Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %
|

Americké akcie si ve čtvrtek vybraly oddechový čas. Twitter však první den na NYSE až +90 %

Americké akcie ve čtvrtek zahájily mírně v plusu. Rychle však zamířily pod nulu a své ztráty v průběhu celého dne dále navyšovaly. Na trh dorazily údaje o překvapivě rychlém růstu americké ekonomiky, které zvýšily pravděpodobnost, že americká centrální banka začne uvažovat o postupném omezování stimulačních opatření dříve, než se obecně předpokládalo. Internetová společnost Twitter po vstupu na newyorskou burzu posilovala až o 90 %.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,97 % na 15 593,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,32 % na 1 747,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,90 % na 3 857,33 bodu. Nejvíce oslabily sektor cyklického spotřebního zboží a tituly ze sektoru základních materiálů. Nejméně, kolem procenta, naopak odepsaly sektor zdravotnictví a tituly ze sektoru služeb.

Americké akcie (7. listopadu 2013)

"To, co americké trhy skutečně tíží, je silná rally z posledních týdnů," říká tržní stratég z JPMorgan Funds David Kelly. "Je proto jasné, že si nyní akcie potřebují vybrat alespoň krátký oddechový čas."

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

Evropská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Depozitní sazba byla ponechána na 0 %, zápůjční sazba byla snížena z 1 % na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line. Po zveřejnění rozhodnutí dolar vůči euru posílil o 1 %.

Událostí dne se z pohledu akcií bezesporu stal začátek obchodování s cennými papíry sociální sítě Twitter. Téměř hodinu a půl po otevření amerických burz se s cennými papíry Twitteru neobchodovalo a makléři pouze uváděli, že registrují nákupní objednávky kolem 40 až 44 USD za kus. První akcie se nakonec prodala kolem 16.50 SEČ za 45,10 USD, tedy o 73 % výše, než byla upisovací cena 26 USD. Deset minut po začátku obchodování se akcie Twitteru obchodovaly dokonce o více než 90 % výše s intradenním maximem 50,09 USD. Za celý den se nakonec zobchodovalo více než 117 milionů kusů akcií Twitter, které posílily o 72,69 % na 44,90 USD.

Z indexu Dow nejvíce odepsaly cenné papíry mediální a zábavní společnosti Walt Disney (-2,68 %), akcie bankovního domu Goldman Sachs (-2,37 %) a mobilní operátor AT&T (-1,98 %). V mírném plusu naopak navzdory nepříznivému sentimentu uzavřely cenné papíry počítačového gigantu IBM (+0,45 %) a petrochemické společnosti DuPont (+0,13 %).

Ve spojitostí s IPO Twitteru se investoři soustředili též na akcie dalších sociálních sítí. Cenné papíry světově největší sociální sítě Facebook zahajovaly kolem nuly, nakonec ale oslabily o 3,18 % na 47,56 USD. Zisky si nepřipsaly ani cenné papíry profesní sociální sítě LinkedIn, které stejně jako akcie Facebooku zahajovaly kolem nuly, avšak ihned po začátku obchodování zamířily do červených čísel, aby nakonec uzavřely se ztrátou 4,22 %. O 5,05 % oslabily před kvartálními finančními výsledky také akcie slevového portálu Groupon.

Výrazně ztrácel také řetězec supermarketů Whole Foods Market (-11,18 %), který ve středu po závěru trhů zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření (zisk 0,32 USD na akcii nad odhadem 0,31 USD na akcii při tržbách 2,98 miliardy USD pod odhadem 3,03 miliardy USD). Nedařilo se ani výrobci elektromobilů Tesla Motors (-7,44 %), který ztrácel poté, co ve městě Smyrna v americkém Tennessee došlo k dalšímu vznícení automobilu Tesla Model S. Požár zasáhl přední část vozu, kterou zničil. Tesla uvedla, že se posádce vozu nic nestalo a že je s řidičem automobilu v intenzivním kontaktu. "Náš tým již vyrazil na cestu do Tennessee, aby zjistil další podrobnosti o tom, co se událo," napsala firma ve svém prohlášení k incidentu.

Oslabila i další z firem technologického vizionáře Elona Muska, dodavatel střešních solárních panelů pro domácnosti Solar City (-16,70 %). Společnost ve středu reportovala kvartální finanční výsledky, podle kterých dosáhla ztráty 0,43 USD na akcii při tržbách 48,6 milionu USD. Firma zároveň uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává ztrátu v rozmezí 0,55 až 0,65 USD na akcii.

Výsledková sezóna: Walt Disney, Priceline.com, Groupon

Mediální a zábavní společnost Walt Disney dosáhla ve třetím čtvrtletí čistého zisku 0,77 USD na akcii (odhad: 0,76 USD, loni: 0,68 USD na akcii) při tržbách 11,57 miliardy USD (odhad: 11,4 miliardy USD, loni: 10,78 miliardy USD). Akcie Walt Disney v after-marketu oslabovaly přibližně o 2,5 %.

Výsledky Walt Disney ve 3Q2013

Cestovní portál Priceline.com vykázal za třetí čtvrtletí zisk na akcii 15,72 USD (loni: 11,66 USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 17,30 USD (odhad: 16,22 USD). Tržby společnosti dosáhly 2,27 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD, loni: 1,71 miliardy USD). Akcie Priceline.com na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve poklesem o 7 %, následně však ztráty vymazaly a proti závěru posilovaly přibližně o 1,5 %.

