Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech
|

Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech

Americké akcie se ve středu po úterních ztrátách vyšplhaly do plusu. Index S&P 500 posunul zavírací maximum na 1 782 bodů, stejně jako Dow, jehož nový zavírací rekord je na 15 821,63 bodu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 0,45 % na 15 821,63 bodu, S&P 500 0,81 % na 1 782 bodů, čímž si oba zajistily nová zavírací maxima, a technologický Nasdaq zpevnil o 1,16 % na 3 965,58 bodu.

Tahouny indexu Dow byly společnosti Microsoft, Home Depot a Walt Disney, nedařilo se naopak DuPontu, Mercku a Verizon Communications. Cena ropy Brent se pohybovala kolem 106,8 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI mírně podražila na 93,8 dolaru za barel.

Americké akcie (13. listopadu 2013)

Náladu na trhu podpořila zpráva maloobchodní firmy Macy's, která zmírnila obavy investorů z toho, jak se maloobchodním společnostem povede v nadcházející předvánoční sezóně. Posílily hlavně akcie firem zaměřených na spotřební zboží. Akcie Macy's zpevnily o 9,39 % na nový rekord. Provozovatel obchodních domů uvedl, že jeho tržby díky propagačním kampaním rostou a podnikání se před hlavní nákupní sezónou zlepšuje. Optimismus firmy podpořil zájem investorů o akcie výrobců spotřebního zboží a celý sektor přidal na burze 1,6 %.

"Macy's a celý sektor maloobchodu vytáhly trh nahoru," říká Tim Ghriskey, investiční ředitel Solaris Asset Management. "Očekávání byla kvůli prázdninové sezóně velmi nízká, nyní se možná trochu zvedla. Trh očekává ekonomické oživení, které dále potáhne tržby a zisky společností."

Dařilo se i Tesle Motors (+0,69 %) v reakci na prohlášení ředitele firmy Elona Muska o tom, že po požáru jednoho z vozů Model S nebude společnost stahovat všechny vozy stejné řady. "U našich vozů existuje pětkrát nižší pravděpodobnost požáru než u průměrného benzínového auta," prohlásil v úterý Musk. "Reakce některých médií na ohlášené požáry byla 'extrémně nepřesná a neopodstatněná'," dodal.

V průběhu večera se však objevila zpráva o tom, že byli přivoláni hasiči k jedné z továren Tesly ve Freemontu v Kalifornii kvůli údajnému požáru. Akcie v after-marketu po zprávě obrátily mírně do mínusu. Společnost následně vydala prohlášení, že se nejednalo o požár, ale nehodu, při níž unikl horký kov z nízkotlakého zařízení a zranil tři zaměstnance. Akcie reagovaly smazáním ztrát a posilovaly.

Akcie automobilky General Motors posílily o téměř 5 % poté, co společnost oznámila, že přesouvá své mezinárodní ústředí ze Šanghaje do Singapuru. V Šanghaji sídlo přesto zůstane, bude však nově dohlížet pouze na aktivity společnosti v Číně.

Cenné papíry výrobce bot Crocs zpevnily o téměř 10 %, což je nejvíce za celý rok. Výrobce zvažuje své strategické možnosti poté, co jednání o stažení firmy z burzy pohořela. Informovaly o tom zdroje obeznámené se situací. Firma pozastavila jednání o svém stažení z burzy, včetně debat s KKR & Co. a Blackstone Group. Podle zdrojů jednání neuspěla kvůli nesouladu ohledně cenových očekávání.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Cisco Systems. Ve svém prvním fiskálním čtvrtletí firma vykázala zisk 53 centů na akcii (odhad: 51 centů na akcii) a ohlásila 63% hrubou marži, přestože analytici očekávali pouze 61,9 %. Firma zároveň schválila 15miliardový zpětný odkup akcií. V after-marketu ale její akcie ztrácely až 8 % kvůli nepříznivému výhledu. "Firma má problém s tržbami, které nerostou," uvedl pro CNBC Brian Marshall z ISI Group.

Office Depot podražila o 3,26 %. Společnost, která v minulém týdnu dokončila fúzi s OfficeMax, jmenovala na post výkonného ředitele a předsedy správní rady nového řetězce Rolanda Smitha.

Verizon Communications oslabila o 0,3 % a táhla dolů celý sektor telekomunikací poté, co oznámila akvizici technologické firmy upLynk, díky níž by ráda expandovala v oblasti streamování videa.

Rozpočtový deficit USA se snížil, nad monetární politikou však visí otazníky

Rozpočtový deficit Spojených států se v říjnu snížil na 92 miliard USD. Pokles byl mnohem výraznější, než se čekalo. Ke snížení schodku přispělo zlepšení ekonomické situace země a úsporné kroky, díky kterým klesly státní výdaje a vzrostly příjmy z daní. Ministerstvo financí dodalo, že není jisté, zda částečné uzavření úřadů na počátku měsíce mohlo mít na čísla o rozpočtu dopad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že se deficit v říjnu sníží na 104 miliardy USD z loňských srovnatelných 120 miliard USD. Říjen je prvním měsícem nového rozpočtového roku. Státní příjmy se v říjnu meziročně zvýšily o 8 % na 199 miliard USD. Výdaje vlády pak klesly o 5 % na 291 miliard USD.

