3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Americká firma Moderna dnes oznámila, že podala u Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) žádosti o schválení své vakcíny proti covidu-19 pro užití u mládeže i u dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let. Dosud žádný výrobce covidových vakcín ve Spojených státech nepožádal o autorizaci u pacientů pod pět let, informuje deník The New York Times (NYT). Podle agentury AP by očkování malých dětí mohlo dostat zelenou do konce léta.
Zatím se v USA vakcína od Moderny může podávat jen dospělým, na rozdíl od očkovací látky společností Pfizer a BioNTech, která je už několik měsíců dostupná pacientům od pěti let. Se žádostí o povolení týkající se nejmenších dětí nicméně Moderna Pfizer předběhla. Požádala při tom zároveň o schválení pro kategorie šest až 11 let a 12 až 17 let.
Výrobce uvedl, že dvoudávkový vakcinační režim se čtvrtinovými dávkami oproti těm pro dospělé vyvolával silnou imunitní reakci u dětí od šesti měsíců do šesti let věku. Účinnost proti těžké podobě covidu-19 je však údajně výrazně nižší než u dospělých, a to okolo 40 procent. Děti jsou obecně méně ohrožené akutní formou covidu-19 než dospělí, přínos vakcíny, jakkoli účinné, tudíž nebude tak dramatický, upozornil NYT.
Mluvčí Moderny dnes uvedla, že firma během asi dvou týdnů plánuje dodat FDA data spojená se žádostmi pro různé věkové kategorie. "Jsme přesvědčeni, že mRNA-1273 dokáže bezpečně ochránit děti před (virem) SARS-CoV-2... a že ji uvítají především naši rodiče a poskytovatelé zdravotní péče," řekl šéf společnosti Stéphane Bancel. Velká část americké mládeže nicméně už vakcínu proti covidu-19 dostala, konkrétně tu od Pfizeru. Podle statistik sestavených NYT bylo naočkováno 28 procent obyvatel ve věku pět až 11 let a 59 procent lidí v kategorii 12 až 17 let.
Pfizer ve spolupráci se svým partnerem BioNTech vyvíjí třídávkový očkovací režim pro děti od šesti měsíců do čtyř let, přičemž dávky by byly snížené na desetinu oproti těm pro dospělé. Čeká se, že se brzy obrátí na FDA se žádostí o schválení tohoto postupu, píše NYT.