Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech
|

Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech

Americké akcie se ve středu po úterních ztrátách vyšplhaly do plusu. Index S&P 500 posunul zavírací maximum na 1 782 bodů, stejně jako Dow, jehož nový zavírací rekord je na 15 821,63 bodu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 0,45 % na 15 821,63 bodu, S&P 500 0,81 % na 1 782 bodů, čímž si oba zajistily nová zavírací maxima, a technologický Nasdaq zpevnil o 1,16 % na 3 965,58 bodu.

Tahouny indexu Dow byly společnosti Microsoft, Home Depot a Walt Disney, nedařilo se naopak DuPontu, Mercku a Verizon Communications. Cena ropy Brent se pohybovala kolem 106,8 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI mírně podražila na 93,8 dolaru za barel.

Americké akcie (13. listopadu 2013)

Náladu na trhu podpořila zpráva maloobchodní firmy Macy's, která zmírnila obavy investorů z toho, jak se maloobchodním společnostem povede v nadcházející předvánoční sezóně. Posílily hlavně akcie firem zaměřených na spotřební zboží. Akcie Macy's zpevnily o 9,39 % na nový rekord. Provozovatel obchodních domů uvedl, že jeho tržby díky propagačním kampaním rostou a podnikání se před hlavní nákupní sezónou zlepšuje. Optimismus firmy podpořil zájem investorů o akcie výrobců spotřebního zboží a celý sektor přidal na burze 1,6 %.

"Macy's a celý sektor maloobchodu vytáhly trh nahoru," říká Tim Ghriskey, investiční ředitel Solaris Asset Management. "Očekávání byla kvůli prázdninové sezóně velmi nízká, nyní se možná trochu zvedla. Trh očekává ekonomické oživení, které dále potáhne tržby a zisky společností."

Dařilo se i Tesle Motors (+0,69 %) v reakci na prohlášení ředitele firmy Elona Muska o tom, že po požáru jednoho z vozů Model S nebude společnost stahovat všechny vozy stejné řady. "U našich vozů existuje pětkrát nižší pravděpodobnost požáru než u průměrného benzínového auta," prohlásil v úterý Musk. "Reakce některých médií na ohlášené požáry byla 'extrémně nepřesná a neopodstatněná'," dodal.

V průběhu večera se však objevila zpráva o tom, že byli přivoláni hasiči k jedné z továren Tesly ve Freemontu v Kalifornii kvůli údajnému požáru. Akcie v after-marketu po zprávě obrátily mírně do mínusu. Společnost následně vydala prohlášení, že se nejednalo o požár, ale nehodu, při níž unikl horký kov z nízkotlakého zařízení a zranil tři zaměstnance. Akcie reagovaly smazáním ztrát a posilovaly.

Akcie automobilky General Motors posílily o téměř 5 % poté, co společnost oznámila, že přesouvá své mezinárodní ústředí ze Šanghaje do Singapuru. V Šanghaji sídlo přesto zůstane, bude však nově dohlížet pouze na aktivity společnosti v Číně.

Cenné papíry výrobce bot Crocs zpevnily o téměř 10 %, což je nejvíce za celý rok. Výrobce zvažuje své strategické možnosti poté, co jednání o stažení firmy z burzy pohořela. Informovaly o tom zdroje obeznámené se situací. Firma pozastavila jednání o svém stažení z burzy, včetně debat s KKR & Co. a Blackstone Group. Podle zdrojů jednání neuspěla kvůli nesouladu ohledně cenových očekávání.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Cisco Systems. Ve svém prvním fiskálním čtvrtletí firma vykázala zisk 53 centů na akcii (odhad: 51 centů na akcii) a ohlásila 63% hrubou marži, přestože analytici očekávali pouze 61,9 %. Firma zároveň schválila 15miliardový zpětný odkup akcií. V after-marketu ale její akcie ztrácely až 8 % kvůli nepříznivému výhledu. "Firma má problém s tržbami, které nerostou," uvedl pro CNBC Brian Marshall z ISI Group.

Office Depot podražila o 3,26 %. Společnost, která v minulém týdnu dokončila fúzi s OfficeMax, jmenovala na post výkonného ředitele a předsedy správní rady nového řetězce Rolanda Smitha.

