Jak často není trh pro stock-pickery aneb Proč je aktivní investování tak těžké?
|

Jak často není trh pro stock-pickery aneb Proč je aktivní investování tak těžké?

Překonávat trh aktivním přístupem se dlouhodobě daří jen hrstce lidí vyvolených. Jedním z důvodů, o němž se zejména v dobách silných býčích trendů nehovoří, je to, že mnoho jednotlivých titulů nedosahuje výkonnosti celého trhu.

S&P 500 Indexy Investiční strategie Investování Ponaučení pro investory Americké akcie Akciový trh

Michael Cembalest z JPMorgan před několika lety zjistil několik zajímavých věcí, když studoval výkonnost akcií v indexu Russell 3000, který sleduje takřka celý americký akciový trh, v letech 1980-2014.

  • Výkonnost mediánového titulu byla za dobu jeho existence souhrnně o 54 procentních bodů horší než výkonnost indexu.
  • Až dvě třetiny titulů od doby, kdy byly přidány do indexu, vůči benchmarku ztrácely a až 40 % titulů zaznamenalo negativní celkovou výkonnost, přičemž oproti svému vrcholu ztrácely až 70 %.
  • Titulů, které výrazně překonávaly index, byly jednotky procent, což znamená, že většinu zisků indexu zajistila úzká skupina akcií.

Podobné je to u indexu S&P 500. Od roku 1980 z něj bylo vyjmuto zhruba 320 společností kvůli tomu, že se jim nedařilo. Ve třicetiletém horizontu je vlastně logické, že určitý počet společností ukončí činnost, již jen kvůli tomu, že trhy i ekonomika se vyvíjejí a firmy vznikají i zanikají.

Jak se mění složení indexu v desetiletém horizontu, který je pro individuální investory možná zajímavější a reálnější než ten více než třicetiletý? Ozgur Ince z University of South Carolina vypracoval statistiky týkající se všech akcií, které se od roku 1973 obchodovaly na burze a překonávaly index S&P 500 v desetiletých obdobích.

Index v desetiletých obdobích překonávalo v průměru 43 % akcií, medián byl 41 % a jen výjimečně překonávala index více než polovina titulů. V 80. letech jich bylo krátce přes 70 %, v době nafukování bubliny na konci 90. let jich bylo naopak méně než 25 %. Zajímavostí je to, že počet akcií překonávajících index většinou vzrostl v dobách, kdy ekonomika zažívala recesi (s výjimkou recese na začátku 90. let).

Pro ty, kteří se snaží překonávat indexy výběrem jednotlivých titulů, to není dobrá zpráva, protože vlastně musejí vybírat z menšího počtu akcií (těch nadprůměrných). I když si většina investorů myslí, že k překonání indexu stačí vybírat velké úspěšné firmy, které jsou právě v kurzu, ve skutečnosti je to o tom, aby dokázali ze svého portfolia vynechat akcie, které jsou na tom naopak výrazně špatně.

Překonávat trh aktivním přístupem a vybíráním jednotlivých titulů není nemožné, ale ani zdaleka to není tak jednoduché, jak si mnozí investoři myslí. Když se k tomu přičtou poplatky, je to ještě složitější. Až tedy budete číst o tom, že je vhodná doba k výběru jednotlivých titulů (stock-picker’s market), vězte, že jde spíše o lákavý titulek, nikoli popis reality.

Zdroj: A Wealth of Common Sense