Několik lekcí pro investory od Jima O'Shaughnessyho (2. část)
|

Několik lekcí pro investory od Jima O'Shaughnessyho (2. část)

Jim O'Shaughnessy není pouze známý investor a průkopník kvantitativního přístupu v investování, ale je známý také svými často neotřelými, ale výstižnými názory na tržní dění. Vedle toho je autorem čtyř knih o investování, z nichž vybíráme několik ukázek, které mohou být pro investory užitečné.

Americké akcie S&P 500 Investiční guru Chyby v investování Psychologie ETF Investiční strategie Investování Ponaučení pro investory

Tren Griffin, který v minulosti pracoval pro private equity společnost Eagle River a dnes píše knihy o investicích a známých investorech, na svém blogu probral několik tvrzení Jima O'Shaughnessyho a pokusil se je vysvětlit či okomentovat. V první části jsme se podívali na základní chyby investorů, které dělají v rámci investičního procesu. Dnes jsou na řadě další čtyři výroky.

"Sázejte na lidskou přirozenost. Ta se hned tak nezmění."

Existují tři faktory, které investorům mohou přinést výhodu proti ostatním - informace, chování investorů a analýza. Výhody vyplývající z informací a analýzy jsou krátkodobé a po určité době mizejí, ale chování investorů, jejich předsudky a chyby jsou výhodou, kterou může disciplinovaný investor s dobrým investičním přístupem využívat dlouhodobě. Na méně veřejných trzích je možné všechny tyto výhody využívat ve větším množství, ale na akciovém trhu je trvalou výhodou jen chování investorů, které se dlouhodobě nemění.

"Model se nikdy nemění. Nemá problém s egem, nebojuje s manželkou, nemá potřebu dokazovat svou pravdu a nikdy nemá kocovinu. Dělá stále dokola to, co má. Je to nudné, ale velice ziskové."

Někteří lidé jsou racionálnější než jiní a mohou fungovat podobně jako modely, jež popisuje O'Shaughnessy. Ostatní nejsou schopni vynechat z investičního procesu emoce. I dnes existují lidé, pro které byly propady z let 2001 a 2008 tak traumatické, že stále nejsou schopni investovat do ničeho jiného než do zajištěných produktů. Spoření na důchod pro ně znamená delší pracovní dobu, přesčasy a méně dovolené.

Pro takové lidi by ale neměl být problém investovat do diverzifikovaného portfolia levných fondů nebo ETF. Nemusejí za každou cenu vybírat jednotlivé akcie, nízkonákladové investiční produkty, kterých je na trhu opravdu mnoho, by jim zajistily daleko větší službu než desítky hodin měsíčně strávených prací navíc. Emoce to ale řadě lidí zkrátka nedovolí.

"Emoce v investování dokáží pokořit i nejchytřejší lidi. Pokud nejste schopni zvládnout emoce, ani všechna data na světě vás nezachrání. Vím, že pokud je pro mě jako profesionálního investora hlavním cílem překonávání trhu, moje portfolio se musí od trhu lišit. Krátkodobě jsou mé šance nízké, dlouhodobě jsem ale ve výhodě."

Základní metoda O'Shaughnessyho sázky na lidskou přirozenost spočívá ve vytvoření modelu, který identifikuje faktory generující "alfu", a pak v jeho dodržování. Odvolává se na studii, podle níž až 60 % manažerů využívajících investiční metody založené na statistických faktorech ve špatných časech nedodržuje základní pravidla, protože v té době jsou výkonnostně za nějakým důležitým indexem.

O’Shaughnessy to přirovnává ke knihám o dietách. Bitvu mezi dietologem a brownie stále vyhrává čokoládová dobrota, ačkoli existuje mnoho diet, které dokáží lidem pomoci zhubnout. Nezáleží na typu diety, stejně jako nezáleží na investiční strategii. Hlavním důvodem neúspěchu většiny investorů je nesprávné uvažování a emoce.

"Nákup fondu navázaného na index S&P 500 je strategie. Stejně tak je strategií nákup akcií velkých firem na základě tržní kapitalizace. Přišli jsme ale na to, že řada faktorů funguje lépe než nakupování akcií podle tržní kapitalizace. Naše portfolia jsou úplně jiná než index(ování) S&P 500."

Investování založené na statistických faktorech vyžaduje, aby investor nejenže poznal správné faktory, ale aby je využíval i v době, kdy trhy padají a jeho strategie nedosahuje výkonnosti indexu, jako je S&P 500. Když investor nemá disciplínu na dodržování své strategie, podle O'Shaughnessyho mu nepomůže žádný faktorový přístup.

Ve studii Timing Poorly: A Guide to Generating Poor Returns While Investing in Successful Strategies její autoři  Jason Hsu, Brett Myers a Ryan Whitby mimo jiné tvrdí, že díky zkoumání rozdílů mezi výnosy různých podílových fondů s různými strategiemi bylo možné kvantifikovat "trvale negativní vliv časování trhu na výsledky hodnotových investorů". Mezi lety 1991 a 2003 na tom byli hodnotoví investoři oproti fondům hůře průměrně o 131 bazických bodů.

Analýza také odhalila, že také investoři do růstových fondů a fondů investujících do velkých (large cap) nebo malých (small cap) firem jsou náchylní k chybám vyplývajícím z časování trhu. A nakonec autoři došli k závěru, že méně zkušení investoři mají tendenci být v časování trhu horší než institucionální investoři. Investoři do fondů s vyššími poplatky měli pak větší rozpětí mezi výnosy než ti, kteří investovali do nízkonákladových produktů.


V závěrečné části se podíváme na to, co si O'Shaughnessy myslí o dlouhodobých výnosech na trzích, o korekcích a o tom, jakou roli hraje v investování štěstí.

Zdroj: 25iq.com