Verizon Communications oslabila o 0,3 % a táhla dolů celý sektor telekomunikací poté, co oznámila akvizici technologické firmy upLynk, díky níž by ráda expandovala v oblasti streamování videa.

Rozpočtový deficit USA se snížil, nad monetární politikou však visí otazníky

Rozpočtový deficit Spojených států se v říjnu snížil na 92 miliard USD. Pokles byl mnohem výraznější, než se čekalo. Ke snížení schodku přispělo zlepšení ekonomické situace země a úsporné kroky, díky kterým klesly státní výdaje a vzrostly příjmy z daní. Ministerstvo financí dodalo, že není jisté, zda částečné uzavření úřadů na počátku měsíce mohlo mít na čísla o rozpočtu dopad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že se deficit v říjnu sníží na 104 miliardy USD z loňských srovnatelných 120 miliard USD. Říjen je prvním měsícem nového rozpočtového roku. Státní příjmy se v říjnu meziročně zvýšily o 8 % na 199 miliard USD. Výdaje vlády pak klesly o 5 % na 291 miliard USD.

Janet Yellenová, nástupkyně Bena Bernankeho na pozici šéfa Fedu, tento týden vystupuje před americkými zákonodárci. Trh by mohl mírně reagovat na to, co ve čtvrtek Yellenová řekne. Investoři budou vyhlížet jakoukoli zmínku o tom, kdy Fed začne s omezováním tempa nákupu dluhopisů. Ve středu večer byly zveřejněny poznámky Yellenové ke čtvrtečnímu slyšení před Kongresem. Yellenová v nich tvrdí například to, že se stav americké ekonomiky zlepšuje, ale zaměstnanost se stále pohybuje hluboko pod svým potenciálem.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart v úterý prohlásil, že možné omezení nakupování dluhopisů ze strany Fedu je stále na pořadu jednání FOMC, včetně prosincového zasedání. Investoři se uklidňovali tím, že by Fed k utažení kohoutků přistoupil až v březnu příštího roku, nečekaně dobrá čísla z trhu práce za říjen, která trhům vyrazila dech, přestože kvůli zhoršující se míře participace byla vnímána spíše smíšeně, znovu probudila obavy z toho, že Fed utlumí svou aktivitu na trhu s dluhopisy již letos v prosinci.

Bude USA největším světovým producentem ropy?

Spojené státy vytěžily v říjnu díky silnému růstu produkce z břidlicových ložisek více ropy, než kolik jí dovezly. Stalo se tak poprvé za takřka dvě desetiletí, sdělil ve středu Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Těžba zemního plynu v USA pokračuje v růstu na další rekordy a podle předpovědi EIA se mírně zvýší i příští rok.

Spojené státy vykročily v posledních letech díky využívání plynu a ropy z hlubokých břidlicových hornin směrem k energetické nezávislosti. V plynu už získaly soběstačnost a v těžně ropy se vracejí do pozice světové jedničky. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý předpověděla, že do roku 2015 Spojené státy předstihnou v těžbě ropy Saúdskou Arábii a Rusko a stanou se největším producentem ropy na světě.

Těžba ropy v říjnu dosáhla 7,7 milionu barelů denně. Poprvé od roku 1995 tak překročila objem dovozu, uvedla agentura AP bez udání podrobnějších čísel. Loni produkce ropy v USA rostla dosud rekordním tempem 760 000 barelů denně na 6,4 milionu barelů denně, což bylo maximum za 20 let. Pro letošek EIA na počátku roku předpověděl nárůst na průměrných 7,3 milionu barelů denně, což je maximum od roku 1988. Příští rok se čeká další prudký vzestup a v roce 2015 by podle odhadů měla těžba v USA překonat hranici deseti milionů barelů denně, nad níž se pohybuje produkce Ruska a Saúdské Arábie.

Vysoký růst těžby umožnil Spojeným státům omezit dovoz ropy tak výrazně, že letos přišly o pozici největšího světového dovozce této suroviny. Na první příčce je podle nedávných údajů americké vlády vystřídala Čína. Spojené státy jsou ale nadále největším spotřebitelem ropy na světě.

