Komerční banka radí kupovat akcie Avastu. S čím otevírá své doporučení?
|

Komerční banka radí kupovat akcie Avastu. S čím otevírá své doporučení?

Komerční banka zahájila pokrývání akcií softwarové společnosti Avast s roční cílovou cenou 342 GBp a doporučením "kupovat".

Avast Informační technologie Akcie ČR Investiční doporučení Cílové ceny

Společnost Avast je jednou z nejvýznamnějších firem v oblasti systémového zabezpečení ve spotřebitelském sektoru. Její produkty ke konci roku 2017 využívalo přes 435 milionů uživatelů po celém světě.

Společnost se primárně zaměřuje na spotřebitelský sektor (tržby v roce 2017: 604,8 milionu USD, tržby v roce 2015: 240,7 milionu USD) a postupně navyšuje svůj podíl tržeb i na trhu malých a středních firem (tržby v roce 2017: 48,1 milionu USD, tržby v roce 2015: 10,3 milionu USD).

V letech 2016 a 2017 firma výrazně rostla i díky úspěšným akvizicím. Nejvýznamnější akvizicí byla koupě společnosti AVG v roce 2016, jejíž akcie byly listovány na americké technologické burze Nasdaq.

Očekávaný výhled hospodaření

Společnost díky akvizicím získala novou uživatelskou základnu, která dosud nevyužívala produkty Avastu, a nabízí se tedy značný potenciál pro takzvaný cross-sell. Byznysu výrobce bezpečnostního softwaru nahrává mimo jiné i vnímání rizik ze strany spotřebitelů.

Samotný cílový trh Avastu poroste v příštích čtyřech letech průměrným tempem 10,1 % ročně. "Po úplné integraci akvizic počítáme s nákladovými synergiemi, které vylepší ziskovost společnosti," píše analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Ocenění akcií

Pro určení ceny akcií Komerční banka použila model diskontovaného volného cash flow. Férovou hodnotu odhadla na 4,5 USD za akcii (při očekávaném kurzu 1,408 GBP/USD ke konci roku 2018 jde o 316 GBp).

Cílovou cenu stanovila o 8 % výše na 4,8 USD (342 GBp) díky sektorovému doporučení "nadvážit" a zvýšené atraktivitě společnosti, kde vidí potenciál rychlejšího růstu díky synergiím z akvizic.

Dividenda

"Na základě dostupných informací předpokládáme, že by se souhrnná dividenda za rok 2018 mohla pohybovat kolem 9 GBp na akcii, což by představovalo výnos 2,6 % při naší cílové ceně," píše Kostka. Pro srovnání, konkurenční společnost Symantec za rok 2017 vyplatila souhrnnou dividendu 0,3 USD na akcii, což vzhledem k současnému kurzu přibližně 21,5 USD za akcii představuje výnos 1,4 %.

Hlavní rizika

Mezi nejdůležitější rizika patří chybovost a zranitelnost produktů, které by vedly k negativní publicitě a poškození dobrého jména společnosti Avast. Silná konkurence v odvětví, které je velice dynamické, může předběhnout Avast s novým produktem a přetáhnout část uživatelské základny firmy k sobě.

Výrazným rizikem by bylo také omezení poskytování produktů společnosti na platformách Windows/Android/MacOS/iOS, pokud by společnosti vlastnící tyto platformy preferovaly vlastní zabezpečovací software a neumožňovaly produkty třetích stran.

KOMPLETNÍ INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ NA AKCIE AVASTU Z DÍLNY KOMERČNÍ BANKY (15. ČERVNA 2018)

Zdroj: Komerční banka