Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %
|

Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %

Americké akcie ve čtvrtek zahájily mírně v plusu. Rychle však zamířily pod nulu a své ztráty v průběhu celého dne dále navyšovaly. Na trh dorazily údaje o překvapivě rychlém růstu americké ekonomiky, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka začne uvažovat o postupném omezování stimulačních opatření dříve, než se obecně předpokládalo. Internetová společnost Twitter po vstupu na newyorskou burzu posilovala až o 90 %.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,97 % na 15 593,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,32 % na 1 747,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,90 % na 3 857,33 bodu. Nejvíce oslabily sektor cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru základních materiálů. Nejméně, kolem procenta, naopak odepsaly sektor zdravotnictví a tituly ze sektoru služeb.

Americké akcie (7. listopadu 2013)

"To, co americké trhy skutečně tíží, je silná rally z posledních týdnů," říká tržní stratég z JPMorgan Funds David Kelly. "Je proto jasné, že si nyní akcie potřebují vybrat alespoň krátký oddechový čas."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

Evropská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazba byla ponechána na 0 %, zápůjční sazba byla snížena z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Po zveřejnění rozhodnutí dolar vůči euru posílil o 1 %.

Událostí dne se z pohledu akcií bezesporu stal začátek obchodování s cennými papíry sociální sítě Twitter. Téměř hodinu a půl po otevření amerických burz se s cennými papíry Twitteru neobchodovalo a makléři pouze uváděli, že registrují nákupní objednávky kolem 40 až 44 USD za kus. První akcie se nakonec prodala kolem 16.50 SEČ za 45,10 USD, tedy o 73 % výše, než byla upisovací cena 26 USD. Deset minut po začátku obchodování se akcie Twitteru obchodovaly dokonce o více než 90 % výše s intradenním maximem 50,09 USD. Za celý den se nakonec zobchodovalo více než 117 milionů kusů akcií Twitter, které posílily o 72,69 % na 44,90 USD.

Z indexu Dow nejvíce odepsaly cenné papíry mediální a zábavní společnosti Walt Disney (-2,68 %), akcie bankovního domu Goldman Sachs (-2,37 %) a mobilní operátor AT&T (-1,98 %). V mírném plusu naopak navzdory nepříznivému sentimentu uzavřely cenné papíry počítačového gigantu IBM (+0,45 %) a petrochemické společnosti DuPont (+0,13 %).

Ve spojitostí s IPO Twitteru se investoři soustředili též na akcie dalších sociálních sítí. Cenné papíry světově největší sociální sítě Facebook zahajovaly kolem nuly, nakonec ale oslabily o 3,18 % na 47,56 USD. Zisky si nepřipsaly ani cenné papíry profesní sociální sítě LinkedIn, které stejně jako akcie Facebooku zahajovaly kolem nuly, avšak ihned po začátku obchodování zamířily do červených čísel, aby nakonec uzavřely se ztrátou 4,22 %. O 5,05 % oslabily před kvartálními finančními výsledky také akcie slevového portálu Groupon.

Výrazně ztrácel také řetězec supermarketů Whole Foods Market (-11,18 %), který ve středu po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření (zisk 0,32 USD na akcii nad odhadem 0,31 USD na akcii při tržbách 2,98 miliardy USD pod odhadem 3,03 miliardy USD). Nedařilo se ani výrobci elektromobilů Tesla Motors (-7,44 %), který ztrácel poté, co ve městě Smyrna v americkém Tennessee došlo k dalšímu vznícení automobilu Tesla Model S. Požár zasáhl přední část vozu, kterou zničil. Tesla uvedla, že se posádce vozu nic nestalo a že je s řidičem automobilu v intenzivním kontaktu. "Náš tým již vyrazil na cestu do Tennessee, aby zjistil další podrobnosti o tom, co se událo," napsala firma ve svém prohlášení k incidentu.

Oslabila i další z firem technologického vizionáře Elona Muska, dodavatel střešních solárních panelů pro domácnosti Solar City (-16,70 %). Společnost ve středu reportovala kvartální finanční výsledky, podle kterých dosáhla ztráty 0,43 USD na akcii při tržbách 48,6 milionu USD. Firma zároveň uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává ztrátu v rozmezí 0,55 až 0,65 USD na akcii.

Výsledková sezóna: Walt Disney, Priceline.com, Groupon

Mediální a zábavní společnost Walt Disney dosáhla ve třetím čtvrtletí čistého zisku 0,77 USD na akcii (odhad: 0,76 USD, loni: 0,68 USD na akcii) při tržbách 11,57 miliardy USD (odhad: 11,4 miliardy USD, loni: 10,78 miliardy USD). Akcie Walt Disney v after-marketu oslabovaly přibližně o 2,5 %.

Výsledky Walt Disney ve 3Q2013

Cestovní portál Priceline.com vykázal za třetí čtvrtletí zisk na akcii 15,72 USD (loni: 11,66 USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 17,30 USD (odhad: 16,22 USD). Tržby společnosti dosáhly 2,27 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD, loni: 1,71 miliardy USD). Akcie Priceline.com na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve poklesem o 7 %, následně však ztráty vymazaly a proti závěru posilovaly přibližně o 1,5 %.

Výsledky Priceline.com ve 3Q2013

Slevový portál Groupon vykázal za třetí čtvrtletí čistou ztrátu 2,58 milionu USD (loni: ztráta 2,98 milionu USD). Tržby společnosti vzrostly meziročně o 5 % na 595,1 milionu USD (odhad: 615,7 milionu USD). Upravený zisk na akcii byl 0,02 USD (nad odhadem 0,01 USD). Společnost zároveň oznámila akvizici korejské firmy Ticket Monster zaměřující se na e-commerce za 260 milionů USD (100 milionů USD v hotovosti, 160 milionů USD ve formě akcií Grouponu). Pro čtvrté čtvrtletí firma očekává tržby v rozmezí 690 až 740 milionů USD. Akcie Grouponu v after-marketu nejdříve oslabovaly o 9 %, poté však začaly růst a přidávaly kolem 2 %.

