28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Postupné zvyšování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou je znepokojivé pro silně zadlužené země, jako je Itálie. Uvedl to v sobotu italský ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti. "Jako stát jsme několik let těžili z příznivé situace, kdy se úrokové sazby nacházely blízko nuly," upozornil Giorgetti. "To se teď mění," dodal.
ECB tento týden podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,50 %. Tempo zvyšování úroků tak sice snížila proti předchozím dvěma zasedáním, zároveň však předpověděla další růst sazeb v příštích měsících. ECB zahájila zvyšování úroků v červenci, reagovala tak na růst inflace. Předtím řadu let držela základní sazbu na rekordním minimu 0 %.
Členové italské pravicové vlády postup ECB kritizují, protože silně zadluženým členským zemím eurozóny výrazně zvyšuje náklady na správu dluhu. Italský vicepremiér a lídr strany Liga Matteo Salvini postup ECB označil za neuvěřitelný, nepochopitelný, znepokojivý. Italský ministr obrany Guido Crosetto pak prohlásil, že postup ECB by mohl pomoci Rusku podkopat solidaritu západních zemí s Ukrajinou.
Podle ministra hospodářství by mělo zvyšování úrokových sazeb představovat výzvu k větší opatrnosti v oblasti veřejných financí. Itálie v rozpočtu pro příští rok vyčlenila kolem 21 miliard eur na pomoc rodinám a podnikům s vysokými náklady na elektřinu a plyn v prvním čtvrtletí, napsala agentura Reuters.
Podle Giorgettiho je nerealistické předpokládat, že náklady na energie do března klesnou. Vláda nyní podle něj uvažuje o nových opatřeních, včetně mechanismu, který by měl motivovat ke snižování spotřeby energií.
Giorgetti rovněž vyzval Evropskou unii k důrazné a strategické reakci na americký zákon o snížení inflace (IRA), který počítá s dotováním výroby spojené s ekologickou transformací. "Některé italské podniky v souvislosti s IRA zvažují přesun produkce do USA. To by byla katastrofa," prohlásil.
IRA byl přijat letos v létě. Země EU se na něj však dívají s velkou nelibostí. Obávají se, že zákon může díky štědrým daňovým úlevám odlákat podniky z EU a znevýhodnit evropské společnosti, od výrobců aut po výrobce ekologických technologií.