Americké akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři zůstávají po omezení QE klidní
|

Americké akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři zůstávají po omezení QE klidní

Americké akcie ve čtvrtek po středečním růstu zahajovaly v mínusu. Investoři dále zvažovali dopady rozhodnutí americké centrální banky začít utahovat uvolněnou měnovou politiku a vyhodnocovali nejnovější makrodata. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na téměř devítiměsíční maximum a existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,07 % na nový rekord 16 179,08 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,06 % na 1 809,60 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,29 % na 4 058,14 bodu. Nejvíce oslabovaly tituly ze sektorů služeb a cyklického spotřebního zboží, mírně naopak posílily sektory energetiky, průmyslu a zdravotnictví.

Americké akcie (19. prosince 2013)

"Investoři si čtvrteční makrodata vyložili jako smíšená," říká Paul Mangus z Wells Fargo Private Bank. "Nejnovější čísla sice potvrzují, že americká ekonomika skutečně roste, stále ale musíme hovořit pouze o růstu velmi mírném."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

Z indexu Dow se ve čtvrtek nejvíce dařilo cenným papírům ropného gigantu Chevron (+1,33 %), akciím zábavní společnosti Walt Disney (+1,07 %) a počítačovému obru IBM (+0,85 %). O téměř procento naopak oslabily cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-0,90 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,90 %) a řetězce McDonald's (-0,82 %).

Společnost Facebook ve čtvrtek před otevřením amerických burz oznámila, že prodá 70 milionů akcií typu A. Sám ředitel Zuckerberg prodá 41,35 milionu akcií, které nyní mají hodnotu kolem 2,3 miliardy dolarů. Tento prodej zredukuje jeho hlasovací sílu ve firmě na 56,1 % z 58,8 %. Většinu zisku z prodeje by měl Zuckerberg použít na zaplacení daní z nákupu 60 milionů akcií typu B, na které má opční právo. Akcie Facebooku na zprávu v předobchodní fázi reagovaly poklesem až o 5 %, v řádném obchodování ale nakonec oslabily pouze o 0,94 % na 55,05 USD.

Dařilo se naopak akciím softwarové společnosti Oracle (+5,78 %), které posilovaly díky překvapivě příznivým čtvrtletním finančním výsledkům, které firma zveřejnila ve středu po závěru trhů. Společnost vykázala očištěný zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,67 USD) při tržbách 9,28 miliardy USD (odhad: 9,2 miliardy USD).

V reakci na kvartální finanční výsledky se dařilo i akciím společnosti Accenture (+5,14 %). Konzultační firma dosáhla v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku provozního zisku 1,09 miliardy USD (meziročně +4 %). Čistý čtvrtletní zisk dosáhl rekordních 7,4 miliardy USD (meziročně +2 %) neboli 1,15 USD na akcii (meziročně +8 %).

Čtvrtletní finanční výsledky ve čtvrtek před otevřením burz zveřejnil také provozovatel sítě lékáren Rite Aid. Firma ve třetím kvartálu svého fiskálního roku dosáhla zisku 71,5 milionu USD (loni: 61,9 milionu USD) neboli 0,04 USD na akcii (odhad: 0,04 USD, loni: 0,07 USD) při tržbách 6,36 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD, meziročně +1,9 %). Společnost zároveň oznámila, že pro celý fiskální rok snižuje odhad zisku na akcii na 0,17 až 0,23 USD (původní odhad: 0,18 až 0,27 USD) a odhad tržeb na 25,3 až 25,425 miliardy USD (původní odhad: 25,1 až 25,3 miliardy USD. Akcie Rite Aid v reakci na pokles zisku a snížený výhled společnosti zareagovaly oslabením o 10,24 %.

Americká obchodní síť Target vyšetřuje možný únik dat z kreditních karet přibližně 40 milionů lidí. Řetězec uvedl, že se hackerům data zřejmě podařilo získat z platební databáze obchodů, do které ilegálně pronikli. Únik dat se týká výhradně kamenných obchodů sítě Target, zákazníků využívajících k nákupům internet se netýká. Postiženi mohou být lidé, kteří ke svým nákupům v obchodech Target kreditní karty použili v době od 27. listopadu do 15. prosince tohoto roku. Společnost uvedla, že mezi odcizená data mohou patřit čísla karet, jména jejich majitelů, data expirace i bezpečnostní CVV kódy, tedy všechny údaje nutné pro autorizování internetových plateb. Akcie obchodní sítě Target v reakci na zprávu oslabily o 2,20 %.