Výsledky Groupon ve 3Q2013

Dolar vůči euru nejsilnější za sedm týdnů

Americký dolar na devizových trzích vůči euru po nečekaném snížení základní úrokové sazby v eurozóně prudce posílil až na sedmitýdenní minimum. Eurodolar zahajoval na 1,352 a až do rozhodnutí ECB o snížení hlavní úrokové sazby na 0,25 % osciloval kolem této hladiny. Poté dolar posílil až k úrovni 1,330 EUR/USD, od níž se však odrazil a začal část zisků odevzdávat. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,342 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna stejně jako k euru v první polovině obchodního dne stagnovala. Po zveřejnění rozhodnutí ECB dolar nejdříve posílil z 98,60 JPY na 99,36 JPY, avšak krátce poté naopak oslabil až k 97,62 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar pohyboval kolem 98,00 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,4 % na 103,40 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila přibližně o 0,6 % na 94,30 USD za barel. Trh ovlivňují i nadále zprávy o vysokých zásobách suroviny, pokračujících jednáních mezi světovými mocnostmi a Íránem, který je významným producentem ropy, a také silný dolar. "Na ceny tlačí kombinace několika faktorů ukazujících na pokles. Především je zde však obrovská globální nabídka spolu s dodatečnou kapacitou v producentských zemích," uvedl Andrey Kryuchenkov ze společnosti VTB Capital.

Světové mocnosti a Írán ve čtvrtek v Ženevě zahájily další kolo jednání s cílem dosáhnout dohody ohledně sporného jaderného programu Íránu. Obě strany varovaly, že průlom v rozhovorech není zdaleka jistý. Dvoudenní jednání nicméně provází mírný optimismus.

Zlato ve čtvrtek stejně jako dolar i ropa čekalo, jak ECB rozhodne v otázce úrokových sazeb. Poté jeho cena z hladiny 1 315 USD za trojskou unci nejdříve vzrostla na 1 325 USD za trojskou unci, následně však klesla k psychologické hranici 1 300 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se žlutý kov obchodoval za 1 307 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý mírně ztrácely po Trumpově komentáři o vztazích s Čínou

Akcie ve Spojených státech oslabily v čele s energetickými a průmyslovými společnostmi. K propadu přispěla nejistota...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro…
včera v 21:46

Bulharsko prý podle Evropské komise neplní všechna kritéria pro přijetí eura

Bulharsko, které doufá v brzké zavedení eura, ještě neplní veškerá kritéria nutná pro přijetí jednotné evropské měny....
Bulharsko Evropská unie Eurozóna
Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu
včera v 19:59

Globální hodnota fúzí a akvizic je od začátku roku na rekordu

Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva biliony dolarů. Vyplývá to z...
Fúze a akvizice
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord
včera v 19:42

Nižší daně pomohly bankám v USA zvýšit čtvrtletní zisk na rekord

Americké banky v prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný čistý zisk o 27,5 procenta na rekordních 56 miliard USD. K...
Americké banky Banky Výsledková sezóna
Česká R2G převezme First Quality Nonwovens v USA a Číně
včera v 19:29

Česká R2G převezme First Quality Nonwovens v USA a Číně

Investiční společnost R2G miliardáře Oldřicha Šlemra se dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First...
Fúze a akvizice Pegas Nonwovens Akcie ČR
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo…
včera v 19:01

Zuckerberg se v Evropském parlamentu omluvil, že se Facebook málo bránil zneužívání

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením europarlamentu omluvil za...
Mark Zuckerberg Americké akcie Internet
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO
včera v 18:31

Airbus tvrdí, že už sjednal nápravu v dodržování pravidel WTO

Evropský výrobce letadel Airbus již učinil opatření, která mají zajistit, že výroba jeho letadel A350 a A380 bude v...
Airbus (EADS) Doprava Evropské akcie
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusových číslech, dařilo se automobilkám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby
včera v 17:33

Ekonomové spatřují v nové italské vládě potenciální hrozby

Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů i finančních trhů strach,...
Itálie Politika
Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost
včera v 17:17

Třetinu chráněných území světa podle studie ohrožuje lidská činnost

Třetinu světových chráněných území včetně národních parků ohrožuje lidská činnost. Tvrdí to studie mezinárodního týmu...
Životní prostředí
Ze světa investičních doporučení (22. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, nedařilo se však mediální CME

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, když index PX vzrostl o 0,1 % na 1 103,29 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur
včera v 16:18

Ford investuje do závodu v Rumunsku 200 milionů eur

Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v...
Ford Auta Americké akcie
Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai
včera v 15:18

Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai

Čínská ratingová agentura China Lianhe již popáté za necelé tři měsíce zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti...
Čína Rating
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022
včera v 14:46

Marks & Spencer zavře v Británii 100 prodejen do roku 2022

Maloobchodní řetězec Marks & Spencer uzavře do roku 2022 v mateřské Británii 100 obchodů, tedy zhruba desetinu všech...
Maloobchod Spojené království Evropské akcie
Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné…
včera v 14:20

Objem transakcí na pražském kancelářském trhu postupně klesá, nájemné však stále mírně roste

Objem transakcí na kancelářském trhu v Praze v prvním čtvrtletí 2018 zaznamenal pokles o 51 % v porovnání s...
Česká republika Realitní trh