KONTEXT: Velká infrastrukturní válka aneb Na jaké dálnice a proč (ne)vsadit
|

KONTEXT: Velká infrastrukturní válka aneb Na jaké dálnice a proč (ne)vsadit

Globální infrastruktura potřebuje do roku 2040 injekci 94 bilionů dolarů, až pětina z této částky ale může zůstat zbožným přáním. Vyplývá to z analýzy Global Infrastructure Hub, podle které ve stavbě a rekonstrukci sítí a uzlů všeho druhu zaostávají rozvíjející se i vyspělé země. To je vzhledem ke strategickému významu infrastruktury výzva i příležitost, o čemž jsme na platformě Alter Eko diskutovali s politickým geografem vyučujícím na Univerzitě Karlově Michaelem Romancovem.

Doprava Světová ekonomika Geopolitická rizika Rozhovor Ekonomické a politické hrozby Infrastruktura

Dopravní komunikace a koridory, k nimž lze přičíst dopravní a finanční toky reprezentující příčinu i důsledek jejich vzniku, reflektují zájmy mocenských struktur, které je stavěly či prosadily. To je patrné i dnes, kdy globální (ne)řád zrcadlí jednostrannost trvající od pádu Berlínské zdi do první poloviny minulého desetiletí, tedy mocenskou strukturu, v rámci které většina globálních dálnic všeho druhu koresponduje se zájmy USA. Ty totiž byly na pomyslné špici a do značné míry určovaly a garantovaly řád, pořádek a normy, podle kterých se většina světa řídila. Od tohoto modelu se nyní odkláníme, napříště to bude ve větší míře o regionálních blocích – Číně a sféře jejího vlivu, Spojených státech a obecněji západním světě, Latinské Americe, kde je bloků hned několik, a tak dále. Lze předpokládat, že budování infrastruktury to potvrdí a společně s tím i vymezí parametry fungování světa zítřka?

Nesouhlasím s onou jednostranností. Někteří si to bezesporu přáli, ale ono se to nestalo (a někteří tento koncept navzdory tomu používali a používají jako klacek proti USA, na které lze proto hodit úplně všechno). Nicméně pokud bych měl odpovědět přímo na otázku, tak ano, myslím si, že dojde k tomu, že se svět rozdělí na jakési bloky. A v této souvislosti bude mimořádně důležité rozlišovat pružné a pevné koridory.

V rámci pevných, integrovaných uskupení typu Evropské unie nebude problém budovat ty takzvané pevné dopravní koridory, to znamená silnice, železnice, dálková potrubí na přepravu vody, ropy, plynu a tak dále. Pevný integrační prostor totiž umožní garantovat bezpečnost podobných projektů. V prostoru mezi těmito pevnými integrovanými bloky se pak podle mě velice záhy začnou více prosazovat pružné koridory.

Zatím nejpružnějším koridorem, zejména pokud jde o přepravu zboží, je přeprava po vodě. Je otázka, za jak dlouho se dočkáme toho, že se objeví něco na způsob gigantických vzducholodí, které budou schopné operovat ve vzdušném prostoru ještě flexibilněji než lodě na oceánech. Státní hranice přitom platí i ve vertikální dimenzi, takže se jednotlivé země budou snažit střežit svůj vzdušný prostor, případně budou chtít zpoplatňovat přelety, nicméně i tak to bude znamenat daleko větší variabilitu pohybu.

Stručně řečeno, ano, napříště se bude svět dělit na bloky a související pevné dopravní koridory, v globálu ale zůstanou nejdůležitějším fenoménem koridory pružné, což podle mého názoru trochu problematizuje hlavně čínskou snahu vybudovat pevninský rozměr nové Hedvábné stezky.

Právě v souvislosti s tímto projektem a vysokou mírou propojenosti světa – mnohé přeshraniční vazby, jako jsou výrobní řetězce nebo sdílené infrastrukturní projekty, ovlivňují životy lidí více než státní hranice – se mluví o strategickém významu infrastruktury a moci související s vlastnictvím či kontrolou nad ní. Nejde o nic nového, v Evropě například stále většina cest vede do Říma, a to 1 500 let poté, co padl.

