TOP společnosti světového waste managementu aneb Opovrhovaná investice rovná se nejlepší investice

Technologie jsou sice pro investory atraktivnější sázkou než odpadky, ale kdo ví, kde bude všem těm Facebookům, Twitterům a Instagramům za deset let konec. Pokud stejně jako slavní investoři Warren Buffett nebo Bill Gates hledáte relativně spolehlivé a stabilní společnosti, není lepší volby, než jsou odpadky.
Waste management, někdy volně překládán jako odpadové hospodářství, zahrnuje sběr a svoz odpadu, jeho třídění, uskladňování, spalování, recyklaci i výrobu energie. Patří sem jak klasické popelářské služby, tak specializované činnosti jako likvidace ekologicky nebezpečných materiálů.
Odpadový byznys je starý jako lidstvo samo. A ač to zní možná morbidně, těžko lze očekávat, že by po něm (podobně jako po pohřebním průmyslu) někdy poklesla poptávka. Spíše naopak, nárůst počtu obyvatel a zvyšující se poptávka po recyklaci a likvidaci odpadů znamenají potenciál vyšších zisků. Velký prostor pro růst se skrývá zejména v asijských a jihoamerických velkoměstech.
Ani na západě by ale poptávka neměla vlivem nepříznivého demografického vývoje stagnovat. Faktor populačního boomu zde vykompenzuje rostoucí důraz na řešení ekologických otázek ze strany vlád, které se bez asistence firem z oblasti waste managementu neobejde.
Odpadovému hospodářství bezkonkurenčně kralují USA. Částečně je to dáno tím, že v Evropě se těmito aktivitami mnohdy zabývají firmy, jejichž hlavní byznys spadá pod jiná odvětví (například francouzské společnosti Veolia a Suez Environnement nebo německá K+S). Do první čtyřicítky se probojoval i český podnik Pražské služby.
Následující tabulky sestavené podle metodiky Bloomberg Industry Classifation Standard (BICS) ukazují, jak si světově sektor waste managementu aktuálně stojí a které firmy jsou TOP hráči v jednotlivých subsektorech (firmy jsou ve všech tabulkách řazeny sestupně podle výše tržeb - pozn. red.):
Waste Management
Holdingová společnost, dříve známá jako USA Waste Services, byla založena v roce 1987. Sídlí v texaském Houstonu a v roce 1998 změnila svůj název na Waste Management. Nyní je s tržní kapitalizací přes 24 miliard USD světovou jedničkou odvětví.
Prostřednictvím svých dceřiných společností konglomerát zajišťuje v Severní Americe služby spojené s nakládáním s odpady a poskytuje environmentální služby pro bytové, komerční, průmyslové a komunální zákazníky. Nabízí sběrné služby (včetně vyzvednutí a přepravy odpadů a recyklovatelných materiálů z místa, kde byly vytvořeny, do sběrných stanic), zpracování materiálů, recyklaci plastů a komodit (například elektronické recyklace zahrnující sběr, třídění a demontáž vyřazených počítačů, komunikačních zařízení a jiných elektronických zařízení). Kromě toho provozuje skládky komunálního a nebezpečného odpadu.
Není ale jen klasickou odpadovou společností. Specializuje se také na vývoj a provoz technologií pro využití skládkového plynu pro energetická zařízení. A aby toho nebylo málo, nabízí rovněž stavební a sanační služby (například likvidaci popílku vznikajícího při spalování uhlí a dalších fosilních paliv).
Není jednoduché uřídit tak velkou společnost, nicméně společnosti Waste Management se daří zvyšovat zisk díky snižování nákladů (svůj vozový park například nedávno převedla na zemní plyn) a současnému zvyšování cen. Firma ročně generuje přes miliardu volného cash flow a její marže se pohybují kolem 7 %.
Veolia
Společnost s tržní kapitalizací přes 13 miliard USD je jedním z předních světových operátorů s odpadními vodami. V této oblasti své služby poskytuje více než 62 milionům lidí za rok. Zabývá se likvidací a čištěním odpadních vod, nakládáním s odpady, výrobou energie a dalšími činnostmi. V odpadovém hospodářství ročně obslouží zhruba 54 milionů tun odpadu a poskytne energii 120 tisícům zařízením.
Veolia ale rozhodně není synonymem pro špinavou vodu. Pitnou vodou zásobuje více než 90 milionů zákazníků a její energetická divize Dalkia celosvětově provozuje kogenerační zařízení pro vytápění a chlazení.
