Nastal čas na investici do zlata?
|

Nastal čas na investici do zlata?

Zlato je komodita, která již poměrně dlouho vyvolává rozporuplné reakce. Někteří investoři na žlutý kov nedají dopustit, jiní v něm vidí jednu z nejhorších investic, protože nenabízí výnos. Zlato ale bude vždy mít na trhu mimořádnou pozici. Proč?

Zlato ETF Centrální banky Americké akcie S&P 500 Bezpečné investice Investiční alternativy

Cena zlata má své vrcholy dávno za sebou a v posledních letech nepředvádí žádné extrémy. Lze říci, že jde o jednu z nejstabilnějších investic, pokud nemáte potřebu překonávat výkon akcií nebo dalších aktiv spojených s větším rizikem. Síla zlata nespočívá v rychlém posilování v krátkodobém horizontu. Proč může být žlutý kov pro investory stále zajímavý?

Zajištění proti inflaci a slabému dolaru

Jde o jeden z nejčastěji udávaných důvodů, proč drahý kov vlastnit. Zároveň je to jeden z nejčastěji zpochybňovaných důvodů, což je ale v prostředí, kde mají centrální banky problém s vyvoláním alespoň minimální inflace, asi normální. V současnosti zkrátka lidé nejsou zvyklí na to, že jim každoročně inflace znehodnotí peníze na účtu o 5-10 %.

Centrální banky ale dělají vše, co mohou, a vyšší inflace se určitě dočkáme. Na finančních aktivech, jako jsou akcie, se zdražování díky uvolněné měnové politice již projevuje. Také se promítá do růstu mezd, který je živen nízkou mírou nezaměstnanosti, a to se zpětně může odrazit v růstu cen. V Americe tomu aktuálně nejspíše napomůže i daňová reforma, která vede velké společnosti k dalšímu zvyšování mezd či vyplácení bonusů.

Rostoucí množství peněz v oběhu musí vést k růstu cenové hladiny. Zlato se v takovém prostředí osvědčilo. Jeho cena navíc po růstu z počátku roku opět klesá, takže může být vhodná doba k nákupu.

Zlato a akcie jeho producentů jsou oproti akciím jako celku levné

Klesající cena zlata a vysoké ceny akcií jsou kombinací, která hovoří v prospěch investice do zlata. Akcie (zejména v USA, ale i globálně) jsou nadále poblíž historických maxim a začíná se u nich projevovat vyšší volatilita, která by v horším případě mohla vést k dlouhodobějšímu propadu. Jednou z alternativ může být zlato.

A když už jsme u akcií, na rozdíl od technologických gigantů, které táhnou prakticky celý trh, těžaři zlata (VanEck Vectors Gold Miners ETF sledující největší producenty) za poslední roky nepředvedli žádné zázraky.

Je navíc potřeba připomenout, že oproti akciím je zlato nejlevnější za posledních 35 let.

Na začátku roku 2000, kdy byly technologické tituly na vrcholu bubliny, stála unce zlata jen 415 USD, ale ani tak nebyl kov ve srovnání s akciemi tak levný jako v současnosti.

Silný začátek roku

Posledních pět let zlato zkraje roku zpravidla předvádí solidní výkon. V dalších měsících poleví, a tak toto zhodnocení z prvních čtvrtletí představuje většinu zisku za celý rok. Letos zatím zlato výrazný růst nepředvedlo, ba naopak, a akcie jeho producentů jsou na tom ještě hůře.

Pokud bychom měli věřit historii (což nemusí být dobrý nápad), můžeme se ještě letos dočkat zajímavého růstu ceny zlata, pokud si investoři uvědomí sílu kovu a jeho atraktivní relativní ocenění.

Zajištění proti centrálním bankám

Centrální banky svou uvolněnou měnovou politikou vytvořily na finančních trzích prostředí, ze kterého prakticky vymizelo riziko. Investoři hledající alespoň nějaký výnos tedy sázejí tak, jak by to dříve nebylo myslitelné. Jako kdyby se jim nemohlo nic stát.

Růst úrokových sazeb ale může dění na trzích výrazně ovlivnit, což ostatně v posledních týdnech vidíme v sytých barvách. Diverzifikace do nástrojů, jako je zlato, může investorům pomoci přečkat období nejistoty a propadů bez větší úhony.

Diverzifikace je jedním z faktorů, které odlišují úspěšné investory od neúspěšných. Ne vždy vede k růstu výnosů z krátkodobého hlediska, její síla se ale naplno projevuje v méně příznivých dobách.

Zdroj: Evergreen Gavekal