V souvislosti s infrastrukturou nebo obecněji přeshraničními režimy je zapotřebí si uvědomit jednu věc. Cokoli globálního může fungovat jako globální jen proto, že to zajišťuje a ošetřuje toky o obrovských objemech, jinak by to nemělo smysl. Bez toho globální rozměr nelze udržet. Proto bude i napříště zapotřebí, aby se vytvářela a dodržovala pravidla.

V této souvislosti mě napadá jako příklad intenzivní spolupráce států a soukromého sektoru v letecké přepravě. Přepravují nás soukromé společnosti, jejich soukromá letadla přistávají na letištích, která jsou někdy ve státním, ale jindy také v soukromém vlastnictví. A vlastníci letišť a aerolinií nejsou totožní a pohybují se ve vzdušném prostoru států, které jim umožňují používat koridory a korigují provoz prostřednictvím institucí, jako je naše Řízení letového provozu. Něco takového je možné si představit i (jako šablonu) do budoucna.

Otázkou tedy zůstává, kdo bude mít při tvorbě a správě podobných režimů hlavní slovo. Mnohé naznačuje, že začíná asijské století, již v příštím roce se například asijský spotřebitel stane z pohledu globální ekonomiky nejvýznamnější silou, již nyní pak najdeme nejfrekventovanější letecké linky právě v Asii a sledujeme rostoucí podíl asijských cestujících na nalétaných kilometrech. Vycházejme tedy z předpokladu, že i kvůli tomu bude západ, když ne reflektovat, tak ve větší míře respektovat přání globálního východu a jihu. A vychází z toho, že zítřek bude (i proto) jiný.

Z pohledu investora znamená zanedbaná infrastruktura (a ruku v ruce s ní její strategický význam, který přinejmenším v některých oblastech přináší silné pobídky) zajímavou příležitost.

  • Případovou studií je voda. Zvyšující se poptávka poháněná bobtnající globální populací a rostoucí životní úrovní se ve stále větší míře nepotkává s nabídkou, kterou mnohde zajišťují sto i více let stará potrubí a další infrastruktura. Sázka na společnosti zabývající se snižováním spotřeby vody, péčí o ni, případně na výrobce zařízení pro distribuci, by se tedy měla vyplatit. Zejména pokud bude plošná, což by mělo minimalizovat rizika spojená s politikařením, až příliš často ovlivňujícím citlivé segmenty.
  • Něco podobného – včetně politického rizika – platí v případě firem zajišťujících stavbu a správu železničních a dalších dopravních koridorů.
  • A do třetice, budování globální komunikační dálnice dorazilo v důsledku "5G válek" na křižovatku. Mocenské přetahování o další směřování jistě přinese rizika i příležitosti.

Celý rozhovor na platformě Alter Eko, ve kterém jsme s Michaelem Romancovem diskutovali strategický význam infrastruktury v kontextu očekávaného vývoje globálního hospodářského a politického řádu, si můžete poslechnout ZDE.

USA by mohly dočasně uvolnit restrikce uvalené na Huawei
včera v 02:33

USA by mohly dočasně uvolnit restrikce uvalené na Huawei

(AKTUALIZOVÁNO, 18.30) Americké ministerstvo obchodu by brzy mohlo dočasně uvolnit restrikce uvalené na čínskou...
Čína Spojené státy americké (USA) Informační technologie
Ministr financí USA nepředal Kongresu Trumpova daňová přiznání
včera v 01:45

Ministr financí USA nepředal Kongresu Trumpova daňová přiznání

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek odmítl předat výboru pro státní příjmy daňová přiznání prezidenta...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
Americké akcie v pátek oslabila zpráva o pozastavení obchodních…
Americké akcie v pátek oslabila zpráva o pozastavení obchodních…
17. 5. 2019 22:30

Americké akcie v pátek oslabila zpráva o pozastavení obchodních jednání mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech zakončily týden v červených číslech. V průběhu páteční seance se pohybovaly bez jasného...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+, výhled je…
17. 5. 2019 22:15

Agentura Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+, výhled je stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+ se...
Rating Slovensko
Technologický ředitel Facebooku: Škodlivý obsah nikdy nevymizí
17. 5. 2019 21:45

Technologický ředitel Facebooku: Škodlivý obsah nikdy nevymizí

Odstraňování "toxického" obsahu z Facebooku je sisyfovská práce a nevhodná sdělení ze sociální sítě zcela nevymizí...
Facebook Sociální sítě Internet
Ruská ekonomika rostla ve čtvrtletí nejpomaleji od roku 2017
Ruská ekonomika rostla ve čtvrtletí nejpomaleji od roku 2017
17. 5. 2019 18:39

