US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,57 %
NASDAQ-0,33 %
S&P 500-0,10 %
ČEZ-0,39 %
KB+0,68 %
Erste+0,94 %

Roland Berger: Čeští manažeři čekají růst ekonomiky až v roce 2015

Zatímco společnosti ze severozápadní Evropy očekávají silný ekonomický růst již v roce 2014, na 71 % českých manažerů se domnívá, že růst v jejich zemi přijde až v roce 2015. Vyplývá to z průzkumu společnosti Roland Berger Strategy Consultants, kterého se zúčastnilo se 500 vrcholných manažerů z různých odvětví napříč Evropou.

Redakce IW
Redakce IW
24. 10. 2013 | 12:49
Ekonomika

Podobně jako v ostatních zemích se většina tuzemských podniků domnívá, že Česká republika v následujících letech ztratí část své konkurenceschopnosti vůči Asii (73 %) a Jižní Americe (53 %). České podniky vidí svou budoucí konkurenceschopnost optimisticky pouze v porovnání se zbytkem Evropy.

"Evropské země by měly investovat do opatření, která konkurenceschopnost posilují, zejména do infrastruktury a pružnějších trhů práce. Vedle toho by se měly evropské vlády zasadit o stabilitu vnitřního trhu EU, který je pro mnoho českých i evropských společností často klíčovým exportním trhem," uvedl šéf pražské kanceláře Roland Berger Strategy Consultants Roland Zsilinszky. Snižování vládních deficitů vnímají respondenti v ČR jako třetí nejpodstatnější opatření na podporu konkurenceschopnosti, v severozápadní Evropě je to však pro společnosti priorita číslo jedna.

Zatímco 80 % společností v severozápadní a jihozápadní Evropě očekává růst tržeb již v roce 2014, čeští manažeři očekávají příští rok ještě stagnaci a jsou dokonce pesimističtější než v loňském ročníku studie. Pouze třetina respondentů v ČR věří v růst tržeb vyšší než pět procent v roce 2014, celých 52 % se kloní pro příští rok spíše ke stagnujícím tržbám. Růst se má dostavit až v roce 2015 s celkovým oživením ekonomiky.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEkonomikaHospodářský růst
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

Blíží se soumrak indexového investování? Příští vítězové budou drtivě porážet ty průměrné

15. 9.-Petr Novotný
Investiční strategie