Vyplatí se sázka na akcie za pár korun?

Penny stocks. Názory na tuto skupinu akcií se různí – někomu vyhovuje nízká cena, někoho děsí vysoká volatilita. V každém případě ale neplatí, že čím levnější, tím výhodnější.

Jsou penny stocks vhodným investičním nástrojem pro drobné investory? Pro někoho jsou ideálním způsobem, jak rychle vydělat hodně peněz, pro druhé zrádným nástrojem, jehož potenciál je vykoupen příliš velkým rizikem. Pravdu mají oba, ale rizika převažují.

Nejčastěji zmiňovaným pozitivem penny stocks je jejich cena. Tyto akcie jsou tak levné, že i když investor nemá moc peněz, může si klidně nakoupit několik titulů, a dokonce si vytvořit portfolio akcií působících v různých oborech. "Penny stocks jsou relativně oblíbené i mezi drobnými klienty. Investoři k věci často přistupují z psychologického hlediska – akcie je velmi levná = má velký potenciál k růstu," říká David Brzek, makléř z Fio banky.

Nízká cena, vysoká volatilita

Nízká cena akcií a velká volatilita, která zaručuje množný rychlý zisk, ale také velké ztráty pak souvisejí s velmi nízkou likviditou těchto akcií. U některých titulů se stává, že se za den nezobchoduje ani jedna akcie, často se obchodují v řádu tisíců akcií. V případě potřeby tak investor může mít velký problém se akcie zbavit. "Z mého pohledu se jedná o vysoce spekulativní přístup. S klasickým investičním rozhodováním to nemá mnoho společného," říká Brzek. "Pokud se do těchto operací pouštět, tak pouze s omezeným kapitálem a akceptací maximálního rizika."

I proto jsou tyto akcie vhodné spíše pro krátkodobé spekulanty a pro ty, kteří již mají s investováním zkušenosti a jsou schopni akceptovat případné ztráty. To potvrzuje i Branislav Soták, analytik z Patrie Finance. "Obecně lze říci, že penny stocks jsou vhodné především pro zkušenější a riziku přístupnější investory. Největší problém s touto třídou investic je v tom, že mají mnohem menší oznamovací povinnosti, jelikož jsou kótovány mimo hlavní burzy (například PinkSheets, OTC). Potenciální investoři tudíž mnohem více tápou.“

Pozor na "pump & dump"

Právě tuto vlastnost, kdy investoři jen obtížně získávají informace o jednotlivých firmách, využívají často podvodníci podobní tomu, kterého hraje Leonardo DiCaprio ve filmu s názvem Vlk z Wall Street. Jordan Belfort a jemu podobní často využívají neznalost a naivitu nezkušených investorů, kterým naslibují zázračné zisky z investice do neznámé firmy, často okořeněné příběhem o novém revolučním produktu apod. Broker má v tomto případě již akcii nakoupenou a příliv nových investorů cenu akcie navýší. Po určité době broker své akcie se ziskem prodá, cena se propadne a investoři jsou ve ztrátě. Takové praktiky jsou nelegální, ale stále je možné na podobné chování některých obchodníků natrefit.

Mnoho společností, u nichž je cena akcií nižší než jeden dolar, je považováno za problematické, což pro investory opět zvyšuje riziko ztrát. David Brzek připomíná, že jsou penny stocks často spojeny s problémy právního charakteru, kdy je firma v bankrotovém řízení nebo probíhají jiné soudní spory, u nichž má investor omezené možnosti získání relevantních informací.

Penny stocks jsou přístupné i domácím investorům. Brokerské společnosti jim tuto možnost nabízejí, i když tyto akcie většinou nejsou kotovány na velkých akciových burzách. Jak připomněl David Brzek, "pokud není příslušná akcie primárně v našem systému zařazena, lze požádat o její zařazení do obchodování." Otázkou jsou poplatky, které jsou vzhledem k ceně akcií poměrně vysoké, protože výrazně převyšují cenu samotných akcií. I při poměrně výrazném pohybu ceny akcie nemusí být kvůli poplatkům zisk zajímavý, což je vzhledem ke spekulativnímu charakteru penny stocks nevýhoda. U klasického investování do velkých společností pomůže delší horizont, který společně s nižší volatilitou omezuje vliv poplatků.

Kompletní článek najdete na serveru Investujeme.cz.

Zdroj:
Investujeme.cz
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Penny stocks
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 9. 2021 6:14
Mandy Xu (Credit Suisse): Technologický sektor bude zaostávat za cyklickými tituly (bankami,…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat