Největším rizikem v investování je vyhýbat se riziku
|

Největším rizikem v investování je vyhýbat se riziku

Je známo, že ztrátám investoři věnují větší pozornost než ziskům. Když na burze někdo na jedné pozici vydělá 10 % a ve stejně velké druhé současně o 10 % přijde, je téměř jisté, že bude o celkovém výsledku hovořit jako o prohře, byť zůstane na svém. Na vině je takzvaná averze ke ztrátám.

Investování Ponaučení pro investory Psychologie Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování

"Najdou se i výjimky, ale většina z nás jsou lidé s averzí ke ztrátám. Ze dvou stejně velkých výsledků, jednoho kladného a druhého záporného, bude na naši psychiku nepoměrně více působit ten záporný," vysvětluje expertka na behaviorální finance Sarah Newcombová.

"Neradi podstupujeme riziko. Jenže pokud své peníze chceme ochránit před inflací, což je většinou hlavní důvod investování, riziko podstoupit musíme," pokračuje.

"Je zajímavé, kolik lidí se rozhodne neriskovat, když jim nabídnete sázku na hod mincí s tím, že buď mohou vyhrát 2 500 liber, nebo prohrát 500 liber. Šance jsou padesát na padesát, mohou vyhrát podstatně více než prohrát, a stejně si nevsadí," vysvětluje na příkladu averzi ke ztrátám James Norton z investiční společnosti Vanguard Asset Management.

Paradoxně nejvíce tak podle Newcombové i Nortona investoři riskují, když se rozhodnou neriskovat a mít své jisté.

A co poradit těm, kteří se rozhodnou s averzí ke ztrátám bojovat? Držte se investiční strategie, ať se na trzích děje cokoli, nekontrolujte hodnotu portfolia příliš často a vnímejte v první řadě jeho celkovou výkonnost, ne výkonnost jeho jednotlivých částí.

Zdroj: The Evidence-Based Investor