Je chyba se trápit "drahými" akciemi
|

Je chyba se trápit "drahými" akciemi

Neustále čteme o tom, že růst cen akcií nebude trvat věčně. Už dnes jsou americké akcie podle řady analytiků předražené a balancují na okraji hluboké propasti. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se medvědi chystali převzít kormidlo a stočit burzy na jih.

Americké akcie Ocenění P/E Korekce na trzích

"Pokud se na finančních trzích většina lidí bojí, vy byste neměli," říká Ken Fisher, zakladatel a předseda představenstva Fisher Investments. "Zkuste se na to podívat z jiného úhlu. Analytici věštící korekci vám zdarma dělají velkou službu, protože své obavy a pochybnosti započítávají do cen. Finanční trhy mají schopnost investory neustále překvapovat. Tentokrát je překvapí tím, že ceny akcií dále porostou."

Ti, kdo hovoří o nevyhnutelné korekci cen, nejčastěji argumentují valuací akcií vyjádřenou ukazatelem P/E. Ten je sice aktuálně výrazně nad historickými průměry, to ale nic nevypovídá o tom, co burzy čeká v příštích dvou, třech či pěti měsících nebo letech.

Ukazatel, který o ničem nevypovídá

Od roku 1873 se ukazatel P/E v první lednové obchodní seanci nacházel na stejné či vyšší hodnotě než nyní jednadvacetkrát. V 13 případech přesto akcie v daném roce posílily. Statistika hovoří jasně, akcie přibližně dvě třetiny času rostou a třetinu času klesají.

Fisher navíc upozorňuje, že regresivní koeficient indikující míru korelace ukazatele P/E a vývoje cen akcií je v ročním, tříletém i pětiletém horizontu blízký nule. Jinými slovy, ukazatel P/E neříká nic o tom, jak se budou ceny akcií vyvíjet v krátkodobém a střednědobém horizontu. Stejně jsou na tom i cyklicky očištěné P/E (CAPE), poměr ceny akcií k účetní hodnotě firmy nebo poměr ceny akcií k tržbám společnosti.

Až budete číst varování před poklesem cen akcií, zamyslete se, zda právě to, že se všichni bojí, není důvod pro to, abyste si zkusili hru na kontrariány. Historie totiž nesčetněkrát ukázala, že jakmile jsou všichni o něčem přesvědčeni, stane se pravý opak, dodává Ken Fisher.

Zdroj: USA Today