Janet Yellenová, nástupkyně Bena Bernankeho na pozici šéfa Fedu, tento týden vystupuje před americkými zákonodárci. Trh by mohl mírně reagovat na to, co ve čtvrtek Yellenová řekne. Investoři budou vyhlížet jakoukoli zmínku o tom, kdy Fed začne s omezováním tempa nákupu dluhopisů. Ve středu večer byly zveřejněny poznámky Yellenové ke čtvrtečnímu slyšení před Kongresem. Yellenová v nich tvrdí například to, že se stav americké ekonomiky zlepšuje, ale zaměstnanost se stále pohybuje hluboko pod svým potenciálem.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart v úterý prohlásil, že možné omezení nakupování dluhopisů ze strany Fedu je stále na pořadu jednání FOMC, včetně prosincového zasedání. Investoři se uklidňovali tím, že by Fed k utažení kohoutků přistoupil až v březnu příštího roku, nečekaně dobrá čísla z trhu práce za říjen, která trhům vyrazila dech, přestože kvůli zhoršující se míře participace byla vnímána spíše smíšeně, znovu probudila obavy z toho, že Fed utlumí svou aktivitu na trhu s dluhopisy již letos v prosinci.

Bude USA největším světovým producentem ropy?

Spojené státy vytěžily v říjnu díky silnému růstu produkce z břidlicových ložisek více ropy, než kolik jí dovezly. Stalo se tak poprvé za takřka dvě desetiletí, sdělil ve středu Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Těžba zemního plynu v USA pokračuje v růstu na další rekordy a podle předpovědi EIA se mírně zvýší i příští rok.

Spojené státy vykročily v posledních letech díky využívání plynu a ropy z hlubokých břidlicových hornin směrem k energetické nezávislosti. V plynu už získaly soběstačnost a v těžně ropy se vracejí do pozice světové jedničky. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý předpověděla, že do roku 2015 Spojené státy předstihnou v těžbě ropy Saúdskou Arábii a Rusko a stanou se největším producentem ropy na světě.

Těžba ropy v říjnu dosáhla 7,7 milionu barelů denně. Poprvé od roku 1995 tak překročila objem dovozu, uvedla agentura AP bez udání podrobnějších čísel. Loni produkce ropy v USA rostla dosud rekordním tempem 760 000 barelů denně na 6,4 milionu barelů denně, což bylo maximum za 20 let. Pro letošek EIA na počátku roku předpověděl nárůst na průměrných 7,3 milionu barelů denně, což je maximum od roku 1988. Příští rok se čeká další prudký vzestup a v roce 2015 by podle odhadů měla těžba v USA překonat hranici deseti milionů barelů denně, nad níž se pohybuje produkce Ruska a Saúdské Arábie.

Vysoký růst těžby umožnil Spojeným státům omezit dovoz ropy tak výrazně, že letos přišly o pozici největšího světového dovozce této suroviny. Na první příčce je podle nedávných údajů americké vlády vystřídala Čína. Spojené státy jsou ale nadále největším spotřebitelem ropy na světě.

EIA zvýšila odhad domácí těžby plynu na dvě miliardy metrů krychlových denně. To by proti předpokládané letošní produkci znamenalo nárůst o procento. Rok 2014 by tak byl čtvrtým rokem vzestupu těžby plynu v USA na nová maxima.

Dolar ve středu na devizových trzích oslabil. Důvodem jsou komentáře některých představitelů centrální banky USA, podle kterých by měla banka zatím ponechat v platnosti svá stimulační opatření. Euro posilovalo navzdory prohlášení představitele Evropské centrální banky Petera Praeta, který uvedl, že by ECB mohla začít kupovat majetek nebo snížit depozitní sazbu do negativního teritoria, aby zvýšila inflaci.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, CNBC

Co musíte ráno vědět (13. prosince)
Co musíte ráno vědět (13. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (13. prosince)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, co přineslo prosincové zasedání Evropské...
Musíte vědět
Lídři zemí EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku
včera v 23:22

Lídři zemí EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči...
Evropská unie Rusko Mezinárodní obchod
Volby v Británii podle prvních zpráv z volebních místností vyhráli…
Volby v Británii podle prvních zpráv z volebních místností vyhráli…
včera v 23:00

Volby v Británii podle prvních zpráv z volebních místností vyhráli konzervativci ministerského předsedy Borise Johnsona, libra posiluje

Ve Spojeném království skončily předčasné parlamentní volby. Místnosti se uzavřely ve 23 hodin SEČ a sčítají se hlasy...
Politika Ekonomické a politické hrozby Evropská unie
WSJ: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku
WSJ: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku
včera v 22:05

WSJ: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly v reakci na zprávy o…
Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly v reakci na zprávy o…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly v reakci na zprávy o dojednání první fáze obchodní dohody USA a Číny

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování na rekordních hodnotách. Reagovaly na zprávu agentury Bloomberg, že se...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6…
MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6…
včera v 20:06

MONETA Money Bank podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy Kč

Zástupci Monety Money Bank ve čtvrtek podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
Ferrari svůj první elektrický vůz na trh do roku 2025 neuvede
včera v 19:02

Ferrari svůj první elektrický vůz na trh do roku 2025 neuvede

Italský výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari svůj první výlučně elektrický model na trh do roku 2025 neuvede....
Auta Evropské akcie
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
včera v 18:21

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
včera v 17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
včera v 17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
včera v 16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
včera v 14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
včera v 14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
včera v 14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
včera v 13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
včera v 13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby