Zaostřeno na sektory: Co bude v roce 2020 hýbat českou ekonomikou?

Digitalizace, robotizace, nedostatek zaměstnanců, vyšší ceny energií, obchodní války způsobující nervozitu a přeneseně nižší poptávku ze zahraničí. To vše jsou faktory, které ovlivňují české podniky napříč sektory. Pojďme se podívat trochu hlouběji na jednotlivá odvětví a na to, co bude v příštích měsících určovat jejich kondici.

Nejprve si připomeňme strukturu české ekonomiky. Té stále dominuje zpracovatelský průmysl s téměř 40% podílem na celkové produkci a 25% podílem na hrubé přidané hodnotě. Zpracovatelskému průmyslu pak vévodí výroba motorových vozidel, jejich dílů a příslušenství, jež se na celkových tržbách zpracovatelského průmyslu podílí 27 %. Těmto automobilovým výrobcům navíc dodávají i společnosti z dalších částí zpracovatelského průmyslu a celé ekonomiky.

Co v příštích měsících čeká vybraná odvětví české ekonomiky?

Automobilový průmysl

Evropský automobilový trh, kam převážně dodávají výrobci automobilů a dílů z ČR, sice zažívá ochlazení zájmu, na druhou stranu pokles poptávky po osobních autech v EU proti roku 2018 je jen mírný (o 1,6 % za první tři čtvrtletí roku 2019). A to přitom prodeje v EU v roce 2018 byly nejvyšší za posledních 11 let, byť ovlivněné přechodem automobilek na nové testování spotřeby a emisí aut v reálném provozu (WLTP). Výroba motorových vozidel v ČR pak v dosavadním průběhu roku dosahuje rekordních hodnot z roku 2018.

Poptávku po autech v příštím období ovlivní na jedné straně to, jak budou firmy v EU ochotny investovat a spotřebitelé utrácet, a zároveň to, jak se automobilkám podaří rozjet prodeje aut na alternativní pohony (elektřinu, případně zemní plyn). Od roku 2021 totiž budou muset finální výrobci v EU začít splňovat emisní limit, který říká, že prodaná auta dané automobilky vypouštějí v průměru maximálně 95 g CO2 na km (v roce 2018 průměrně 120,4 g CO2 na km).

Energetika

Do energetického sektoru spadá více segmentů se specifickými charakteristikami. Tím největším je výroba elektřiny (a tepla), na které se v ČR stále ze 47 % podílí uhlí. Tuto "klasickou" část energetiky ovlivňuje především cena emisní povolenky, jež se od roku 2017 zpětinásobila a jejíž pokles se v blízké budoucnosti neočekává.

V případě obnovitelných zdrojů zažívají v ČR boom především instalace menších fotovoltaik na střechy rodinných domů či průmyslových provozů, stavba větších fotovoltaických elektráren ani bioplynových zdrojů kvůli zastavené státní provozní podpoře neprobíhá. To by se mělo změnit od roku 2021, kdy by měla vejít v účinnost novela zákona o podporovaných zdrojích energie, a opět tak rozjetá provozní podpora obnovitelných zdrojů (především biometanu, velké fotovoltaické elektrárny již podporovány nebudou). Do budoucna lze předpokládat velké investice do distribučních energetických sítí v souvislosti se sílícími tlaky na přechod k (částečně) decentralizované energetice.

Stavebnictví

České stavebnictví táhla v poslední době především poptávka po pozemních stavbách, letos se pozitivně přidává také infrastrukturní stavitelství. Kapacity stavebních firem jsou téměř vyčerpané (průměrně na 94 %) a společnosti mají zakázky v průměru na 10 měsíců dopředu.

Letošní rok je charakteristický svižným růstem cen stavebních prací, do čehož se promítá silná poptávka, rostoucí mzdové náklady či zvyšující se ceny materiálů. Poptávka by měla zůstat silná i v roce 2019 (bude pokračovat stavba infrastrukturních projektů, nadále se budou stavět komerční nemovitosti).

Mírné ochlazení by mohlo přijít v souvislosti s účinností transpozice nové směrnice o energetické náročnosti budov, která se od ledna bude vztahovat i na rodinné domy. Podle směrnice budou muset mít nově povolované rodinné domy o pětinu nižší spotřebu energie než dosud. Kvůli tomu se očekává průměrný nárůst nákladů o 10-15 %.

Obchod

Hlavním trendem v obchodě je již několik let prodej zboží i služeb přes internet. Podíl e-commerce na celkovém prodeji zboží dosáhl v ČR již 11 % a stále roste s tím, jak se stále více kupuje on-line i zboží denní potřeby (potraviny, drogerie a další).

Na velké obchodní řetězce pak ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o významné tržní síle, která dále zpřísňuje dohody či množstevní slevy mezi obchodníky a dodavateli.

Dalším velkým všeobecným trendem je boj proti plastům a vůbec obalům, důraz na ochranu životního prostředí a zdravý životní styl, což se ve velké míře prolíná i do potravinářského průmyslu.

Cestovní ruch

Návštěvnost tuzemských hotelů, penzionů a kempů roste nepřetržitě již šestým rokem, na čemž se rovnoměrně podílejí čeští i zahraniční hosté. Češi více jezdí i na dovolenou do zahraničí. Čeští turisté stále více upřednostňují větší kvalitu turistických služeb, více kratších dovolených v průběhu roku i využívání digitálních technologií pro sjednávání dovolených po vlastní ose. Kupní síla českých domácností je v důsledku rostoucích mezd stále větší, což pozitivně dopadne na obor cestovního ruchu i v roce 2020.

Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Výhled na rok 2020
Přestat sledovat
EU Office ČS
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat