Nejlepší doba pro investování je právě teď. Zde jsou čtyři důvody
|

Nejlepší doba pro investování je právě teď. Zde jsou čtyři důvody

Investování nikdy v historii nebylo tak přístupné jako nyní. Zhodnocovat peníze na trhu může prakticky kdokoli. Do karet přitom hraje drobným investorům hned několik faktorů.

Investování Investiční strategie Ponaučení pro investory Investiční a finanční poradenství Poplatky ETF

Amatéry nahradili profesionálové

Před padesáti lety prováděli investoři-amatéři 90 % všech obchodů na newyorské burze. Dnes připadá 98 % všech obchodů na institucionální investory, správce podílových či hedgeových fondů, ETF a podobně. To by mělo mimo jiné posilovat efektivitu trhů. Tento vývoj ale neznamená, že by klesal počet drobných investorů. Právě naopak, jen se mění způsob, jakým drobní investoři své peníze zhodnocují.

Poplatky na ústupu

Poplatky za správu investic jsou ve srovnání třeba s dobou před 20 lety prakticky nulové. A mnohde dokonce opravdu nulové. V uplynulých týdnech informovaly o zrušení poplatků za obchodování s ETF E-Trade, Charles Schwab nebo třeba TD Ameritrade. Podle společnosti Vanguard za posledních 15 let fondy s nejnižšími poplatky zaznamenaly příliv téměř 1,3 bilionu dolarů, zatímco fondy s nejvyššími poplatky zaznamenaly odliv 1,2 bilionu dolarů.

Růst nabídky investic životního cyklu

Neroste jen nabídka nízkonákladových burzovně obchodovaných fondů, ale i nabídka investic životního cyklu. Jejich výhodou je především to, že stárnou spolu s investory, tedy že se s rostoucím věkem investorů snižuje jejich rizikový profil. Společnost Vanguard, která má podíl na trhu investic životního cyklu ve Spojených státech asi 40 %, takto spravuje více než 650 miliard dolarů.

Profesionalizace finančního poradenství

Nejen ve Spojených státech, ale ani v Česku se již finančním poradcem člověk nemůže stát jen tím, že si nechá vytisknout vizitku. Zpřísňování legislativy z branže vyhání všechny ty, kteří toho o investování a správě peněz ve skutečnosti mnoho neví. Navíc je opouštěn model, kdy poradci získávají peníze z provizí za prodané produkty, a naopak nabízejí placené služby. Tím je posilována jejich nezávislost a objektivita.

Zdroj: Fortune