KONTEXT: Kafkonomie aneb O (ne)ponaučení z krizového vývoje
|

KONTEXT: Kafkonomie aneb O (ne)ponaučení z krizového vývoje

Před deseti lety padla investiční banka Lehman Brothers a společně s tím se utrhla lavina známá jako krize. Díky záchranným operacím, které následovaly, obrazně řečeno – a někdy i fakticky – netekla v ulicích krev. Zároveň se tím ale otupil tlak na potřebné systémové změny, a již příští krize tak může být fatální. Podrobnosti diskutujeme v knize Kafkonomie: Z boží vůle bankéř, z níž nabízím ochutnávku.

Finanční krize Banky Ekonomické a politické hrozby Světová ekonomika Ponaučení pro investory Rozhovor

15. září 2008 vyhlásila čtvrtá největší investiční banka v USA bankrot. Skončilo tak napětím nabité ticho před bouří, které brilantně popisují kniha i film The Big Short (titul doporučuji pro přístupnost, a přitom zasvěcený vhled do příčin krize jako jednu z top položek krizové ne/povinné četby). Následovaly největší globální turbulence od Velké deprese, jejichž dozvuky stále cítíme, a vzhledem k výzvám, mezi něž patří nafouknuté bilance centrálních bank, dluh, kterým jsme dluhovou krizi léčili, a v neposlední řadě vzedmutá vlna populismu, ještě pocítíme.

Postlehmanovské záchranné operace odvrátily kolaps finančního systému a s ním to nejhorší, co hrozilo. Za to díky. Příčiny krize nicméně až na výjimky ne(vy)léčily, což v součtu s výše uvedenými rozbuškami zadělává na pořádný otřes. Podrobnosti jsme společně s ekonomem a filozofem Tomášem Sedláčkem diskutovali v rámci knižní trilogie, která formou trialogů nabízí pohled na stav ekonomie (Soumrak homo economicus; společně s Davidem Orrellem), systému ((R)evoluční ekonomie: O systému a lidech; společně s Davidem Graeberem) a aktuálně finančního sektoru.

Expertem, jehož jsme přizvali k diskuzi o bankách, bankéřích a spol., je Joris Luyendijk. Joris je vystudovaný antropolog, jehož si v době, kdy krize vrcholila, najal list The Guardian, aby pro něj zkoumal bankéře coby specifický druh. Výsledkem byl banking blog a kniha Swimming with Sharks, které se staly mezinárodním hitem. O pointu svého několikaletého působení v City se pak Joris podělil (respektive ji rozebral) i v naší knize Kafkonomie: Z boží vůle bankéř. Stručně, DNA bankéře se nezměnila, říká, a podobně jako já a Tomáš Sedláček varuje před tím, co nás čeká.

Roman Chlupatý (RCh): Ekonomové se v důsledku krize zdráhají nahlížet do své příslovečné křišťálové koule, respektive upozorňují, že žádnou nemají. Zkusme se i přesto, nebo možná právě proto zamyslet nad tím, jak krize a vše, co s ní přišlo, změní bankovnictví a bankéře. Dočkáme se nějakého ponaučení, nebo jedeme ve starých kolejích?

Joris Luyendijk (JL): DNA lidí pracujících v sektoru se nezměnila. Metaforicky řečeno, zvířata se v tuto chvíli chovají jinak, protože je k tomu jejich pán (regulátor) nutí.

Tomáš Sedláček (TS): Já to nazývám kocovinové počínání, kocovinová ekonomie. Chováte se jinak, protože jste toho prostě noc předtím vypili tak moc, že na alkohol nemáte ani pomyšlení.

JL: Přesně tak. V jádru se však nic nemění. Součástí DNA investičního bankéře je nadále fundamentální chyba. Stejně tak jsou fundamentální chyby i součástí systému. Nemůžete třeba být placeni lidmi, na které máte dohlížet, to je nesmysl. Trvají tak problémy s kontrolními mechanismy, s ratingovými agenturami a účetními firmami. Stejně tak nadále platí, že máme banky příliš propojené, toxické a příliš velké na to, aby je šlo uřídit. To vše znamená, že bude nadále docházet k implicitní podpoře ze strany vlády, banky budou stále v privilegované pozici, z níž jim plynou obrovské zisky a výhody obecně. Ze zisků se pak dají vyplácet tučné bonusy, sponzorské dary umělcům, politickým stranám, dá se z nich zaplatit lobbování a v neposlední řadě lukrativní honoráře a atraktivní pracovní místa pro politiky užívající si život po politické kariéře. Díky tomu zůstává pomyslný kartel nedotčený, respektive nedotknutelný.

