Pavel Ryba (GOLDEN GATE CZ): Hyperinflace se neobávám, vyšší inflace ale není dočasný fenomén
Páteční streamy patří na Investičním webu rozhovorům s domácími tržními osobnostmi. Tentokrát s Pavlem Rybou z GOLDEN GATE CZ. Ptát se můžete i vy, a to přímo v živém přenosu na YouTube, nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Zlato má za sebou nejhorší měsíc od podzimu 2016. Přispěl k tomu Fed svou signalizací dřívějšího zvedání sazeb, investoři vybrali část zisků z dubna a května.
- Zlato má dva trhy, papírový a fyzický. Poptávka po fyzickém kovu je nadále vysoká, cenu ale tvoří "papíroví" hráči. Pro rok 2021 je odhadována největší poptávka po fyzickém zlatě.
- Inflace měřená CPI roste, ceny v řadě segmentů ale rostou násobně rychleji. "vyšší inflace není přechodný jev, na hyperinflaci ale nevěřím," říká Ryba.
- Zvyšování sazeb bude všeobecně brzděno vysokým zadlužením.
- Navzdory korekci v posledních týdnech by takzvaný komoditní supercyklus měl pokračovat. Podle Ryby by mu mohl zabránit pouze silný deflační šok a hospodářská krize, které ale vzhledem k odhodlání centrálních bank nejsou pravděpodobné.
- Velké investiční banky mají dominantní krátkodobý vliv na cenu zlata. V době rostoucí poptávky jsou schopné brzdit cenu vytvářením většího množství kontraktů, což uspokojuje poptávku po papírovém zlatě.
- Zadlužení americké vlády je tak vysoké, že není možné z něj ekonomicky "vyrůst".
- Státy se budou snažit zregulovat kryptoměny, nebudou chtít přijít o svůj vliv na hodnotu měn.
- Při investici do akcií těžařů zlata má smysl vsadit na širší index, kde s větší pravděpodobností (dlouhodobě) nebudou krachující nebo jinak problematické firmy.
- Stříbro je třikrát více volatilní než zlato, historicky je ale stále celkem levné.
- Matkou všech bublin je ta na trhu s vládními dluhopisy.
- Před dolarovou inflací se nelze geograficky schovat. Řešením pro prostředí mimořádně vysoké inflace jsou fyzická aktiva.
Aktuality
14. 5. | 16:24