31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Americká inflace za červenec potěšila investory, když index spotřebitelských cen vzrostl meziročně "pouze" o 8,5 %. Trh předpokládal nárůst o 8,7 %. V reakci na tuto zprávu americké futures výrazně posilují. Jádrová složka inflace, která nezahrnuje vliv volatilních cen energií a potravin, vzrostla meziměsíčně o 0,3 %, respektive meziročně o 5,9 %. Analytici v tomto ohledu očekávali výraznější posun o 0,5 %, respektive o 6,1 %.
Červnová inflace byla nejvyšší od roku 1981. V meziměsíčním srovnání zůstaly ceny v červenci beze změny, protože pokles cen pohonných hmot vykompenzoval růst cen potravin a nákladů na bydlení. Meziměsíční vývoj cen byl nejnižší za více než dva roky. V červnu ceny vzrostly o 1,3 %.
Spotřebitelské ceny v USA rostou kvůli řadě faktorů. Patří mezi ně nestabilní globální dodavatelské řetězce, masivní vládní stimuly na začátku pandemie nemoci covid-19 a ruská invaze na Ukrajinu. Navzdory nynějšímu zmírnění růstu cen zůstávají inflační tlaky stále zvýšené. Americká centrální banka nyní zvažuje, zda v září opět zvýší úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Fed už dříve naznačil, že bude zapotřebí několika měsíčních zmírnění růstu indexu spotřebitelských cen, než přestane s razantnějším zpřísňováním měnové politiky.