Výsledky Priceline.com ve 3Q2013

Slevový portál Groupon vykázal za třetí čtvrtletí čistou ztrátu 2,58 milionu USD (loni: ztráta 2,98 milionu USD). Tržby společnosti vzrostly meziročně o 5 % na 595,1 milionu USD (odhad: 615,7 milionu USD). Upravený zisk na akcii byl 0,02 USD (nad odhadem 0,01 USD). Společnost zároveň oznámila akvizici korejské firmy Ticket Monster zaměřující se na e-commerce za 260 milionů USD (100 milionů USD v hotovosti, 160 milionů USD ve formě akcií Grouponu). Pro čtvrté čtvrtletí firma očekává tržby v rozmezí 690 až 740 milionů USD. Akcie Grouponu v after-marketu nejdříve oslabovaly o 9 %, poté však začaly růst a přidávaly kolem 2 %.

Výsledky Groupon ve 3Q2013

Dolar vůči euru nejsilnější za sedm týdnů

Americký dolar na devizových trzích vůči euru po nečekaném snížení základní úrokové sazby v eurozóně prudce posílil až na sedmitýdenní minimum. Eurodolar zahajoval na 1,352 a až do rozhodnutí ECB o snížení hlavní úrokové sazby na 0,25 % osciloval kolem této hladiny. Poté dolar posílil až k úrovni 1,330 EUR/USD, od níž se však odrazil a začal část zisků odevzdávat. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,342 EUR/USD.

K japonskému jenu americká měna stejně jako k euru v první polovině obchodního dne stagnovala. Po zveřejnění rozhodnutí ECB dolar nejdříve posílil z 98,60 JPY na 99,36 JPY, avšak krátce poté naopak oslabil až k 97,62 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar pohyboval kolem 98,00 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,4 % na 103,40 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila přibližně o 0,6 % na 94,30 USD za barel. Trh ovlivňují i nadále zprávy o vysokých zásobách suroviny, pokračujících jednáních mezi světovými mocnostmi a Íránem, který je významným producentem ropy, a také silný dolar. "Na ceny tlačí kombinace několika faktorů ukazujících na pokles. Především je zde však obrovská globální nabídka spolu s dodatečnou kapacitou v producentských zemích," uvedl Andrey Kryuchenkov ze společnosti VTB Capital.

Světové mocnosti a Írán ve čtvrtek v Ženevě zahájily další kolo jednání s cílem dosáhnout dohody ohledně sporného jaderného programu Íránu. Obě strany varovaly, že průlom v rozhovorech není zdaleka jistý. Dvoudenní jednání nicméně provází mírný optimismus.

Zlato ve čtvrtek stejně jako dolar i ropa čekalo, jak ECB rozhodne v otázce úrokových sazeb. Poté jeho cena z hladiny 1 315 USD za trojskou unci nejdříve vzrostla na 1 325 USD za trojskou unci, následně však klesla k psychologické hranici 1 300 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se žlutý kov obchodoval za 1 307 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
před 12 minutami

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci klesl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing
13:41

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

České aerolinie a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých...
Doprava
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
13:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží
13:22

Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží

Dosluhující libanonský premiér Saad Harírí v pátek požádal spojenecké státy o pomoc při řešení hlubokých ekonomických...
Blízký a Střední východ
Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou
13:02

Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou

Důvěra spotřebitelů sice podle analytiků pozvolna slábne, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd mají Češi...
Česká republika Spotřebitelé
Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě
12:05

Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě

Slovenská policie obvinila podle listu Sme bývalého prezidenta Andreje Kisku, a to v souvislosti s jeho rodinnou...
Slovensko Politika
Polská PKN Orlen překvapila plánem na převzetí společnosti Energa
Polská PKN Orlen překvapila plánem na převzetí společnosti Energa
11:41

Polská PKN Orlen překvapila plánem na převzetí společnosti Energa

Polská petrochemická společnost PKN Orlen, nad kterou má kontrolu stát, překvapila plánem na převzetí rovněž státní...
Polsko Fúze a akvizice PKN Orlen
Italské maloobchodní tržby v říjnu mírně klesly
11:22

Italské maloobchodní tržby v říjnu mírně klesly

Tržby italského maloobchodu se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,2 % po růstu o 0,6 % v září. Analytici odhadovali...
Itálie Maloobchod Tržby
Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala podle odhadů na 2,6…
11:05

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala podle odhadů na 2,6 procenta

Nezaměstnanost v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Situace na...
Česká republika Česká ekonomika Nezaměstnanost
Asijské akcie v pátek před americkou statistikou z trhu práce zpevnily
Asijské akcie v pátek před americkou statistikou z trhu práce zpevnily
10:30

Asijské akcie v pátek před americkou statistikou z trhu práce zpevnily

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech. Investory nadále zajímala zejména obchodní...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
CPI koupila v Polsku kancelářskou budovu Warsaw Financial Center
10:16

CPI koupila v Polsku kancelářskou budovu Warsaw Financial Center

Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, koupila ve Varšavě kancelářskou budovu...
Polsko Fúze a akvizice Realitní trh
Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla
Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla
09:59

Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla

Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla, proti září se snížila o 1,7 procenta. Oznámil to v pátek německý...
Německo Průmysl
Tržby obchodníků v Česku v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta
Tržby obchodníků v Česku v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta
09:40

Tržby obchodníků v Česku v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta

Tržby obchodníků v ČR v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových revidovaných 7,1...
Česká republika Česká ekonomika Maloobchod
Uber dostal v letech 2017-2018 na 6000 zpráv o sexuálních útocích
09:00

Uber dostal v letech 2017-2018 na 6000 zpráv o sexuálních útocích

Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve Spojených státech....
Uber