Jaká je budoucnost ropy?
|

Jaká je budoucnost ropy?

Ropa je prokletá surovina. Na jednu stranu by bez ní dnešní svět nemohl existovat, na druhou si však nemalá část lidstva myslí, že by bylo lépe, kdyby nebyla nikdy objevena. Co ji čeká v příštích letech a desetiletích?

Komodity Ropa Těžba OPEC

Předpovídání budoucnosti ropy a s ní spojeného průmyslu bylo vždy složité. O nahrazení benzínu a nafty ekologičtějšími palivy či o potřebě skoncovat s plasty se hovoří desítky let, posuny v této oblasti jsou ale stále jen pozvolné. Když už se zdálo, že ropné rezervy ubývají, došlo k rozmachu frakování, a zejména americký ropný sektor tak zažil renesanci.

Přesto k určitým změnám dochází. Státy se zavazují k boji proti emisím, norský státní fond slíbil, že odprodá podíly v ropných firmách v hodnotě 40 miliard dolarů, a Indie tvrdí, že nejpozději v roce 2030 budou všechna nově prodávaná auta v zemi výhradně elektrická.

Jenže se stačí podívat na vývoj poptávky po ropě, aby se optimismus ekologů zmizel jak pára nad hrncem. Ropný kartel OPEC sice v posledních měsících výhled poptávky několikrát zhoršil, stále ale počítá s jejím dalším růstem.

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA
Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta, vznikají v Česku a už jsou v provozu ve Spojených státech. Jak vydělat na vodíkové ekonomice, napovídá aktuální Investorský magazín, ve kterém nechybí ani pražská burza, podzimní akciové tipy nebo tradiční lekce z finanční gramotnosti. Závěr patří jako vždy ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

Někteří představitelé ropných obrů připouštějí, že konec ropného věku je relativně blízko, jiní ale tvrdí, že poptávka po ropě nikam nezmizí. To je i případ šéfa kanadské ropné společnosti Petroteq Davida Sealocka. Podle něj půjde do budoucna především o efektivitu spalování fosilních paliv a technologie, jež budou schopné minimalizovat dopady ropného průmyslu na životní prostředí.

Opačný názor zastává ekonom Dieter Helm. "Zásoby solární energie jsou nevyčerpatelné. K tomu se navíc mění celý průmysl, robotizace výroby i domácností povede k energetické efektivitě, výrobní proces bude možné optimalizovat tak, aby ropa dále nebyla potřeba," tvrdí.

Naivní nejsou ani velikáni jako ExxonMobil, BP či Royal Dutch Shell. Ti nyní investují nejen do těžby černého zlata, ale i do bateriových systémů nebo technologie palivových článků. Ani oni tak podle všeho neberou na lehkou váhu predikce, které tvrdí, že poptávka po ropě zřejmě vyvrcholí v 30. letech tohoto století.

Odhady vývoje poptávky po ropě (v milionech barelů denně)

Zdroj: New York Times