Zapomenout v této souvislosti nesmíme ani na pomyslný prstenec kolem světa financí, tedy akademiky a novináře, s nimiž lze též manipulovat. Podle mě není náhoda, že jsou na západě finanční centra ve stejných městech jako hlavní mediální domy. Pokud bychom měli možnost na chvíli utišit tituly z Londýna a New Yorku, objevila by se hodně odlišná mediální realita. I mnoho lidí v britském levicovém Guardianu má totiž členy rodiny zaměstnané v bankách. Většina vlastní v Londýně nemovitosti, jejichž cena by se výrazně propadla, pokud by se City a finančnímu sektoru obecně nedařilo. Ve zmíněných dvou hlavních městech tak najdete velkou míru spoluviny. Banky platí muzea a obecně kulturu i další atrakce, čímž se snaží získat lidi na svou stranu. A většinou se jim to daří.

Opakuji, DNA se nezměnila. V takové situaci, jak by vám řekl policista, jde o prostředky, motiv a příležitosti. Příležitosti podle mě existují, motiv také – za dva roky si můžete vydělat tolik, co jiní za celý život, a trestu, jak ukázala krize, se bát nemusíte. A stejně tak existují i prostředky. Podle mě je tak další otřes jen otázkou času. Jsem si jistý, že když budete mluvit s člověkem, který má vhled do světa velkých ropných, potravinářských nebo farmaceutických společností, řekne vám v podstatě totéž. Rozdíl je v tom, že když padne Shell, je to jako když bouchne uhelná elektrárna. Když padne Barclays, je to jako výbuch Černobylu. Proto je skutečně potřeba se v první řadě věnovat nápravě bankovního sektoru. Kdyby totiž bankovní sektor implodoval, kdyby došlo k nějakému velkému kolapsu, pak se dostane pod tlak celá demokracie. Lidé budou mít pocit, že je systém nedokázal ochránit. Zřejmě pak přijde něco nového, přičemž to rozhodně nebude hezčí.

TS: Zajímavé je, že v Česku, Kanadě a dalších zemích, kde se banky nedostaly po roce 2008 do problémů, není, respektive nebyla nenávist vůči bankéřům tak patrná, pokud se vůbec nějaká objevila. Přesto má smysl se zamyslet nad tím, zda se i v těchto zemích bude něco měnit. Pokud se na to podívám prizmatem českého bankéře, platí, že jsme byli svými mateřskými organizacemi, vlastníky a kolegy před začátkem krize považováni za ty, kteří praktikují pravěké bankovnictví. Prostě proto, že jsme se nepouštěli do věcí, kterým jsme nerozuměli, na rozdíl od mnoha bankéřů ve světě.

To je alespoň pozitivní výklad toho, co se dělo. Ono je to také možné vnímat negativně, k čemuž se dostanu. Přidržme se ale na chvíli pozitivní verze. Krizí prošly české banky relativně bez problémů. Už dlouho přitom čelí kritice za to, že vybírají extrémně vysoké poplatky, že lidé na spořicích účtech nedostávají úrok, že o peníze přicházejí a tak dále. Na to jsme dlouho neměli co říci, teď už ale máme. Naše odpověď může být: Máte pravdu, ale povedlo se nám ochránit vaše peníze a nepotřebovali jsme na to pomoc od státu.

RCh: To je tedy pozitivní výklad toho, co se stalo. Slíbil jste i rub mince. Předpokládám, že zmíníte záchranu, které se český bankovní systém dočkal před současnou krizí.

