31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
V Německu v brzké době začne soudní řízení s bývalým předsedou představenstva zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard Markusem Braunem. Oznámil to ve středu mnichovský soud. Braun, který pochází z Rakouska, čelí obvinění z podvodu a dalších trestných činů. Od července 2020 je ve vyšetřovací vazbě.
Terčem žaloby, kterou mnichovská prokuratura podala letos v březnu, jsou rovněž další dva bývalí manažeři podniku. Prokuratura tvrdí, že Braun a jeho spolupracovníci si od bank a dluhopisových investorů podvodně vypůjčili 3,1 miliardy eur na krytí nákladů podniku.
Finanční společnost Wirecard v červnu 2020 vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur, které vykazovala ve svém účetnictví. Podle prokuratury obvinění od roku 2015 falšovali údaje o hospodářských výsledcích firmy.
"Zveřejňováním značně přikrášlených čísel chtěli dotyční vyvolat u investorů zdání, že Wirecad byl komerčně úspěšným a solventním podnikem," uvedla v březnu prokuratura.
Kolaps Wirecardu nepoškodil pouze banky a držitele dluhopisů, ale také desetitisíce akcionářů podniku. Tržní hodnota firmy Wirecard po jejím zařazení do hlavního indexu frankfurtské burzy DAX v září 2018 překročila 20 miliard eur, tyto peníze se však následně rozplynuly. Pád firmy zruinoval i samotného Brauna, který do akcií Wirecardu investoval téměř celé své jmění, upozornila agentura DPA.
Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřila se na zpracovávání plateb a na finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru.