28. 3. 2023 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investiční web)
Globální růst zaměstnanosti v letošním roce zpomalí na polovinu, z loňských dvou procent na jedno procento. K hlavním důvodům patří dopady války na Ukrajině, vysoká inflace a přísnější měnová politika. Počet nezaměstnaných ve světě současně stoupne o tři miliony na 208 milionů, což odpovídá míře nezaměstnanosti 5,8 procenta. Inflace pak bude snižovat reálné mzdy. Ve své pondělní zprávě to uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO).
Nejnovější prognóza je horší než předchozí odhad ILO, který počítal se zvýšením zaměstnanosti o 1,5 procenta. Aktualizovaný odhad zároveň znamená, že celosvětový počet nezaměstnaných zůstane o 16 milionů vyšší než v roce 2019, tedy před koronavirovou krizí. Nedostatek nových pracovních míst zasáhne země v době, kdy se mnohé stále zotavují z ekonomického šoku způsobeného pandemií a kdy se covid-19 stále šíří Čínou.
"Zpomalení globálního růstu zaměstnanosti znamená, že neočekáváme, že ztráty vzniklé v době krize spojené s nemocí covid-19 budou obnoveny dříve než v roce 2025," uvedl ředitel průzkumu ILO a koordinátor zprávy Richard Samans.
Kromě nezaměstnanosti zůstává důležitým problémem i kvalita pracovních míst. Současné zpomalení růstu zaměstnanosti podle ILO znamená, že mnoho pracovníků bude muset přijmout méně kvalitní práci, často za velmi nízkou mzdu a na zkrácenou pracovní dobu. Navíc vzhledem k tomu, že ceny porostou rychleji než nominální mzdy, hrozí, že krize životních nákladů uvrhne více lidí do chudoby.
ILO také varovala, že situace by se mohla ještě zhoršit, pokud růst globální ekonomiky zpomalí.