Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily

Indický podnikatel Gautam Adani, nejbohatší člověk v Asii, odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, což Adani odmítá. Propad cen akcií jeho firem způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Adani zprávu označil za zlomyslnou a za selektivní dezinformace. Hindenburg Research na svém webu uvádí, že se snaží odkrývat účetní podvody a další nesrovnalosti ve firmách. Agentura Bloomberg i další finanční média zprávu Hindenburg Research spojují s anglickým souslovím short seller - tak se říká firmám nebo spekulantům, kteří profitují z poklesu cen akcií.

Výprodej akcií firem z Adaniho obchodní skupiny se před víkendem ještě zvýraznil. To může být problém pro jeho snahu nabídnout investorům akcie své vlajkové společnosti Adani Enterprises v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Skupina Adani se přitom ve čtvrtek snažila investory ujistit, že zpráva Hindenburgu je nepravdivá, a slíbila, že podrobně vysvětlí, co Hindenburg označuje za nesrovnalosti či podvody.

"Tyto problémy zasahují do srdce indického podnikového sektoru, kde dominuje řada rodinných konglomerátů," uvedl výkonný ředitel společnosti Global CIO Office v Singapuru Gary Dugan. "Ty jsou ze své podstaty neprůhledné a globální investoři musejí problematiku správy a řízení firem přijímat s důvěrou," dodal.

Investiční společnost Hindenburg Research vznikla v roce 2017 a založil ji obchodník Nathan Anderson. Podle dostupných informací ji tvoří méně než deset lidí. Jejich zprávu o impériu Gautama Adaniho ve čtvrtek zmínil americký investor a šéf velké investiční společnosti Pershing Square Bill Ackman. Označil ji za vysoce věrohodnou a z analytického hlediska velmi kvalitní.

Indická komise pro cenné papíry podle místního listu Business Today uvedla, že zprávu Hindenburg Research by mohla využít ke své práci. V každém případě se chce na Adaniho obchodní impérium teď zaměřit a některá tvrzení prověřit.

Zdroj z indické centrální banky agentuře Reuters řekl, že firmy z Adaniho obchodní skupiny úroky z poskytnutých úvěrů zatím vždy splácely podle harmonogramu. Obavy z finančních problémů Adaniho firem a dopadů na indickou ekonomiku zdroj označil za uměle vyvolané médii.

Akcie Adani Enterprises v pátek na burze v Mumbaji odepisovaly téměř 20 % a uzavřely nakonec se ztrátou 18,5 % mírně nad 2 761 rupiemi. Klesly tak pod 3 276 rupií, což je cena, za kterou firma hlavním investorům nabídla nové akcie. Cenový propad u akcií dalších firem skupiny, například Adani Green Energy nebo Adani Total Gas, činil maximálních 20 %. To je limit, přes který už cena za jeden den na burze v Mumbaji klesnout nemůže. Výrazný propad za prudkého nárůstu objemu obchodů akcie zažily i ve středu, ve čtvrtek se na burze neobchodovalo.

Prudký pokles cen akcií z Adaniho impéria způsobil, že hodnota podnikatelova majetku spadla pod 100 miliard dolarů. Podle žebříčku časopisu Forbes k pátečnímu ránu činila 96,6 miliardy USD, což Adaniho řadilo na sedmé místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Na začátku týdne byl čtvrtý. Nejbohatším člověkem v Asii ale zůstává. Nejbližším konkurentem je mu tam průmyslový magnát Mukeš Ambani, který je také z Indie. Jeho majetek Forbes ve svém on-line žebříčku k pátku odhadl na 83,6 miliardy USD, což Ambaniho ve světě řadí na 11. místo.

Gautam Adani s rodinou zbohatli především na těžbě uhlí, které hraje v indickém průmyslu dodnes klíčovou úlohu. Do podnikatelova impéria patří stavební a zemědělské firmy, přenos dat, média, obnovitelné zdroje energie i zbrojařské podniky.

Hodnota Adaniho majetku se v minulých letech zvýšila skoro o 2 000 % a podle žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg se přechodně vyšplhala až na 125 miliard USD. Adani se tak dostal před zakladatele americké společnosti Amazon Jeffa Bezose a loni v září byl krátce druhým nejbohatším člověkem světa, než klesl na třetí, pak na čtvrté a nyní až na sedmé místo.

Firmy, které spekulují na pokles ceny akcií konkrétního podniku a pomáhají si při tom zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to jejich lidé nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spoustu peněz a riskují i vězení. Hindenburg Research uvedl, že si za svými tvrzeními ohledně Adaniho firem stojí.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Manipulace trhu
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Short selling
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat

Videotéka

Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat