Jim Paulsen: Pro pokračování býčího trendu bude potřeba 15% korekce, defenziva bude mít smysl
|

Jim Paulsen: Pro pokračování býčího trendu bude potřeba 15% korekce, defenziva bude mít smysl

Akcioví investoři v USA v říjnu zatím sčítají ztráty, to nejhorší ale může teprve přijít. Myslí si to Jim Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group.

Americké akcie S&P 500 Ocenění P/E Korekce na trzích Defenzivní investování Investiční tipy

"Myslím si, že teprve korekce o nějakých 15 % by mohla být cestou k pokračování býčího trendu na americkém akciovém trhu," uvedl Paulsen ve vysílání CNBC.

Aby index S&P 500 odepsal 10 % ze svých podzimních historických maxim, a bylo by tedy možné technicky hovořit o skutečné korekci, musel by klesnout na zhruba 2 645 bodů, tedy úroveň, na níž byl naposledy letos v květnu. Ztráta 15 % z maxim by znamenala, že se index od začátku roku propadne do mínusu.

Podle Paulsena je korekce nutná, aby trh zvládl zohlednit měnící se makroekonomické prostředí. Sazby rostou, zisky firem jsou na vrcholu a ekonomický růst by mohl zpomalit.

"Býčí trend potřebuje nižší ocenění akcií, jinak v rozdílném ekonomickém prostředí nevydrží," poznamenal stratég. "P/E na základě zisků za uplynulý rok by se nemělo pohybovat okolo 20, ale spíše v rozmezí 15-16."

Zmíněný valuační ukazatel se aktuálně pohybuje okolo 19, přičemž ocenění v růstových sektorech, jako jsou technologie nebo zbytné spotřební zboží, je přes 20.

"Pravděpodobně přichází čas na větší defenzivu, jako jsou veřejné služby, nezbytné spotřební zboží a realitní odvětví," zmínil Paulsen s tím, že nadvýkonnost defenzivnějších odvětví zpravidla předznamenává skromnější růst ekonomiky, než na jaký je nyní Wall Street nastavena.

Zdroj: CNBC