Suez Environnement
Spolu se svými dceřinými společnostmi poskytuje různá řešení v oblasti hospodářství s pitnou vodou, čištění odpadních vod či provozování skládek. Svůj byznys má rozdělený do tří obchodních linií - čištění průmyslových vod, čistění odpadních vod a kalů a jejich opětovné využití a výstavba a provozování stanic pro odsolování.
Související činnosti s odpadními službami zahrnují především sběr odpadů a městské kanalizace, využití a likvidaci odpadů, výrobu energie, nakládání s nebezpečnými odpady či dekontaminaci a konverzi znečištěných průmyslových areálů.
Sběr odpadu
Republic Services
Druhá největší americká odpadová společnost. Podobně jako Waste Management také Republic Services nedávno skoupila aktiva v oblasti odpadů z ropného průmyslu. I když se může zdát, že společnost nezvolila to nejlepší načasování vzhledem k extrémně nízkým cenám ropy, tato sázka se jí může vyplatit dlouhodobě. Zajímavostí je, že téměř třetinový podíl v ní má Bill Gates se svou Cascade Investments.
Waste Connections
Waste Connections je další z integrovaných odpadových společností. Mezi její služby patří sběr, svoz, recyklace a skládkování různých druhů odpadu pocházejících od domácností, firem i z ropných polí. Poskytuje také takzvané intermodální služby (kontejnery, nakládání s pevnými odpady) a vyrábí ze skládkového metanu elektřinu. Její recyklační úspěchy jsou velkolepé, společnost se chlubí tím, že recykluje 50 % odpadu na západním pobřeží USA, v některých případech údajně i přes 70 %.
Výnosy, čistý zisk i zisk na akcii společnosti rostou v průměru dvojciferným tempem už deset let. Navíc se Waste Connections může pochlubit jedněmi z největších marží v odvětví - za poslední roky narostly až na dnešních zhruba 11 %.
Covanta Holding
Přeměna odpadních plynů na elektřinu je stále více v kurzu. Covanta takto vyrábí energii ve svých 46 stanicích. Zisk jí klesl v posledních letech do červených čísel vlivem stagnujících tržeb, částečně kvůli poklesu cen energií a kovů, který vyvíjí na byznys dočasný tlak.
Plastic Omnium
Tato společnost spadá hlavním zaměřením do automobilového průmyslu - dodává součástky do automobilů a soustřeďuje se na inovace, prostřednictvím nichž se snaží snížit váhu aut a spotřebu paliva. V oblasti odpadu se zabývá kontejnerizací.
Pražské služby
V sektoru waste managementu je podle tržeb tato česká společnost světovou čtyřicítkou. V žebříčku subsektoru sběru odpadu se probojovala dokonce do první dvacítky. S tržní kapitalizací 3,7 miliardy Kč (149 milionů USD) je sice menším hráčem, ale i tak je obdivuhodné, že ji můžeme řadit do peer group společně s takovým gigantem, jako je například Waste Management.
Sanace
Clean Harbors
Společnost operuje ve čtyřech obchodních segmentech po celé Severní Americe (technické služby, re-rafinace a recyklace, environmentální služby a průmyslově terénní služby). Slouží jak soukromému sektoru, tak veřejné sféře. V roce 2012 provedla akvizici Safety Kleen, díky níž se v mnoha oblastech svého podnikání stala lídrem v Severní Americe. Poskytuje řadu speciálních činností v oblasti správy nebezpečných materiálů a jejich obalů, sběru, přepravy, zpracování a likvidace nebezpečných odpadů ve vlastních spalovnách, na skládkách či v čističkách odpadních vod.
Areva
Areva je francouzská státní korporace zaměřující se především na jadernou energetiku. Vznikla v roce 2001 fúzí firem Framatom, Cogema a Technicatom. Francouzský stát vlastní asi 90 % jejích akcií.
Firma se zabývá vším, co souvisí s jaderným palivem (tedy i nakládáním s odpady). Jedná se o jedinou společnost na světě, která svou činností pokrývá celý jaderně-palivový cyklus. Další oblastí zájmů Arevy je využívání obnovitelných zdrojů energie.
Skládkování odpadu
Taiheiyo Cement
K+S
Spalovny
Hitachi Zosen
Recyklace
Steel Dynamics
Sims Metal Management
ALBA
Svoz odpadu
Zdroj: Bloomberg, BH Securities, Fool.com, Wikipedia