Likérku Stock Spirits přebírá investiční firma CVC, akviziční prémie přesahuje 40 %

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group přebírá soukromá kapitálová a investiční společnost CVC. Za akcie firmy obchodované na londýnské burze zaplatí 377 pencí v hotovosti. S akciemi Stock Spirits se obchoduje i na pražské burze, kde ve středu uzavřely na 81 Kč. Nabízená cena představuje prémii zhruba 41 % k závěrečné ceně 268 pencí ze středy a je zhruba o 42 % vyšší než průměrná cena akcií za poslední tři měsíce. Obchod firmu ohodnocuje na 767 milionů liber. Pokud se podaří splnit všechny podmínky, měl by obchod nabýt účinnosti od začátku prosince 2021 do začátku ledna 2022.

Stock Spirits patří k největším výrobcům značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě a v Itálii. Podniká v Polsku, Česku, na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Z Polska, Česka a Itálie pochází 90 % tržeb. Firma produkci vyváží do více než 50 zemí světa, roční objem prodeje celosvětově přesahuje 125 milionů litrů. Stock Spirits prodává například značky Božkov, Fernet Stock nebo vodku Amundsen Expedition.

"Stock Spirits je vysoce kvalitní byznys se silnými značkami, zavedenými tržními pozicemi a významným růstovým potenciálem. CVC Funds jsou dlouhodobým investorem ve střední a východní Evropě a těší se na spolupráci s týmem managementu Stock Spirits, která pomůže podpořit jeho další rozvoj, a to jak podporou stávající strategie, tak investováním do růstových příležitostí," uvedl István Szőke ze společnosti CVC.

Akcie Stock Spirits na londýnské burze po zveřejnění zprávy přidávaly přes 43 % na 383,50 GBp, cena akcií na pražské burze tento vývoj kopírovala, když rostla o zhruba 41 % na více než 114 Kč.

"Nabídka podle našeho odhadu oceňuje Stock Spirits okolo EV/EBITDA na úrovni 13,5 a P/E na úrovni 24 pro očekávané výsledky za rok 2021. To je i přes výrazně vyšší cenu, než je nyní na burze, stále asi 40% diskont vůči mediánu významných západních výrobců lihovin. Medián se pohybuje okolo EV/EBITDA na úrovni 21, respektive P/E na úrovni 38 (pro rok 2021). Stock Spirits se obchoduje s hlubokým diskontem vůči odvětvovým průměrům už dlouhou dobu, podle nás bez výrazných důvodů. Firma loni dosáhla téměř rekordního upraveného zisku EBITDA 70 milionů eur, když na jádrovém polském trhu těžila z přechodu spotřeby z restaurací do maloobchodu. Byla také schopná díky silné tržní pozici do koncových cen promítnout výrazné růsty spotřebních daní jak v Polsku, tak v ČR. Letos předpokládáme mírný pokles hospodaření v souvislosti s otevíráním HoReCa segmentu, který ale může vyvážit například akviziční růst. Firma má velmi nízké zadlužení na úrovni 0,4násobku čistého dluhu k zisku EBITDA, a může tak pokračovat v akvizicích nebo platit výrazné dividendy. Nabídka je 40 % nad středeční zavírací cenou, což může přesvědčit mnoho investorů. My ji ale považujeme spíše za reflexi férové hodnoty firmy a čekali bychom i vzhledem k velmi dobré rozvaze a cash flow firmy na prémii za převzetí," napsal analytik z České spořitelny Jan Šafránek.

"Obchod by se měl uskutečnit na přelomu tohoto a příštího roku. V tu dobu budou také akcie pravděpodobně staženy z pražské a londýnské burzy. Pražská burza tak v blízké budoucnosti přijde hned o několik titulů. Kromě Stock Spirits se jedná také o akcie O2 Czech Republic a Avastu," doplnil makléř Lukáš Novotný z WOOD & Company.

"Další bombastická zpráva. Zpráva o úspěchu českého podnikání, o tom, že čeští manažeři umí firmu předat zahraničním a ti to na evropském trhu dotáhnou o krok dále," okomentoval zprávu analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Současně je to podle něj další rána pražské burze. Tímto tempem na pražské burze zůstanou jen firmy, kde majoritní vlastník nemá zájem či možnosti ovládat sto procent společnosti či nechce riskovat proces stažení z trhu a s tím spojená reputační rizika, dodal.

Váha Stock Spirits v indexu PX je pouze 2,8 %, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V průměru se v posledním roce obchodovalo asi 20 000 akcií denně. To by při průměrné roční ceně znamenalo 1,6 milionu Kč denně. "Jde o nepatrný zlomek celkového objemu obchodů na pražské burze, v symbolické rovině však tento krok znamená, že pražský parket opouští další firma, což činí tuzemskou burzu méně atraktivní v očích zahraničních investorů," podotkl.

Firma CVC Capital Partners vznikla v roce 1981. Investuje do řady společností od švýcarského výrobce luxusních hodinek Breitling přes závody Formule 1 až po nejvyšší španělskou fotbalovou ligu. Spravuje aktiva za zhruba 115 miliard dolarů. V ČR už vlastní skupinu Pivovary Staropramen.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Alkohol a drogy
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Stock Spirits
Přestat sledovat

Videotéka

16. 10. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
14. 10. 2021 12:40
Experti o budoucnosti Evropy: Žijeme si v dobrých časech, Čína nás ale hrozí převálcovat. Pohodlné…
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat