešly výnosy dluhopisů. Také v tomto případě by rizikem byl výrazný pokles inflace, za určitých okolností až ke dvěma procentům či pod ně, a hospodářská recese by navíc v tomto scénáři měla oslabit celkovou poptávku po komoditách, částečně tedy i po zlatě.
"Konsenzuální výhled ekonomů pro příští rok počítá se slabším růstem globální ekonomiky, v některých regionech by dokonce hospodářství mělo projít recesí. Inflace by měla klesat, stále by se ale měla pohybovat na zvýšených úrovních. Pokles inflačních tlaků by měl centrálním bankám na většině rozvinutých trhů dovolit v průběhu roku přestat se zvyšováním úrokových sazeb. Část faktorů působících na vývoj ceny kovu by tak měla být pozitivní, jiná část však negativní. Výhled tak zůstává nejistý, i vzhledem k posledním vyjádřením představitelů centrálních bank se ale jako pravděpodobnější jeví ty scénáře, které se historicky ukázaly jako celkově pro zlato pozitivní," píše Světová rada pro zlato.