Nejlepší investiční strategie? Disciplína!
|

Nejlepší investiční strategie? Disciplína!

Možná to bude na první pohled znít zvláštně, ale investování a snaha zhubnout mají mnoho společného. Jsou totiž stejně jednoduché na papíře, ale v praxi je komplikují emoce. Nejvíce se podobnost projevuje ve snaze těch neúspěšných hledat ideální strategii (dietu) namísto toho, aby se dlouhodobě drželi jedné, která jim co možná nejlépe vyhovuje.

Americké akcie Investiční strategie Psychologie Chyby v investování Investování Ponaučení pro investory

Mnoho lidí zkouší různé diety, jen aby nakonec skončilo u jo-jo efektu a po ukončení "hladovění" nabralo ještě více kil, než mělo před dietou. "Nejlepší dieta je pro vás ta, která vám nejvíce sedí. Nikdo neví lépe než vy, která dieta to nakonec bude, a tak si ji nakonec budete muset najít sami," došly kdysi k závěru New York Times na základě pokusu vlastní redakce (jako zdroj nic moc, ale selský rozum jim dává za pravdu).

Podobné je to s investiční strategií. Investoři mají tendenci stále zkoušet něco, o čem si myslí, že to bude výnosnější a zároveň méně rizikové. Když něco takového najdou, po několika neúspěších to chtějí opět vyměnit. Většina s tím nikdy neskončí, dalšího Buffetta to z nich ale neudělá. Ti chytřejší si nakonec uvědomí, že nejlepší strategie je ta, u níž vydrží nejdéle.

Společnost Morningstar zjistila, že průměrný investor zaostává za indexem, protože se neustále snaží měnit strategii. A týká se to i takových fondů, jako je Vanguard 500, kde by se dala vzhledem k dlouhodobé výkonnosti indexu i fondu čekat větší disciplína. I v případě tohoto fondu byl za deset let do roku 2016 rozdíl mezi průměrným ročním výkonem fondu a výkonem průměrného investora ve fondu 3,76 procentního bodu.

Vždy jde o disciplínu. Ti, kdo nakupují akcie při růstu a prodávají při propadech, na tom budou vždy hůře než trh. Dokonce i ti, kdo investují do drahých fondů s aktivní správou a jsou disciplinovaní, jsou na tom dlouhodobě lépe než nedisciplinovaní investoři do indexového fondu. Takže i nedokonalá strategie, kterou investor dodržuje, je lepší než disciplína špatná.

"Dobré investování je jako úspěšná dieta. Nemusíte hledat žádný svatý grál, stačí mít a dodržovat plán. Je to jediná dieta, která funguje, a stejně tak je to jediná fungující investiční strategie," uzavírá Cullen Roche ze společnosti Orcam Asset Management.

Zdroj: Pragmatic Capitalism