Londýn a Brusel se za pět minut dvanáct dohodly. Von der Leyenová hovoří o jednotě a síle EU, Johnson o dobré zprávě pro celou Evropu

Vyjednávači Spojeného království a Evropské unie se ve čtvrtek odpoledne dohodli na uspořádání vztahů Londýna a Bruselu po konci přechodného období po brexitu. Pokud by se tak nestalo, vstoupila by se začátkem nového roku do vzájemné obchodní výměny cla a další překážky.

"Dohoda je hotová," uvedl úřad britského premiéra Borise Johnsona. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že v jednáních se ukázala síla a jednota Evropské unie. Dohoda je podle von der Leyenové spravedlivá, vyvážená a vyplatilo se za ni bojovat.

Úřad britského premiéra uvedl, že všechno, co bylo Britům slíbeno během referenda o vystoupení země z Evropské unie v roce 2016, bylo nyní splněno. Boris Johnson dohodu označil za dobrou pro celou Evropu. Britský parlament má o dohodě hlasovat 30. prosince.

Spojené království opustilo Evropskou unii na konci ledna, přechodné období má trvat do konce letošního roku.

Britská libra se v očekávání dohody dostala ve čtvrtek v páru k dolaru až k 2,5letému maximu, po oznámení dohody o část zisků sice přišla, stále však přidávala asi 0,5 % na 1,3557 USD. Tento měsíc se libra dostala až na 1,3624 USD, což byla nejvyšší hodnota od května 2018.

Analytici: Dohoda je dobrou zprávou i pro ekonomiku ČR

Dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě vztahů po konci přechodného období po brexitu je dobrou zprávou i pro českou ekonomiku. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Dosavadní nejistota byla podle nich pro podnikatele problém.

"Dotažení dohody je v každém případě dobrou zprávou z hlediska české ekonomiky. Pokud by dotažena nebyla, tak třeba ti z Čechů, kteří rádi nakupují v obchodech Marks & Spencer, by si ze dne na den, po letošním silvestru, připlatili ze stejné zboží až desítky procent," uvedl hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

S problémy by se podle něj v novém roce potýkali hlavně čeští vývozci. "Británie je po Francii druhým největším odbytištěm českého exportu mezi zeměmi, se kterými ČR přímo nesousedí. Celkově je pátou nejvýznamnější exportní destinací, přičemž v nedávné době z hlediska svého významu v tomto ohledu přechodně předčila právě i zmíněnou Francii," podotkl Kovanda.

V běžných letech, která nejsou poznamenána koronavirovou krizí, se podle něj do Británie z Česka ročně vyveze zboží za více než 200 miliard korun. Uvedl, že kromě firem z automobilového průmyslu na ostrovy z ČR vyváží také třeba výrobci cukrovinek. "Například holešovský závod Nestlé vyveze do Británie ročně zhruba 3 500 tun želatinových bonbonů. Pokud by jednání skončila nezdarem, byly by kvůli zavedenému clu holešovské želatinové bonbony v Británii od ledna příštího roku až o třetinu dražší než teď. Takže by tam o ně dramaticky klesl zájem," dodal Kovanda.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň řekl, že pro Česko jako průmyslovou zemi je důležitá především dohoda o průmyslu. Oznámená dohoda podle něj pozitivně ovlivní také ceny produktů, které právě dnes, na Štědrý den Češi vyhledávají. "Dohoda o rybolovu znamená, že v Evropě budou v příštích letech levnější ryby než bez dohody. Čeští kapři jsou substitutem pro mořské ryby, a tak díky dohodě budou i vánoční kapři relativně levnější," uvedl.

Neobává se ani oznámení týkajícího se školství. "Zdá se, že českým studentům se ztíží výměnné semestrální pobyty na britských univerzitách, Británie patrně vystupuje z programu Erasmus. Ale i to může mít pozitivní část, namísto půlročních pobytů tam o to více českých studentů možná odjede na celé studium," podotkl.

Na vzájemný obchod mezi EU a Británii bude podle něj mít nicméně vliv takzvané mimocelní ochranářství, tedy nárůst počtu formulářů, hlášení a administrativy. "Zatímco evropské papírování je vyhlášené a čeští dovozci s ním budou muset počítat hned od ledna, britské papírování pro české vývozce bude jednodušší a zavede se zřejmě až někdy v létě," dodal.

Na vyšší náklady a složitější administrativu upozornil také Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb. "Všem vývozcům i dovozcům od ledna přibude povinnost předkládat celní prohlášení. Postupně se také změní označování výrobků pro britský trh. Návrat hranic přinese zdržení na přechodech, které prodlouží a prodraží přepravu," uvedl.

Zdroj:
CNBC, Bloomberg, ČTK
Britská libra
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Spojené království
Přestat sledovat

Videotéka

23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat