KONTEXT: Velká bublinová válka aneb Proč se trh (ne)bojí příjezdu Šíleného Maxe
|

KONTEXT: Velká bublinová válka aneb Proč se trh (ne)bojí příjezdu Šíleného Maxe

Bubliny budou bublat jako nikdy, zní nikoli nejnovější jazykolam, ale varování z dílny Bank of America. Podle té bude v důsledku měnového abnormálu trh napříště šplhat do bezprecedentních výšin, aby následně padal hlouběji, než bývalo běžné. Startovní čáru údajně obstará stávající laxní postoj k riziku, ze kterého těží kryptoměny nebo sázky proti volatilitě. Skutečně to signalizuje klid před superbouří?

Investiční bubliny Anketa Jan Šumbera Analytici ČS Forex (FX) Ocenění Akciový trh Dluhopisový trh Státní dluhopisy Likvidita Centrální banky

Bitcoin si letos připsal více než 350-400% zhodnocení (cifra se mění velice rychle a výrazně) a mnohé, donedávna často v podstatě neznámé kryptoměny jsou mu v patách. Podle Bank of America je to symptomatické pro nadcházející období vyšších než obvyklých zisků i ztrát. Na to největší centrální banky světa měly zadělat 14 biliony dolarů, které v zájmu stabilizace napumpovaly do systému. Namísto reálné ekonomiky ale podstatná část tohoto balíku skončila na finančních trzích, kde ve velkém roztočila sázky proti volatilitě a rizikové chování obecně. Situace je tak dnes podle banky vážnější než v dobách často připomínaných historických kolapsů.

Že to v mnoha segmentech bublá, nedávno varoval i sám Mr. Bubble. Robert Shiller oceněný Nobelovou cenou právě za práci o tržních bublinách označil za přehřátý nejen bitcoin, ale také trh s bydlením a americké akcie. Odkázal přitom na vlastní index sledující důvěru v aktuální ocenění akcií, který byl od svého vzniku v roce 1989 pouze jednou níže než nyní, a to v roce 2000, těsně před prasknutím internetové bubliny. Shiller dodává, že index vychází z klouzavého šestiměsíčního průměru relativně malého vzorku respondentů, vypovídací hodnotu ale i tak má. Jeho závěry navíc potvrzují i jiné, robustnější ukazatele.

O tom, že velký monetární mejdan posledních let zadělal na divokou jízdu ve stylu Šíleného Maxe, hovořím již léta. Oslovení tržní profíci se mnou (ne)souhlasí.

Jan Šumbera (Česká spořitelna)

Rostoucí množství peněz v ekonomice přirozeně zvyšuje riziko vzniku cenových bublin. Vyšší poptávka po finančních aktivech z titulu nadměrného množství volných peněz totiž může vést k významnému odchýlení ceny od reálné hodnoty. Například státní dluhopisy jižních států eurozóny nabízejí výnos, který jen sotva odráží jejich reálnou kreditní pozici. Celý kolotoč v cenovou bublinu promění přílišná důvěra ekonomických subjektů. Ve chvíli, kdy investoři až příliš věří v neprůstřelnost systému postaveného na síle centrálních bank, jejich obezřetnost klesá. Poté jsou ochotni akceptovat vysokou míru rizika bez důsledného rozboru, k čemuž je "nutí" i prostředí nízkých sazeb. V honbě za výnosem totiž přesouvají svou poptávku po škále rizikovějších produktů směrem k těm, které zvyšují šanci na o něco zajímavější zhodnocení. I proto jsme nyní svědky nadstandardních valuací na akciovém trhu.

Identifikovat cenovou bublinu je nicméně nesmírně náročná disciplína. Ještě složitější je určit faktor, který způsobí její "propíchnutí". Investor, který se v očekávání výrazné korekce postaví opodál, může přijít o celé roky pokračujícího růstu. A to nejen v případě, kdy se zmýlí, ale i v případě, kdy má pravdu, jen ve špatný čas. I proto je vhodnější poskládat dlouhodobé investiční portfolio postavené na důkladném výběru akciových příležitostí. Historická zkušenost říká, že výjimečné firmy z krizového období povstávají ještě silnější. A právě o jejich nalezení by měl investor usilovat.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Pokud souhlasíme s premisou, že všechny vyspělé ekonomiky více či méně kráčejí ve šlépějích Japonska, a vyšších úrokových sazeb se tedy již v podstatě nedočkáme, jsou ceny hlavních investičních aktiv nastaveny relativně střízlivě. Dluhopisy? V pořádku, výnosy se stejně výše než nad 3 % nedostanou, takže žádný velký propad v cenách čekat nemusíme. Akcie a nemovitosti? Investorům stačí 5-8 % roční zhodnocení, protože inflace se čeká nízká a alternativou jsou nic nevynášející dluhopisy. Volatilita je navíc na historických minimech. Podle mě tedy nepřijde žádná recese a s tím spojený pokles cen rizikovějších aktiv. Rovnítko mezi kvantitativním uvolňováním a silně překoupenými aktivy tedy nevidím.

Co tento pohled na věc znamená pro další vývoj cen aktiv? Očekávám, že se budou nadále řídit očekávanými úrokovými sazbami a rizikem. To platí i pro měnový trh, kde se rýsuje velký rozdíl mezi výnosy měn vyspělých a rozvíjejících se zemí. Na rozdíl od velké čtyřky (USA, Japonsko, eurozóna a Spojené království) nabízejí země jako Rusko, Mexiko nebo Brazílie výrazně vyšší zhodnocení (i po započtení inflace), ale i tak se kurzy měn těchto zemí stále zdají být na zajímavých nákupních úrovních.

Marek Dřímal (Komerční banka)

Netroufám si kvalifikovaně hodnotit, zda se v celé světové ekonomice v současnosti vytvářejí větší bubliny než v minulosti. Již proto, že příští krizi velice pravděpodobně přinese bublina, o které toho zatím mnoho nevíme, protože jinak by krizi nejspíše nevyvolala. Obrovský nárůst likvidity je nicméně ve finančním systému realitou, která se asi nejvíce projevuje na dluhopisovém trhu. V USA, kde letos pokračuje jedna z nejdelších ekonomických expanzí v historii, jsou výnosy státních dluhopisů stále jen okolo dvou procent, což je z historického pohledu jen těsně nad minimem. Lze to nazvat bublinou? Ano i ne. Dluhopisy jsou opravdu extrémně drahé, ale na druhou stranu není mnoho alternativ, do kterých lze vkládat peníze.

Je prostě nová doba. Proto si nemyslím, že by v dohledné době (řekněme do deseti let, dále se neodvažuji ani hádat) mělo dojít ke kolapsu dluhopisového trhu. Příští krize přitom pravděpodobně spustí další kolo kvantitativního uvolňování centrálních bank, další příliv likvidity a další nárůst poptávky po dluhopisech jakožto bezpečných aktivech. To bude pro investory znamenat dvě věci – takzvaný bezrizikový výnos již pravděpodobně nebude výnos, ale čistá ztráta (což jsme mohli po jistou dobu sledovat loni a letos, kdy se i výnosy některých dlouhodobých dluhopisů propadly pod nulu), zatímco pro hravé či dravé investory může kapitálový výnos z pohybu cen dluhopisů představovat atraktivní investici v nelehkých časech příští krize.

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
08:52

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění...
Auta BMW
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět