Jednorázová investice je nejlepší možné rozhodnutí. Ale možná ne dnes
|

Jednorázová investice je nejlepší možné rozhodnutí. Ale možná ne dnes

Máte na účtu peníze, které byste rádi investovali? Není nic jednoduššího. Stačí si najít zajímavý fond nebo několik akciových titulů a kliknout na "buy". I když počkejte, dnes vás vlastně čeká těžké rozhodování.

Investování Investiční strategie Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování

Kombinace více než devítiletého růstu cen akcií, vysokých valuací a růstu úrokových sazeb jednorázovým investicím nenahrává. Riziko, že přijde korekce, se s každým dalším dnem zvyšuje, obzvláště vezmeme-li v potaz, že současný růst je druhý nejdelší v historii.

"Investoři, kteří nyní sedí na hotovosti, se mohou rozhodnout, zda peníze v jednom velkém balíku pošlou na trh a nechají se překvapit, nebo budou poněkud konzervativnější a zvolí opatrnější strategii," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management. "Problém je, že nikdo neví, jak dlouho ještě býci zůstanou u moci. Trh se může chovat iracionálně klidně ještě několik let."

Jedna z analýz společnosti Vanguard potvrzuje, že pro americké investory bylo v průběhu historie většinou nejvýhodnější jednorázové zainvestování 60 % prostředků do akcií na Wall Street a 40 % peněz do dluhopisů. Pouze asi v jedné třetině případů bylo výnosnější pravidelné investování.

Současná situace na akciových trzích je ale bezprecedentní. Kombinace faktorů, které dnes investoři čelí, tu ještě nebyla. V období, kdy se valuační ukazatel CAPE nachází nad 32 (aktuálně zhruba 32,5), atraktivita jednorázových investic mírně klesá, a navíc se výrazně rozšiřuje pásmo dosahovaných výsledků. V případě jednorázové investice v objemu 100 000 USD dosahovala mezi lety 1926 a 2018 při ukazateli CAPE 32 a vyšším standardní odchylka 18 623 USD, zatímco v případě pravidelných investic byla zhruba poloviční.

Investování je vždy otázkou preferencí. Investoři si musejí ujasnit, zda jim více záleží na potenciálním zisku, nebo na míře rizika. Pokud dnes investoři do amerických akcií najednou zainvestují větší objem peněz, mají docela velkou šanci, že vydělají více, než kdyby tytéž peníze do akcií poslali na několikrát. Zároveň ovšem riskují, že pokud se situace na trzích nebude vyvíjet podle jejich představ, mohou přijít o podstatně více peněz.

Zdroj: Bloomberg