28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Fond obnovy Evropské unie, který má pomoci členským zemím překonat následky koronavirové krize, není v rozporu s Německu ústavou, Německo se tak programu nadále může účastnit. V úterý o tom rozhodl německý ústavní soud. Ten zamítl dvě ústavní stížnosti, ve kterých kritici fondu považovali za nepřípustné naplnění fondu společným zadlužením. Fond má objem 800 miliard eur (19,5 bilionu Kč) v aktuálních cenách, společné závazky pak chce EU splatit do roku 2058.
Ústavní soud o tomto fondu rozhodoval už loni v dubnu, kdy Německu umožnil schválit plán fondu obnovy. Tento verdikt ale padl ve zrychleném řízení a nevěnoval se samotné podstatě ústavních stížností, tedy přípustnosti společného zadlužení. Soud tehdy konstatoval, že Německo může plán fondu obnovy odsouhlasit, neboť škody z jeho neschválení by byly v případě pozdějšího zjištění neústavnosti vyšší, než kdyby přijat nebyl, ale ústavně by byl následně shledán v pořádku.
"Ústavní stížnosti jsou neopodstatněné," uvedl soud v dnešním verdiktu, který tak spor uzavírá.
Všech 27 unijních zemí se v roce 2020 shodlo na tom, že v rámci pomoci odvětvím, firmám i lidem zasaženým koronavirovou krizí si mezi sebe rozdělí 750 miliard eur z bezprecedentní společné půjčky. Tato částka je ale v cenách z roku 2018, v aktuálních cenách je to 800 miliard eur.
Fondem obnovy se unie snaží problémy způsobené pandemií covidu-19 využít k tomu, aby jednotlivé státy zvýšily investice zejména do projektů na ochranu přírody, jako je budování obnovitelných zdrojů energie, nebo na rozvoj digitální ekonomiky. Plán počítá se zvýšením horního limitu národních příspěvků do rozpočtu EU o 0,6 procentního bodu na 2,0 procenta hrubého národního produktu (HNP) do roku 2058, aby se zaručilo splacení vypůjčených peněz na obnovu ekonomik v případě, že nebude dostatek finančních prostředků z výběru daní plánovaných na tento účel.