Dva scénáře dlouhodobé investice aneb Proč není jedno, kdy začnete investovat
|

Dva scénáře dlouhodobé investice aneb Proč není jedno, kdy začnete investovat

Konečný výsledek investice sice záleží na mnoha faktorech, jako jsou správná strategie, diverzifikace, často i dávka štěstí, ale málokdo si uvědomuje, jak důležité je dosahovat kladných výsledků ke konci investičního horizontu.

Akciové tipy Akciový trh Diverzifikace investic Spoření Důchody Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory

Na první pohled se může zdát, že je jedno, kdy investor ve svém investičním cyklu dosahuje nejvyšších výnosů, ale není to tak úplně pravda. To, jak mohou kladné výnosy pozitivně ovlivnit konečný výnos při pravidelném investování a naopak, si ukažme na jednoduchém příkladu.

Řekněme, že investujete 100 000 korun a v následujících 4 letech budou vaše výnosy +25 % v prvním roce, +10 % ve druhém roce, -10 % ve třetím roce a -25 % ve čtvrtém roce. Výsledek bude 92 812,50 Kč. Když se bude výkonnost vyvíjet opačně (-25 % v prvním roce, -10 % ve druhém roce, +10 % ve třetím roce a +25 % ve čtvrtém roce), výsledek bude stejný.

Když ale investujete pravidelně, výsledek stejný nebude. Bude záležet na tom, jakých výnosů budete dosahovat na konci investičního procesu. Důvod je jednoduchý - při pravidelném investování je lepší na začátku, když je na účtu málo peněz, nakupovat raději "ve slevě", ale na konci, když je na investičním účtu hodně peněz, je dobré je co nejlépe zhodnocovat. Jednoduše řečeno, s časem roste riziko ztráty, protože případný negativní vývoj má mnohem výraznější vliv na celkový výsledek.

Nejlépe si to ukážeme opět na příkladu. Investujete 5 000 dolarů ročně (dolary udáváme kvůli tomu, že jsou uvedené v obrázku) po dobu 20 let.

  • V prvním případě dosahujete v prvních deseti letech výnosu -10 % ročně a ve druhých deseti letech výnosu +10 % ročně.
  • V druhém případě dosahujete v prvních deseti letech výnosu +10 % ročně a ve druhých deseti letech výnosu -10 % ročně.

Oba scénáře sice mají za období 20 let stejný aritmetický i geometrický průměrný výnos, rozdíl je ale v načasování období s kladným a záporným výnosem. A právě toto načasování vytváří zásadní rozdíl ve výsledku celé investice.

Když dosahujete negativních výnosů, když se blíží konec investičního horizontu, je to průšvih. Pro ty, kdo si takovým způsobem spoří na důchod, se problém zhoršuje s tím, že již pravděpodobně v této době vybírají peníze z účtu, čili mají stále menší možnost dohnat ztráty. V pohodě mohou naopak být mladí lidé, kterým se riziko zmenšuje tím výrazněji, čím dříve začnou pravidelně investovat, protože budou mít dostatek času na to, aby jim pozitivní výnosy vylepšily celkovou bilanci.

Ti ostatní ale mají také několik možností, jak se připravit, aby je špatné výnosy na konci investičního horizontu nepřekvapily.

  • První možností je samozřejmě diverzifikace. Není žádným tajemstvím, že navyšování pozic v méně rizikových aktivech, jako jsou dluhopisy (i když platí to dnes?), může na konci investičního horizontu pomoci ochránit již dosažené zisky. Když pak akcie prodělají nepříznivé období a dosahují záporných výnosů, je lepší sáhnout po penězích investovaných v dluhopisech a neprodávat akcie, které jsou ve ztrátě.
  • Když už investor vybírá peníze ze svého akciového investičního účtu, je možné v případě poklesů na trhu zvážit výběr nižších částek. To opět omezí škody, které napáchá pokles, při opětovném obratu trendu k lepšímu je pak na účtu více peněz, které vydělávají.
  • Poslední rada může být pro někoho nepřijatelná, ale je dobré zvážit práci na částečný úvazek, která může znamenat zvýšení příjmů a možnost omezit vybíranou částku z investičního účtu v případě nepříznivých investičních výsledků.

Vzhledem k tomu, na jaké úrovni jsou v současnosti akciové trhy, může být vhodná doba na to, aby i starší lidé začali uvažovat o pravidelných investicích do akcií. Je téměř jisté, že akciové trhy dříve či později začnou klesat, a první roky se špatnými výnosy mohou znamenat větší naději na to, že se vývoj dlouhodobé investice bude řídit příznivějším scénářem. Nikde samozřejmě není psáno, že tomu tak bude, ale kdo nezačne investovat, nemá šanci na trhu vydělat.

Zdroj: Of Dollars And Data