EIA zvýšila odhad domácí těžby plynu na dvě miliardy metrů krychlových denně. To by proti předpokládané letošní produkci znamenalo nárůst o procento. Rok 2014 by tak byl čtvrtým rokem vzestupu těžby plynu v USA na nová maxima.

Dolar ve středu na devizových trzích oslabil. Důvodem jsou komentáře některých představitelů centrální banky USA, podle kterých by měla banka zatím ponechat v platnosti svá stimulační opatření. Euro posilovalo navzdory prohlášení představitele Evropské centrální banky Petera Praeta, který uvedl, že by ECB mohla začít kupovat majetek nebo snížit depozitní sazbu do negativního teritoria, aby zvýšila inflaci.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, CNBC

Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou vzrostly

Akcie ve Spojených státech na začátku nového týdne posílily. Trhy reagovaly na výsledky obchodního jednání mezi USA a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na…
včera v 21:23

NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na Floridě

Americká energetická společnost NextEra Energy koupí za 5,08 miliardy USD téměř veškerý energetický majetek firmy...
Energetika Americké akcie Fúze a akvizice
Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix
včera v 20:46

Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix

Bývalý americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle se dohodli na spolupráci s internetovou televizí...
Netflix Média Barack Obama
Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene
včera v 20:26

Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene

Bulharsko oživuje plán rozvoje jaderné elektrárny Belene a je otevřeno ruské účasti na projektu, uvedl bulharský...
Bulharsko Energetika Jaderná energetika
IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo
včera v 20:12

IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo

Britský poskytovatel dat a informací IHS Markit koupí od soukromých investičních fondů Blackstone a Goldman Sachs...
Spojené království Fúze a akvizice
Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD
včera v 19:07

Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD

Finská společnost HMD Global, která vlastní práva na používání značky Nokia pro mobilní telefony, získala od...
Finsko Nokia Mobilní telefony
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
včera v 18:00

Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v plusu, když po nedělních slovech amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
včera v 17:45

Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu

Hrubý zisk britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin se v prvním čtvrtletí propadl o více než polovinu na 2...
Spojené království Auta Výsledková sezóna
GE sloučí svou dopravní divizi s firmou Wabtec
včera v 17:34

GE sloučí svou dopravní divizi s firmou Wabtec

Americký konglomerát General Electric se dohodl na sloučení své dopravní divize s americkým výrobcem zařízení pro...
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Arca Capital se postaví proti plánu privatizace AmTrustu
včera v 17:23

Arca Capital se postaví proti plánu privatizace AmTrustu

Česko-slovenská investiční skupina Arca Capital se společně s americkým investorem Carlem Icahnem postaví proti...
Česká republika Privatizace
Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA
Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA
včera v 17:04

Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA

Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými státy. Uvedl to dnes mluvčí...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně…
Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně podprůměrný

Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu z minulého týdne, když index PX přišel o 0,22 % na 1 102,15 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy
včera v 16:21

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy podnikající i v České...
Čína Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
Ze světa investičních doporučení (21. května)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (21. května)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
IIF: Ukrajina bude zřejmě potřebovat další záchranný program
IIF: Ukrajina bude zřejmě potřebovat další záchranný program
včera v 15:29

IIF: Ukrajina bude zřejmě potřebovat další záchranný program

Ukrajina pravděpodobně bude v příštích letech od Mezinárodního měnového fondu potřebovat další záchranný program....
Ukrajina Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Zlato je na letošním minimu, rostou akcie a dolar
Zlato je na letošním minimu, rostou akcie a dolar
včera v 15:14

Zlato je na letošním minimu, rostou akcie a dolar

Cena zlata v pondělí zaznamenala nové letošní minimum. Během dopoledne se snížila až na 1 281,76 dolaru za troyskou...
Zlato Komodity
Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
včera v 14:58

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní

Firmy po celém světě vyplatily v letošním prvním čtvrtletí na dividendách rekordních 244,7 miliardy dolarů. Hodnota...
Dividendy Světová ekonomika
Kreml kritizoval Británii za průtahy s vízem pro Abramoviče
včera v 14:42

Kreml kritizoval Británii za průtahy s vízem pro Abramoviče

Kreml se v pondělní pozastavil nad váháním britských úřadů s prodloužením víza oligarchovi Romanu Abramovičovi, jehož...
Spojené království Rusko Politika