Americké akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři zůstávají po omezení QE klidní
|

Americké akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři zůstávají po omezení QE klidní

Americké akcie ve čtvrtek po středečním růstu zahajovaly v mínusu. Investoři dále zvažovali dopady rozhodnutí americké centrální banky začít utahovat uvolněnou měnovou politiku a vyhodnocovali nejnovější makrodata. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na téměř devítiměsíční maximum a existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,07 % na nový rekord 16 179,08 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,06 % na 1 809,60 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,29 % na 4 058,14 bodu. Nejvíce oslabovaly tituly ze sektorů služeb a cyklického spotřebního zboží, mírně naopak posílily sektory energetiky, průmyslu a zdravotnictví.

Americké akcie (19. prosince 2013)

"Investoři si čtvrteční makrodata vyložili jako smíšená," říká Paul Mangus z Wells Fargo Private Bank. "Nejnovější čísla sice potvrzují, že americká ekonomika skutečně roste, stále ale musíme hovořit pouze o růstu velmi mírném."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

Z indexu Dow se ve čtvrtek nejvíce dařilo cenným papírům ropného gigantu Chevron (+1,33 %), akciím zábavní společnosti Walt Disney (+1,07 %) a počítačovému obru IBM (+0,85 %). O téměř procento naopak oslabily cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-0,90 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,90 %) a řetězce McDonald's (-0,82 %).

Společnost Facebook ve čtvrtek před otevřením amerických burz oznámila, že prodá 70 milionů akcií typu A. Sám ředitel Zuckerberg prodá 41,35 milionu akcií, které nyní mají hodnotu kolem 2,3 miliardy dolarů. Tento prodej zredukuje jeho hlasovací sílu ve firmě na 56,1 % z 58,8 %. Většinu zisku z prodeje by měl Zuckerberg použít na zaplacení daní z nákupu 60 milionů akcií typu B, na které má opční právo. Akcie Facebooku na zprávu v předobchodní fázi reagovaly poklesem až o 5 %, v řádném obchodování ale nakonec oslabily pouze o 0,94 % na 55,05 USD.

Dařilo se naopak akciím softwarové společnosti Oracle (+5,78 %), které posilovaly díky překvapivě příznivým čtvrtletním finančním výsledkům, které firma zveřejnila ve středu po závěru trhů. Společnost vykázala očištěný zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,67 USD) při tržbách 9,28 miliardy USD (odhad: 9,2 miliardy USD).

V reakci na kvartální finanční výsledky se dařilo i akciím společnosti Accenture (+5,14 %). Konzultační firma dosáhla v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku provozního zisku 1,09 miliardy USD (meziročně +4 %). Čistý čtvrtletní zisk dosáhl rekordních 7,4 miliardy USD (meziročně +2 %) neboli 1,15 USD na akcii (meziročně +8 %).

Čtvrtletní finanční výsledky ve čtvrtek před otevřením burz zveřejnil také provozovatel sítě lékáren Rite Aid. Firma ve třetím kvartálu svého fiskálního roku dosáhla zisku 71,5 milionu USD (loni: 61,9 milionu USD) neboli 0,04 USD na akcii (odhad: 0,04 USD, loni: 0,07 USD) při tržbách 6,36 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD, meziročně +1,9 %). Společnost zároveň oznámila, že pro celý fiskální rok snižuje odhad zisku na akcii na 0,17 až 0,23 USD (původní odhad: 0,18 až 0,27 USD) a odhad tržeb na 25,3 až 25,425 miliardy USD (původní odhad: 25,1 až 25,3 miliardy USD. Akcie Rite Aid v reakci na pokles zisku a snížený výhled společnosti zareagovaly oslabením o 10,24 %.

Americká obchodní síť Target vyšetřuje možný únik dat z kreditních karet přibližně 40 milionů lidí. Řetězec uvedl, že se hackerům data zřejmě podařilo získat z platební databáze obchodů, do které ilegálně pronikli. Únik dat se týká výhradně kamenných obchodů sítě Target, zákazníků využívajících k nákupům internet se netýká. Postiženi mohou být lidé, kteří ke svým nákupům v obchodech Target kreditní karty použili v době od 27. listopadu do 15. prosince tohoto roku. Společnost uvedla, že mezi odcizená data mohou patřit čísla karet, jména jejich majitelů, data expirace i bezpečnostní CVV kódy, tedy všechny údaje nutné pro autorizování internetových plateb. Akcie obchodní sítě Target v reakci na zprávu oslabily o 2,20 %.

Po závěru trhů se svými čtvrtletními finančními výsledky přišel výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Firma vykázala za druhé čtvrtletí svého fiskálního roku zisk 537 milionů USD neboli 0,59 USD na akcii (odhad: 0,58 USD na akcii, loni: 0,42 USD na akcii). Tržby vzrostly na 6,43 miliardy USD (odhad: 6,44 miliardy USD, loni: 5,96 miliardy USD). Akcie Nike v reakci na výsledky v after-marketu nejdříve prudce oslabily, poté výrazně posílily a nakonec přidávaly kolem půl procenta. Nike bývá od září 2013, kdy v indexu Dow nahradil akcie hliníkárenského gigantu Alcoa, někdy označován za startéra výsledkové sezóny. Společnost však za opravdového předskokana výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál považovat nelze, protože má oproti kalendářním čtvrtletím svá fiskální čtvrtletí posunutá.