Ruská ekonomika rostla ve čtvrtletí nejpomaleji od roku 2017

Ruská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí nejpomaleji od roku 2017 a zaostala za očekáváním. Hrubý domácí produkt se...
Rusko HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden stouply o více než…
Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden stouply o více než…
17. 5. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden stouply o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když je dolů stáhly přetrvávající obavy o osud obchodní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MMF doporučil Slovensku zdržet se opatření s dosahem na rozpočet
17. 5. 2019 17:38

MMF doporučil Slovensku zdržet se opatření s dosahem na rozpočet

Mezinárodní měnový fond doporučil Slovensku, aby upustilo od dodatečných expanzivních rozhodnutí s dosahem na...
Slovensko Mezinárodní měnový fond
Huawei v ČR nevidí dopady svého zařazení na černou listinu USA
Huawei v ČR nevidí dopady svého zařazení na černou listinu USA
17. 5. 2019 17:23

Huawei v ČR nevidí dopady svého zařazení na černou listinu USA

Čínská společnost Huawei, kterou americké ministerstvo obchodu zařadilo na černou listinu, nevidí žádné možné dopady...
Česká republika Čína Telekomunikace
Schillerová pošle resortům návrh na sedmiprocentní digitální daň
17. 5. 2019 17:02

Schillerová pošle resortům návrh na sedmiprocentní digitální daň

Ministryně financí Alena Schillerová pošle v příštích dnech svým kolegům ve vládě k připomínkování návrh za zavedení...
Česká republika Daně Evropská unie
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden zpevnila o 0,1 %
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden zpevnila o 0,1 %
17. 5. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden zpevnila o 0,1 %

Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, odepsala však pouze 0,08 % na 1 050,75 bodu. Nedařilo se...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
17. 5. 2019 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle předběžných dat stoupl na 102,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu stoupl na 102,4 bodu z 97,2 bodu v dubnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Pololetní ztráta aerolinek easyJet se zečtyřnásobila
Pololetní ztráta aerolinek easyJet se zečtyřnásobila
17. 5. 2019 15:19

Pololetní ztráta aerolinek easyJet se zečtyřnásobila

Hrubá ztráta britských nízkonákladových aerolinek easyJet se v prvním finančním pololetí zečtyřnásobila na 272...
Spojené království Doprava Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (17. května)
17. 5. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
EU ze seznamu daňových rájů vyškrta Arubu, Barbados a Bermudy
17. 5. 2019 14:32

EU ze seznamu daňových rájů vyškrta Arubu, Barbados a Bermudy

Evropská unie vyškrtla karibské státy Arubu, Barbados a Bermudy ze své černé listiny daňových rájů, tedy zemí, které...
Evropská unie Daně
Piráti zažalovali EK pro nečinnost v kauze Babiše a Agrofertu
17. 5. 2019 14:05

Piráti zažalovali EK pro nečinnost v kauze Babiše a Agrofertu

Piráti se rozhodli zažalovat Evropskou komisi pro nečinnost kvůli tomu, že dosud nerozhodla o podnětech týkajících se...
Česká republika Politika Evropská unie
EU bude moci kvůli kybernetickým útokům uvalovat sankce
17. 5. 2019 13:46

EU bude moci kvůli kybernetickým útokům uvalovat sankce

Evropská unie bude moci uvalit sankce na ty, kteří jsou zodpovědni za kybernetické útoky na unii, na její členské...
Evropská unie Internet
Čistá ropa z Ruska by měla do ČR přitéct mezi 26. a 28. květnem
17. 5. 2019 13:28

Čistá ropa z Ruska by měla do ČR přitéct mezi 26. a 28. květnem

Čistá ropa z Ruska by měla do Česka přitéct mezi 26. a 28. květnem. Na Twitteru to v pátek uvedl předseda Správy...
Česká republika Ropa Komodity
Dukovany odpojily 2. blok, plánovaná odstávka potrvá do června
17. 5. 2019 13:02

Dukovany odpojily 2. blok, plánovaná odstávka potrvá do června

(AKTUALIZOVÁNO) Energetici v pátek po 17.00 odpojili druhý blok jaderné elektrárny Dukovany od přenosové soustavy....
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR