Jak spolu souvisejí osudná selfie a tržní krachy?
|

Jak spolu souvisejí osudná selfie a tržní krachy?

Vysoké poplatky jsou pro investiční portfolio stejně nebezpečné jako třeba vysoký cholesterol pro lidské tělo. Investoři přesto poplatky nepovažují za klíčový faktor a pozornost věnují úplně jiným věcem.

Investování Korekce na trzích Poplatky Rizika Psychologie

Časopis Outside nedávno trefně poznamenal, že zatímco se lidé bojí teroristických útoků či dopravních nehod, takřka úplně ignorují riziko infarktu nebo vzniku rakoviny. Pravděpodobnost, že člověk zemře na infarkt nebo rakovinu, je přitom asi pětatřicettisíckrát vyšší než pravděpodobnost, že umře třeba při teroristickém útoku.

Jak vysvětluje Barry Ritholtz, zakladatel a šéf společnosti Ritholtz Wealth Management, lidé mají tendenci všímat si věcí, které nejsou tak časté, a ne věcí, ke kterým dochází běžně.

Další příklad? S rostoucí oblibou selfie byla zveřejněna statistika, podle které mezi roky 2011 a 2017 zemřelo při pořizování těchto snímků 259 lidí. Zdálo by se, že jde o vysoké číslo, je ale potřeba je zasadit do kontextu.

Podle informací společnosti Google bylo v roce 2014 denně pořízeno se zařízeními s operačním systémem Android asi 93 milionů selfie. Pokud bychom zohlednili pokračující růst počtu smartphonů mezi lidmi a připočítali telefony s jinými operačními systémy, zjistili bychom, že zemře přibližně 0,0000000012 % lidí, kteří zrovna vyfotí sami sebe.

Barry Ritholtz toto číslo využívá k vysvětlení podle něj zbytečných obav investorů z krachu kapitálových trhů"To, že opět dojde k propadu akciového indexu Dow během jednoho dne o více než 20 % jako v roce 1987, je víceméně stejně pravděpodobné jako to, že ve vašem městě dojde k teroristickému útoku," říká Ritholtz.

"Naproti tomu riziko, že velice vysoké poplatky v dlouhodobém horizontu sníží výkonnost vašeho portfolia v porovnání s výkonností portfolií jiných investorů, je asi stejně velké jako to, že předčasně zemřete kvůli vysokému cholesterolu, vysokému tlaku nebo rakovině," dodává Ritholtz.

Zdroj: Bloomberg, Outside