Části akciových trhů jsou nevázaně nadhodnocené, varuje vlivný investor Munger
Některé části akciových trhů jsou nevázaně nadhodnocené, řekl v pátek na konferenci Charlie Munger z pověstné společnosti Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Současné prostředí akciových trhů považuje za "ještě šílenější", než byla takzvaná dotcom bublina na konci 90. let. kdy malí i profesionální investoři hrnuli peníze do všeho, co bylo nějak spojené s používáním internetu. Munger dodal, že si přeje, aby kryptoměny nebyly vznikly. Čínu pochválil za to, že přijala opatření k zákazu jejich používání.
"Považuji tuto éru za ještě šílenější než období dotcom," konstatoval Munger na konferenci Sohn. "Přál bych si, aby nikdy nebyly vynalezeny," řekl sedmadevadesátiletý investor ke kryptoměnám. "Znovu přiznávám svůj obdiv k Číňanům. Myslím si, že učinili správné rozhodnutí, když je zkrátka zakázali. U nás, v anglofonní oblasti, se rozhodlo špatně," dodal.
Čínská centrální banka na konci září označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Dříve tamní regulační orgány zakázaly těžbu kryptoměn.
Burzovní index S&P 500 od loňského března, kdy spadl na pandemické minimum, svou hodnotu více než zdvojnásobil. Kurz kryptoměny bitcoin od té doby vzrostla o více než 1 000 %. Podle údajů společností Bank of America a EPFR Global investoři do akciových fondů letos vložili téměř 900 miliard dolarů, což překonává celkovou sumu za posledních 19 let.
Ocenění amerického akciového trhu je nyní vyšší než před propadem vyvolaným nástupem pandemie covidu-19 a investoři začínají být nervózní, napsala agentura Bloomberg. Prudce rostoucí inflace nutí centrální banky zpřísňovat měnovou politiku a hrozí, že ustane příliv likvidity, který vedl k růstu celé řady aktiv.
"Myslím, že Austrálie vzhledem ke svému hlubokému angažmá v Číně může zaujmout konstruktivní pozici," řekl Munger k australské roli v americko-čínských vztazích. "Austrálie může povzbudit USA a Čínu, aby se chovaly rozumněji," dodal.
Munger rovněž uvedl, že je optimistou v oblasti obnovitelných zdrojů energie. "Líbí se mi, že rychle snižujeme spalování uhlí i spalování benzínu a nafty," řekl. "Myslím, že je to chytrý přístup, který by měl přijmout celý svět. Bylo by to chytré, i kdyby k žádnému globálnímu oteplování nedocházelo," dodal.
Zdroj: ČTK