Nelitujte svých investičních rozhodnutí
|

Nelitujte svých investičních rozhodnutí

Rozhodování o investici je jedna věc, druhá pak hodnocení toho, zda byla investice úspěšná. Problémem mnoha investorů je to, že často zpětně hodnotí své kroky jako neúspěšné a přemýšlejí, co by se bylo stalo, kdyby něco udělali jinak. Takové uvažování je cestou do pekla.

Americké akcie Psychologie Chyby v investování Ponaučení pro investory

Není možné předem vědět, jak výrazně a jakým způsobem jednotlivá rozhodnutí ovlivní celkový výsledek. Mnoho investorů ale přemýšlí nad tím, co mohli se svými penězi udělat jinak.

Psycholog David E. Bell o tom kdysi dokonce napsal knihu Regret in Decision Making Under Uncertainty. V rámci své studie dal lidem loterii na výběr dvě možnosti - první bylo vyhrát 10 000 dolarů, nebo prohrát vše, druhou pak byla jistá výhra 4 000 dolarů. Ti, kteří si vybrali první možnost, nakonec litovali, že byli příliš chamtiví. Ti, kteří zvolili druhou variantu, zase litovali, že si nevybrali možnost vyhrát 10 000 dolarů. Klasické uvažování těch, kdo jsou dlouhodobě neúspěšní.

Mohlo to být jinak

Vždy existuje investiční rozhodnutí, kterého lze zpětně litovat. Někdy investor prodá akcie příliš brzy a sleduje, jak po prodeji dále posilují. Někdy zase drží pozice příliš dlouho a dívá se, jak mu poklesy ukrajují z tvrdě vydělaných peněz. A pak jsou investice, které daný investor nikdy nerealizoval, ale které by bývaly vedly k vysokým ziskům.

Investoři vždy budou spekulovat o tom, co mohlo být jinak. Zkonstruovat ideální portfolio, dosáhnout optimální alokace aktiv a tržní rovnováhy a načasovat ideálně nákupy a prodeje je totiž prakticky nemožné. Tyto otázky přitom vyvstávají právě v dobách, kdy trh koriguje, investoři propadají klamu zpětného hodnocení neboli hindsight bias a říkají si, že to přece všechno po celou dobu věděli.

Jak se vyhnout hloupým teoriím?

Když dojde na ztráty, investoři přicházejí s teoriemi, které nedávají smysl. Každý potřebuje nějaké šablony, které představují jistotu v dobách, kdy jistota na trzích kriticky schází. Ale pozor, o budoucnosti nevíme o nic více v době, kdy trhy klesají, než v době, kdy rostou. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management nabízí několik rad, kterými by se investoři měli řídit, aby se podobným chybám vyhnuli.

1. Diverzifikace je nejlepší cesta, jak investovat do nejvýnosnějších titulů. Koncentrované portfolio může vést k výjimečným výsledkům, ale jen diverzifikace zaručí to, že investor nevynechá ty nejlepší akcie.

2. Je dobré si to zapsat. Když si investor zapisuje svá investiční rozhodnutí a argumenty pro ně, v budoucnu si může ověřit, co ho k nim vedlo. Může se tak vyvarovat neuvážených tahů, které mnohdy stojí peníze.

3. Někdy je lepší to nechat být. Určitě se objeví investice, během které je nejlepší nedělat nic, tedy ani nereagovat na krátkodobé pohyby na trhu. Na jednu stranu to může působit zvláštně, když investor nechá své peníze napospas osudu, ale na druhou stranu to může být velice osvobozující.

Zdroj: A Wealth of Common Sense