Měla by investory znervózňovat tržní panika?
|

Měla by investory znervózňovat tržní panika?

Zprávy kolem šíření koronaviru poslaly americké akcie prudce dolů. Index S&P 500 tak již poosmnácté od března 2009, kdy se odrazil od krizového dna, z nově dosažených lokálních maxim klesl o více než pět procent.

Americké akcie S&P 500 Korekce na trzích Koronavirus Panika na trzích

Většina investorů bude jistě souhlasit, že pětiprocentní pokles není nic, co by stálo za pozornost (ve čtvrtek před začátkem obchodování měly akcie opět nakročeno k poklesu, na začátku seance pak ztráty prohloubily a z maxim již odepisovaly okolo 10 %). Pokaždé, když ceny akcií relativně mírně klesnou, se ovšem strhne lavina na sociálních sítích i finančních webech. Důvod je jasný. Za poklesem vždy něco stojí a část lidí se obává, že mírný sestup může být jen začátkem mnohem dramatičtějšího vývoje.

Michael Batnick ze společnosti Ritholtz Wealth Management chápe, proč investory dokážou drobné poklesy cen akcií znervóznit, na druhou stranu ale vysvětluje, že dlouhodobý trend je jasný, takže investují-li lidé se skutečně dlouhým horizontem, nejsou pro ně velkým rizikem ani mnohem hlubší než 5% poklesy.

Argumentuje přitom mimo jiné tímto grafem, který ukazuje, že nejvýnosnější je dlouhodobě investování do akcií, a to navzdory vyšší volatilitě akciového trhu.

"Pokud jste kvůli dění okolo koronaviru nervózní, asi se vystavujete příliš vysokému riziku a měli byste se zamyslet nad tím, zda skladba vašeho investičního portfolia odpovídá vašemu rizikovému profilu," přidává na závěr své doporučení Michael Batnick.

Zdroj: The Irrelevant Investor