TS: Přesně tak. Infuze byla prostě vpravena do žil již před současnými turbulencemi, a díky tomu několik let přežijeme. Ať už se to lidem líbí, nebo nelíbí, podle mě platí obojí. A zmínil bych ještě jednu věc – když banky půjčovaly Řecku, mohlo se zdát, že jde o vztah omezený na banku a vládu. Ve skutečnosti ale vstoupila do hry i neviditelná ruka vlády, která dala implicitní záruku. Bez toho by se obchod neuskutečnil. To znamená, že jednak náboženství samo o sobě, sola scriptura, nefunguje; funguje jen tehdy, pokud se angažuje se svým slibem také vláda, a jednak – a toto jde za horizont kritiky bank – se ukázala slabina úrokových sazeb, naše neschopnost je správně spočítat. Kdybychom to dokázali, pak by řecký krach ani žádný jiný krach nevyvolal žádný šok. Pro podobné případy přece máme modelování rizika. Banky půjčují peníze stovkám suverénů po stovky let, a je tak v podstatě jasné, že jednou za čas nějaký zbankrotuje. Krach Řecka nicméně vyvolal systémový šok. Systém by bez pomoci státu zkolaboval. Úroková sazba tedy nebyla adekvátní. Dnes každý ví, že měla být vyšší, tehdy ji ale považovali za správnou.

RCh: Proč podle vás na rozdíl od českých nebo kanadských bank mnohé velké i menší instituce na finanční instrumenty, které nechápe většina bankéřů, vsadily? Je to možné vysvětlit tak, že prostě slepě uvěřily tomu, že se člověku povedlo zvítězit nad hospodářským cyklem, což je pomatení, které připustil mimo jiné i někdejší šéf Fedu Alan Greenspan?

TS: Zmínil bych růst, problém s růstem. Bylo to právě kvůli růstu ekonomiky, který poháněly externí faktory, co zakrylo problémová místa. Je to, jako když máte špatnou loď s vynechávajícím motorem, která pluje díky dobrému větru. Dokud bude vítr příznivý, vlastně ani nevíte, že máte problém. Růst způsobil přesně to – byl velmi dlouho tak silný, že bankéři a v podstatě všichni ostatní začali věřit v bezkrizový svět. Lidé se začali ptát sami sebe, proč by měli být opatrní, když to, co bylo vnímáno jako hrana, vlastně hranou není.

Mistr Yoda ve Hvězdných válkách říká: Pokud dostatečně dlouho hledáte potíže, najdete je. A přesně to banky dělaly. Na pohled vypadaly velmi konzervativně, ale jejich skutečné chování této image neodpovídalo. To ostatně platí i o bankéřích, což jsme ještě nezmínili. Na pohled vypadají velmi distingovaně, ale v soukromí se často řídí mottem "pracuj tvrdě, pař tvrdě". Ve výsledku to znamenalo, že vzniklo prostředí nabité rizikem. K tomu přičtěte zmíněný fakt, že dodnes neumíme spočítat úrokové sazby a namodelovat riziko. Například pravděpodobnost bankrotu nezobrazuje kompletní neznámou či míru rizika, která je s touto hrozbou spojená. Existuje totiž pravděpodobnost pravděpodobnosti. A právě to vystihuje potíž s ekonomickými modely. Ty vycházejí z premisy, že jsou lidé racionální, z toho, že zvládají řadit své priority a tak dále. Stručně řečeno, snažíme se být exaktní, přesní, ovšem ve zcela nepřesném prostředí. Musíme tak buď na přesnost zapomenout, nebo buďme přísně přesní, což znamená, že ke každému předpokladu připojíme nějakou pravděpodobnost.

Řekněme, že lidé jsou racionální v padesáti procentech případů. Zda je to ale opravdu ta polovina, to nevíme, ba ani to nedokážeme nijak exaktně změřit, a tak to v našich modelech, obrazně řečeno, vytyčíme před závorku a opomeneme. Ale kdybychom chtěli být skutečně "přísně přesní", tedy striktní, museli bychom s touto pravděpodobností (že jsou lidé racionální v polovině nebo jakémkoli jiném množství případů) pracovat. A to by znamenalo, že by naše modely najednou byly podmíněny padesátiprocentní pravděpodobností. K tomu by pak bylo potřeba připojit další pro ekonomii typické předpoklady, například ten, že se lidé za každou cenu a vždy snaží maximalizovat zisk. I tomu přisuďme v rámci tohoto cvičení padesátiprocentní pravděpodobnost. Najednou se dostáváme na pětadvacet procent reality. A než dokončíme model, dostaneme se možná na nějakých osm procent reality.

