Vyšší sazby Fedu: Co čekat od státních dluhopisů (nejen) v USA?

Měnový výbor americké centrální banky na konci roku rozhodl o zvýšení základní úrokové sazby v USA na 0-50-0,75 %. Fed navíc vyslal signál, že hodlá ve zvyšování úroků pokračovat také v roce 2017, a to o dalších 75 bazických bodů. Co i proto čekat od nejen amerických vládních dluhopisů?
"Výhled vývoje inflace v USA zůstává pozitivní nejen díky pravděpodobnosti fiskální expanze a daňové reformy, ale také díky tlaku na růst mezd a stabilizaci cen ropy," říká Kasia Kiladis, investiční ředitelka z Fidelity International.
"Pokud bude přístup Fedu spíše vyvážený bez radikálních rozhodnutí, lze podle všeho očekávat, že se americká výnosová křivka dlouhodobě zploští," doplňuje Peter Khan, portfoliomanažer fondu Global Credit Fidelity International. Tradičně podle něj dochází k tomu, že se křivka zploští zhruba v polovině cyklu, takže dlouhodobě existuje prostor pro lepší vývoj, než se obecně očekává.

Zejména to platí pro oblast úvěrů, které se při zvyšování úrokových sazeb obvykle daří. "Ačkoli krátkodobě se výnosová křivka bude možná zplošťovat, dlouhodobě lze očekávat vyšší sazby. Dobrým zajištěním jsou pro tyto případy takzvané TIPS (pokladniční poukázky chráněné proti inflaci)," míní Khan.
"Současná sestava ve vedení Fedu je pro rok 2017 otevřená změně, výbor může zaujmout jak radikálnější, tak umírněnější postoj. Proto musíme být neustále ve střehu," uzavírá Rick Patel, portfoliomanažer fondu US Bonds Fidelity International. "Podle našeho názoru klesly výnosy vládních dluhopisů globálně příliš hluboko a rychle, a proto lze hledat potenciál (i) mimo USA, kde se dluhopisy vyprodávají v souladu s děním v Americe."