Konsolidace bankovního sektoru v USA se blíží
|

Konsolidace bankovního sektoru v USA se blíží

Trh fúzí a akvizic v posledních letech láme rekordy prakticky v každém sektoru, výjimkou ale zůstávají americké banky. Velké finanční domy nedělají v tomto směru prakticky nic, mezi malými a středně velkými bankami je aktivita rovněž utlumená. Velký počet finančních institucí ale dává tušit, že je změna na dohled.

Banky Americké banky Finanční sektor

První vlaštovkou může být nedávná nabídka Fifth Third Bancorp ze Cincinnati v objemu 4,7 miliardy dolarů za konkurenční MB Financial. Ceny akcií bank v regionu v reakci na zprávu vyletěly výše, protože podmínky pro obchody jsou nejlepší od finanční krize. Růst sazeb a snížení daní pomohl bankám k vyšším čistým ziskům, které vzrostly v bankovním sektoru meziročně o 27 % na 56 miliard dolarů. Manažeři bank tak mají větší prostor pro radikálnější kroky a aktivističtí investoři hledají způsoby, jak ještě více podpořit růst zisků.

Uvolněná regulace

V neposlední řadě je fúzím a akvizicím nakloněno regulatorní prostředí. Po finanční krizi byly pokusy o převzetí konkurence omezovány a regulátoři svým přístupem spíše vytvářeli bankám překážky. Několik takových pokusů selhalo i proto, jak se tento proces protahoval.

Nástup Donalda Trumpa znamenal změnu. Fed loni zvýšil hranici velikosti společnosti po fúzi pro podrobnější regulatorní zkoumání případné transakce z 25 na 100 miliard dolarů. Fed navíc uvažuje o změně v hodnocení managementů bank, což se také může odrazit v rozhodování firem o fúzích.

Kongres navíc schválil zákon, podle kterého menší a střední banky nebudou podléhat některým poměrně přísným opatřením Fedu. Tato změna podle Quyen Truongové ze společnosti Stroock & Stroock & Lavan nejvíce vyhovuje bankám, jejichž aktiva dosahují 50 až 100 miliard dolarů. Právě tyto finanční domy již nyní nemusejí splňovat požadavky na kapitál a likviditu, limity na úvěry, zřizovat povinné výbory pro řízení rizik, mít plány na řešení krize nebo absolvovat každoroční zátěžové testy. Větší banky s aktivy mezi 100 a 250 miliardami dolarů budou muset podstupovat zátěžové testy, ale ostatní opatření se jich po roce a půl také nebudou týkat.

Vysoké ceny jako problém?

Rodgin Cohen z firmy Sullivan & Cromwell si myslí, že jde o zlomový moment, který může vést k oživení trhu s fúzemi a akvizicemi. Jediným problémem může být ocenění akcií bank a to, co budou kupující banky ochotné zaplatit za své konkurenty.

Zajímavým příkladem může být zmíněná nabídka Fifth Third Bancorp za MB Financial. Investorům se nelíbil výhled banky, podle kterého by v příštím roce dosáhla díky akvizici jen 2% příspěvku k zisku na akcii, celá transakce by pak podle ní měla sedmiletou návratnost. Investoři v bankovním odvětví jsou zvyklí na návratnost mezi třemi a pěti lety. Akcie Fifth Third Bancorp tak během pár týdnů odepsaly výrazně přes 10 %.

Banka možná byla k takové ceně dotlačena kvůli zájmu ze strany dalších dvou konkurenčních bank, ale jak řekl Chris Marinac, zakladatel poradenské společnosti FIG Partners, "při podobných transakcích si musíte pohlídat cenu, abyste dosáhli rychlejší návratnosti". S růstem aktivity na trhu s fúzemi a akvizicemi si ale investoři možná budou muset na vyšší nabízené ceny zvyknout.

Zdroj: Financial Times