Pokud něco podobného uděláme, zjistíme, že modely jsou moc hezké a fajn, ale ve skutečnosti jsou jen pozlátkem, mámením. My jim přitom stoprocentně věříme, bereme je naprosto vážně. A pak se divíme, když najednou něco nevyjde. To je hřích ekonomů-akademiků, kteří ho na školách předávají bankéřům. I ti věří, že model zobrazuje realitu.

JL: To ovšem vychází z předpokladu, že bankéři přemýšlejí v dlouhodobých horizontech. To však nedělají. Pokud jste například investiční bankéř, váš život se může během několika minut převrátit na hlavu. To determinuje jistý způsob chování, kvůli kterému bychom například měli zapomenout na to, že existuje vazba mezi státem a bankou. Banka není armáda, která je pupeční šňůrou s danou zemí spojena navždy, tedy dokud bude existovat. Banky jsou měňavky a bankéři jsou jako žoldáci. To ostatně mnoho lidí ví a vědělo i před krizí. Byli ale buď umlčeni, nebo se sami rozhodli mlčet. Každý totiž ví, že si z pomyslného koláče může kus utrhnout, ale že také o tuto možnost může během několika minut přijít. Proto se většina snaží, dokud je koláč na stole, co nejvíce se nasyslit.

RCh: Hezky to ilustrují slova bankéře, který byl druhým nejvýše postaveným v rámci divize jedné z největších globálních bank, aby zčistajasna dostal padáka. Mluvil jsem s ním pod podmínkou zachování anonymity rok poté a on otevřeně přiznal: "V momentě, kdy se s někým bavím o práci, začnu počítat. Přitom týden před tím, když nic nebylo, jsem si říkal, že je to peklo, že vezmu cokoli a za jakékoli peníze. V tomhle jsem se nezměnil, i když bych možná měl." Což mě vrací ke způsobu myšlení v City a dalších globálních finančních centrech. Spousta lidí to má zrovna tak – dokud jsou součástí systému, chamtivost vítězí. Strach se dostaví až ve chvíli, kdy jsou mimo. Pak si některé věci začínají uvědomovat.

JL: Právě proto jsem mluvil o DNA bankéře. Problém není v tom, že si lidé nejsou fundamentálních vad systému vědomi. Problém je v tom, že systém bohatě odměňuje ty, kteří ho berou takový, jaký je. A na tom krize nic nezměnila. My občané máme pořád mnohem více důvodů strachovat se o stav bank než bankéři samotní.

------

Podrobnosti o knize Kafkonomie: Z boží vůle bankéř a dalších knihách trilogie a možnost objednat si ji se slevou najdete na stránkách nakladatelství 65. pole.

Evropská komise do konce září Česku proplatila 18 % dotací
včera v 15:11

Evropská komise do konce září Česku proplatila 18 % dotací

Evropská komise do konce září Česku proplatila 18 % dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 104,5...
Česká republika Evropská unie
Centrální banky navyšují zlaté rezervy, za první pololetí nakoupily…
včera v 14:04

Centrální banky navyšují zlaté rezervy, za první pololetí nakoupily 193,3 tuny kovu

Řada centrálních bank začala v době poklesu cen zlata navyšovat své zlaté rezervy. Za první pololetí 2018 nakoupily...
Centrální banky Komodity Vzácné kovy
Babiš: Stát nebude privatizovat dopravce ČD Cargo
včera v 13:34

Babiš: Stát nebude privatizovat dopravce ČD Cargo

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v neděli postavil proti úvahám privatizovat nákladního železničního dopravce ČD Cargo,...
Doprava Privatizace Česká republika
Íránský prezident jmenoval nového ministra financí a hospodářství
včera v 11:40

Íránský prezident jmenoval nového ministra financí a hospodářství

Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli jmenoval do funkce několik nových ministrů, včetně ministra financí a...
Írán Blízký a Střední východ Politika
ČR: Stát za první tři čtvrtletí roku vybral na DPH o 7,4 % více
včera v 10:19

