Krize roku 1929 a podceňovaná lekce pro současnost
|

Krize roku 1929 a podceňovaná lekce pro současnost

Z titulku by se mohlo zdát, že bude řeč o možnosti stejného scénáře jako před 90 lety, kdy se trhy propadly v průběhu několika let o 80 %. Opak je pravdou, tématem bude to, jak jsou trhy odolné.

Pravidla a doporučení pro investování Investiční a finanční poradenství Chyby v investování Americké akcie S&P 500 Dow Jones Býčí trh Medvědí trh

24. října jsme si připomněli 90. výročí černého čtvrtka, který byl začátkem jednoho z největších propadů na akciových trzích v historii a následné Velké deprese, jež trvala až do první poloviny 30. let. Podle společnosti Fisher Investments jde však o připomínku toho, jak jsou trhy odolné a proč by měly mít akcie místo v každém dlouhodobém portfoliu.

Mezi lety 1929 a 1932 ztratil index Dow více než 80 % a na předkrizové hodnoty se vrátil až po více než 25 letech (při započtení dividend to trvalo "jen" 15 let). To bylo způsobeno samotným výrazným propadem, ale mohly za to ještě dva faktory, které po oživení stály za dalšími dvěma medvědími trendy. Nejprve v roce 1937 zpřísnila centrální banka požadavky na rezervy bank, čímž ochladl trh s úvěry. A pak přišla druhá světová válka, která zamávala trhy.

Přes všechny tyto propady a nápor na psychiku se investoři dokázali přenést, a i když se později na trhu zformovalo ještě několik medvědích trhů, žádný z nich již nebyl tak devastující. 25 let je zkrátka anomálie, která se běžně nevyskytuje. V tabulce jsou medvědí trendy indexu S&P 500 po druhé světové válce a také doba v měsících, kterou index potřeboval na návrat k předchozímu maximu (včetně dividend a bez dividend).

Zaměření se na medvědí trendy navíc přehlíží podceňovanou sílu býčích trhů. Dlouhodobý průměrný výnos akcií je přibližně 10 % ročně. To je výnos, který zahrnuje i medvědí trendy. Bez nich by byl roční výnos okolo 21 %. Po druhé světové válce je také průměrný kumulativní výnos během býčích trhů 149 %, u medvědích trendů jen -34 %. Býčí trhy také trvají déle, průměrně 57 měsíců, zatímco ty medvědí jen 16 měsíců.

Expertům z Fisher Investments nejde o předvídání vývoje, ani se nesnaží obhajovat striktní strategii "kup a drž". Ale když někdo drží akcie opravdu dlouhodobě, historie ukazuje, že ho za to trh nakonec odmění.

Stále platí, že kdo chce na akciích vydělat, musí být na trhu během býčího trendu. I současný růst cen akcií, jeden z nejdelších v historii, již několikrát zakolísal natolik, že to byla pro investory a jejich disciplínu velká výzva. Korekce, zvýšená volatilita, obavy z konce růstu a třeba i pesimistické titulky v médiích, to vše znesnadňuje investorům setrvání na trhu, který provází nejvíce nenáviděný býčí trend v historii.

"Nakonec je rozhodnutí držet akcie potvrzením víry, že inovativní lidé, motivovaní ziskem a povzbuzovaní svobodnými trhy, budou nadále hledat způsoby, jak překonávat překážky. I když přijde další medvědí trend - a na ten je potřeba se připravit již nyní, v průběhu býčího trendu -, investoři nesmí dovolit, aby je strach odradil od držení akcií. Pro všechny, kdo chtějí při investování dosahovat svých cílů, může být vyhýbání se akciím v průběhu býčího trendu extrémně nákladným rozhodnutím," míní odborníci z Fisher Investments.

Zdroj: Fisher Investments