Ľuboš Mokráš (PPF banka): Kryptoměny jsou nezávislé na regulaci jen z technologického hlediska, bitcoin rozhodně nemá jistou budoucnost
Páteční streamy patří na Investičním webu rozhovorům s domácími tržními osobnostmi. Tentokrát s Ľubošem Mokrášem z PPF banky a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy, a to přímo v živém přenosu na YouTube, nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Vývoj v posledním týdnu ukázal citlivost kryptoměn na informace. Propadly se jednak vlivem tweetu Elona Muska, že firma Tesla přestane přijímat platby v bitcoinu kvůli jeho dopadům na životní prostředí, a jednak vlivem zprávy, že Čína nepovolí využívání kryptoměn k provádění transakcí.
- To, že jsou kryptoměny nezávislé na regulaci, je pravda jen z technologického hlediska. Státy mají dost nástrojů k tomu, aby regulovaly, čím bude a nebude možné platit.
- Bitcoin rozhodně nemá jistou budoucnost. To, že je tak populární a likvidní, je dáno tím, že byl první. Konkurence je a bude tvrdá a nikdo zatím neví, která kryptoměna z konkurenčního boje vyjde vítězně, říká Ľuboš Mokráš.
- Ceny ropy jsou podle Mokráše na lokálním vrcholu. S otevíráním ekonomik sice poroste spotřeba, současně se ale bude zvyšovat těžba. Ožívá těžba v USA a v reakci na to je poměrně pravděpodobné i zmírňování omezení těžby v rámci OPEC. Postupně bude podle Mokráše spíše více produkce než spotřeby.
- Inflace je a bude tématem tohoto roku. Investoři se inflace bojí, většina ekonomů se však kloní k tomu, že růst inflace je dočasným faktorem daným koronavirovým šokem. Situace je teď značně nepřehledná a bude trvat řadu měsíců, než bude možné říct, zda je růst cen dočasným faktorem, nebo novým trendem.
- Úroveň zadlužení některých států je nepříjemná, třeba Itálie už se pohybuje na hraně toho, kde by investoři mohli začít panikařit.
- U dolaru v dohledné budoucnosti podle Mokráše uvidí investoři kolísání kolem hladiny 1,20 EUR/USD. Kdyby inflace Fed donutila utahovat měnovou politiku, dolar by to podpořilo, pokud se ale ukáže, že realita dlouhodobých inflačních tlaků nehrozí, mělo by získávat spíše euro, avšak ne nějak výrazně.
- Dlouhodobě se hovoří o tom, že jsou akcie nadhodnocené. Klíčovým faktorem bude vývoj ekonomiky. Současné ocenění akcií si žádá rychlé oživení ekonomik a jejich dobrou výkonnost i poté. I podle Mokráše jsou trhy obecně drahé, to ovšem souvisí s likviditou, kterou na trhy posílají centrální banky. Závislost trhů na politice centrálních bank může být do budoucna nebezpečná.