ČR: Stát za první tři čtvrtletí roku vybral na DPH o 7,4 % více

Finanční úřady v Česku vybraly za první tři čtvrtletí roku na dani z přidané hodnoty (DPH) 293 miliard korun, tedy...
Daně Česká republika Česká ekonomika
Analytici: Elektřina a plyn příští rok zdraží
včera v 08:46

Analytici: Elektřina a plyn příští rok zdraží

České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou...
Elektřina Zemní plyn Energetika
Expertní tým prezidenta Zemana podpořil jadernou energetiku
20. 10. 2018 16:24

Expertní tým prezidenta Zemana podpořil jadernou energetiku

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Výdaje na platy zaměstnanců státu mohou vzrůst až na 210 miliard korun
20. 10. 2018 11:08

Výdaje na platy zaměstnanců státu mohou vzrůst až na 210 miliard korun

Výdaje na platy zaměstnanců státu by měly v příštím roce vzrůst proti letošnímu plánovanému objemu o 23,3 miliardy...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Rozpočet
Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
19. 10. 2018 22:30

Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne uzavřely smíšeně. Příznivé výsledky hospodaření společnosti Procter &...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Vicepremiér Salvini se chová jako neofašista, řekla bývalá italská…
19. 10. 2018 21:08

Vicepremiér Salvini se chová jako neofašista, řekla bývalá italská ministryně

Italský vicepremiér Matteo Salvini se chová jako neofašista, řekla v pátek v rozhlase bývalá italská ministryně práce...
Itálie Politika
Ukrajina se dohodla se zástupci MMF na poskytnutí záložního úvěru
19. 10. 2018 19:53

Ukrajina se dohodla se zástupci MMF na poskytnutí záložního úvěru

Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9 miliardy USD na dobu 14...
Ukrajina Střední a východní Evropa Mezinárodní měnový fond
Daimler kvůli dieselům varoval před letošním poklesem zisku
Daimler kvůli dieselům varoval před letošním poklesem zisku
19. 10. 2018 18:26

Daimler kvůli dieselům varoval před letošním poklesem zisku

Německá automobilka Daimler v pátek varovala, že její provozní zisk by mohl letos klesnout "podstatně" pod úroveň...
Daimler Německo Auta
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily…
19. 10. 2018 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování smíšeně, když investoři čekali na novinky týkající se italského...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor
Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor
19. 10. 2018 17:36

Air France uzavřely mzdovou dohodu s odbory, končí pracovní spor

Francouzské aerolinky Air France podepsaly novou mzdovou dohodu s odbory. Oznámila to v pátek mateřská společnost Air...
Doprava Francie Evropské akcie
Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy
19. 10. 2018 17:19

Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy

Český premiér Andrej Babiš během summitu Evropské unie s lídry asijských zemí zdůraznil nutnost boje proti daňovým...
Česká republika Mezinárodní obchod Evropská unie
Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
19. 10. 2018 17:02

Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby

Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejím spojencům se nedaří zvýšit těžbu na úroveň, na které se dohodli v...
OPEC Ropa Komodity
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním…
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním…
19. 10. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním horizontu stagnovala

Pražská burza v pátek potřetí v řadě klesla, když index PX odepsal 0,72 % na 1 079,3 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Putin dal pokyn k výstavbě jaderné elektrárny v Uzbekistánu
19. 10. 2018 16:31

Putin dal pokyn k výstavbě jaderné elektrárny v Uzbekistánu

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek s uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem dali prostřednictvím...
Rusko Jaderná energetika Energetika
FT: Bývalý britský vicepremiér Clegg bude pracovat pro Facebook
FT: Bývalý britský vicepremiér Clegg bude pracovat pro Facebook
19. 10. 2018 16:18

FT: Bývalý britský vicepremiér Clegg bude pracovat pro Facebook

Bývalý britský vicepremiér Nick Clegg bude ředitelem týmu, který má ve společnosti Facebook na starosti globální...
Spojené království Politika Facebook
USA: Prodeje starších domů v září klesly o 3,4 %
19. 10. 2018 16:01

USA: Prodeje starších domů v září klesly o 3,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,4 % na celoročně přepočítané tempo 5,15...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti