Kdo (ne)prodává, když je na trhu panika?
|

Kdo (ne)prodává, když je na trhu panika?

Přestože mezi investory panuje názor, že v době paniky jsou to zejména drobní hráči, kteří nevydrží psychický tlak a prodávají akcie ve velkém, není to tak úplně pravda.

Panika na trzích ETF S&P 500 Americké akcie Ponaučení pro investory

Pohled na červená čísla u akciových indexů a zprávy o rekordně rychlých propadech trhu by měly nechat běžné investory chladnými. A ukazuje se, že drobní investoři opravdu nestojí za velkými objemy prodávaných akcií.

Známý finanční publicista Jason Zweig si myslí, že pokud dokáží běžní investoři nadále zachovat klid, mohou být současné výprodeje skvělým obdobím pro (nejen jejich) nákupy akcií. A pokud jde o pravidelné investory, není co řešit, ti se zkrátka konečně dočkali slev jako v supermarketu, takže mohou nakupovat akcie či celé indexy za zajímavější ceny.

Profesionální investoři mají tendenci být před trhem. Je to paradoxně dáno i tím, že se snaží před svými klienty vypadat co nejlépe, aby jejich peníze nepřetáhla konkurence. Profesoři financí Patrick Dennis a Deon Strickland ve své studii z roku 2002 zjistili, že instituce prodávají při prudkých poklesech ve větším měřítku než jednotlivci. Studie rovněž ukázala, že čím více akcií drží, tím větší jsou objemy, které při propadech zobchodují.

Průzkum společnosti Vanguard, jehož se účastnilo 1 600 jejích klientů, pak ukázal, jak drasticky se liší přístup individuálních investorů a velkých institucionálních hráčů. Vanguard tento průzkum opakuje od roku 2017 každé dva měsíce a výsledky naznačují, že retailoví investoři jsou hlavní silou, která zmírňuje pohyby na trzích v časech velkých výkyvů.

A dokazuje to i tvrzení Erica Balchunase z druhé poloviny posledního únorového týdne. Podle něj v době začínajících propadů zaznamenal ETF společnosti Vanguard navázaný na index S&P 500 příliv jedné miliardy dolarů, přičemž hned 57 jejích ETF zaznamenalo příliv peněz.

Takže když příště budete přemýšlet nad tím, kdo to vlastně stojí za výprodeji na trzích, myslete na to, že vaši sousedé a známí to dost možná nejsou. A možná pak spíše sami zůstanete v klidu a budete myslet na svůj dlouhodobý investiční horizont.

Zdroj: The Irrelevant Investor