Dolar se k jenu po krocích Fedu obchodoval na pětiletém maximu

Dolar ve čtvrtek vůči euru mírně posiloval a k japonskému jenu se pohyboval v blízkosti nejvyšší hodnoty za pět let. Kurz americké měny poslalo vzhůru středeční oznámení americké centrální banky, která od ledna začne postupně omezovat svůj dosud velkorysý program nákupu dluhopisů. Podle agentury Reuters může omezování podpůrné politiky pomoci zvýšit výnosy amerických státních dluhopisů a podpořit kurz americké měny.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a své intradenní minimum stanovil až na hladině 1,3651. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,366 EUR/USD. Americká měna zahajovala na 104,16 JPY a po úvodním mírném poklesu k 103,80 se vydala vzhůru a vzrostla až na pětileté maximum 104,36 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 104,20 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek druhým dnem v řadě pokračovaly v růstu. Obchodníci podle agentury Reuters nechali stranou rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky omezit svou podporu hospodářského růstu Spojených států a soustředili se na údaje o amerických zásobách ropy a zprávy o výpadcích dodávek.

Barel severomořské ropy Brent se v úvodu čtvrteční obchodní seance prodával za 109,30 USD a kolem desáté hodiny zdražoval přibližně o 0,7 % na 110,00 USD. Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 1,45 % na 99,00 USD za barel.

Vývoz libyjské suroviny klesl z červencové úrovně milion barelů denně na 110 tisíc barelů denně. V Jižním Súdánu pak zhruba dvě stovky pracovníků ropných zařízení kvůli nepokojům vyhledaly útočiště na základně OSN a budou zřejmě evakuováni.

Po čtyřdenní stagnaci poblíž 1 230 až 1 240 USD za trojskou unci naopak výrazně klesla cena zlata. Žlutý kov ve čtvrtek zahajoval poblíž 1 220 USD za trojskou unci a kolem desáté hodiny oslaboval o více než 2 % na 1 191 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
18:21

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících...
Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po Trumpově tweetu týkajícím se obchodní dohody zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investoři pozitivně přijali tweet...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh
17:27

Čínský výrobce mobilů realme vstoupil na český trh

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů realme. Značka, která patří do koncernu BBK...
Čína Česká republika Mobilní telefony
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna
17:03

Zaměstnanci Volkswagenu chtějí místo více peněz více volna

Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle šéfa závodní rady...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste…
16:45

Pražská burza ve čtvrtek zpevnila o necelé procento, akcie Erste zdražily o 2 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,93 % na 1 090,03 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby
16:31

Ukrajinská centrální banka výrazně snížila úrokové sazby

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o dva procentní body na 13,5 procenta....
Ukrajina Centrální banky Úrokové sazby
Ze světa investičních doporučení (12. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (12. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7.…
14:45

USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 7. prosince zvýšil na 252 tisíc žádostí

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. prosince 252 tisíc nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval
14:30

USA: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně stagnoval

Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, říjen: +0,4 %). Meziročně...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku
14:11

Rijád dopravními projekty za miliardy USD diverzifikuje ekonomiku

Saúdská Arábie chce příští rok spustit dopravní projekty za miliardy dolarů na bázi partnerství soukromého a...
Saúdská Arábie Doprava Blízký a Střední východ
Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb
13:52

Holub a Benda z ČNB opět přinesli argumenty pro zvýšení sazeb

Ve středu nezávisle na sobě vystoupili dva členové bankovní rady ČNB Tomáš Holub a Vojtěch Benda, kteří na posledním...
ČNB Úrokové sazby Centrální banky
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila…
13:45

ECB v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny, mírně zhoršila odhad růstu HDP eurozóny v příštím roce

Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní...
ECB Centrální banky Úrokové sazby
Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body
12:39

Turecko: Centrální banka snížila sazby o dva procentní body

Turecká centrální banka ve čtvrtek oznámila, že snižuje základní úrokovou sazbu na ze 14 na 12 procent. Banka v...
Turecko Centrální banky Úrokové sazby
Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty
12:13

Firmy očekávají od voleb v Británii zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují...
Spojené království Česká republika Mezinárodní obchod
Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí
11:44

Slovenská města výrazně zvyšují daně z nemovitostí

Lidé a firmy v řadě měst na Slovensku v příštím roce roce zaplatí za své nemovitosti více na daních. Samosprávy...
Slovensko Daně Nemovitosti
Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo
11:23

Eurozóna: Průmyslové výroby v říjnu ubylo

Objem průmyslové výroby v eurozóně byl v říjnu o 2,2 procenta menší než před rokem a o půl procenta menší než v září....
Eurozóna Evropská ekonomika Průmysl
Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění
10:59

Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění

Pozice Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění, protivládní protesty tuto roli podle všeho neovlivnily, uvedla...
Čína Ratingové agentury
Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta
10:10

Francie: Inflace v listopadu zrychlila na 1,2 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Francii v listopadu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské...
Francie Inflace