Po závěru trhů se svými čtvrtletními finančními výsledky přišel výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Firma vykázala za druhé čtvrtletí svého fiskálního roku zisk 537 milionů USD neboli 0,59 USD na akcii (odhad: 0,58 USD na akcii, loni: 0,42 USD na akcii). Tržby vzrostly na 6,43 miliardy USD (odhad: 6,44 miliardy USD, loni: 5,96 miliardy USD). Akcie Nike v reakci na výsledky v after-marketu nejdříve prudce oslabily, poté výrazně posílily a nakonec přidávaly kolem půl procenta. Nike bývá od září 2013, kdy v indexu Dow nahradil akcie hliníkárenského gigantu Alcoa, někdy označován za startéra výsledkové sezóny. Společnost však za opravdového předskokana výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál považovat nelze, protože má oproti kalendářním čtvrtletím svá fiskální čtvrtletí posunutá.

Dolar se k jenu po krocích Fedu obchodoval na pětiletém maximu

Dolar ve čtvrtek vůči euru mírně posiloval a k japonskému jenu se pohyboval v blízkosti nejvyšší hodnoty za pět let. Kurz americké měny poslalo vzhůru středeční oznámení americké centrální banky, která od ledna začne postupně omezovat svůj dosud velkorysý program nákupu dluhopisů. Podle agentury Reuters může omezování podpůrné politiky pomoci zvýšit výnosy amerických státních dluhopisů a podpořit kurz americké měny.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a své intradenní minimum stanovil až na hladině 1,3651. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,366 EUR/USD. Americká měna zahajovala na 104,16 JPY a po úvodním mírném poklesu k 103,80 se vydala vzhůru a vzrostla až na pětileté maximum 104,36 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 104,20 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek druhým dnem v řadě pokračovaly v růstu. Obchodníci podle agentury Reuters nechali stranou rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky omezit svou podporu hospodářského růstu Spojených států a soustředili se na údaje o amerických zásobách ropy a zprávy o výpadcích dodávek.

Barel severomořské ropy Brent se v úvodu čtvrteční obchodní seance prodával za 109,30 USD a kolem desáté hodiny zdražoval přibližně o 0,7 % na 110,00 USD. Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 1,45 % na 99,00 USD za barel.

Vývoz libyjské suroviny klesl z červencové úrovně milion barelů denně na 110 tisíc barelů denně. V Jižním Súdánu pak zhruba dvě stovky pracovníků ropných zařízení kvůli nepokojům vyhledaly útočiště na základně OSN a budou zřejmě evakuováni.

Po čtyřdenní stagnaci poblíž 1 230 až 1 240 USD za trojskou unci naopak výrazně klesla cena zlata. Žlutý kov ve čtvrtek zahajoval poblíž 1 220 USD za trojskou unci a kolem desáté hodiny oslaboval o více než 2 % na 1 191 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (25. května)
Co musíte ráno vědět (25. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se ve v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, která známá firma stihla o víkendu vyhlásit...
Musíte vědět
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
včera v 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
včera v 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem
včera v 10:24

Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem

Zakázku na další rozšíření Letiště Praha v areálu Jih, které se někdy také nazývá stará Ruzyně, vyhrálo sdružení...
Česká republika Doprava Stavebnictví
V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku
včera v 09:33

V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční...
Česká republika Česká ekonomika Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
23. 5. 2020 21:00

V PONDĚLÍ OD 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla
23. 5. 2020 16:34

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla

Několik stovek podnikatelů a rolníků se v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od...
Polsko Koronavirus
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu
23. 5. 2020 12:24

"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko v sobotu představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli…
23. 5. 2020 09:09

ČRo: Vláda projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím

Vláda v pondělí projedná novou žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert. Serveru iROZHLAS...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje
23. 5. 2020 08:11

Studie: Za tweety o viru jsou často účty, co se jeví jako stroje

Desítky milionů twitterových příspěvků o koronavirové pandemii pravděpodobně nepocházely od autentických uživatelů,...
Twitter Sociální sítě Koronavirus
Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
23. 5. 2020 06:48

Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq

Provozovatel největšího čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje odchod z americké burzy Nasdaq. Své akcie by...
Čína Spojené státy americké (USA) Nasdaq
Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot
Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot
23. 5. 2020 05:58

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská...
Americké akcie Koronavirus Auta
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD
23. 5. 2020 03:22

Argentina nesplatila úroky dluhu za více než 500 milionů USD

Argentina má opět problémy se splácením dluhů. V pátek promeškala termín splacení úroků z dluhopisů ve výši více než...
Argentina Latinská Amerika Zadlužení
Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní…
Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní…
22. 5. 2020 22:30

Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní hlavní indexy zpevnily

Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly. Investoři se zaměřují na obnovené napětí mezi USA a Čínou a...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Ruský státní holding Rosněftěgaz snížil svůj podíl v Rosněfti pod 50 %
22. 5. 2020 20:48

Ruský státní holding Rosněftěgaz snížil svůj podíl v Rosněfti pod 50 %

Ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz se vzdala svého kontrolního podílu v největším producentovi ropy v...
Rusko Ropa Těžba
Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP
22. 5. 2020 19:20

Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP

Britská vláda si v dubnu rekordně půjčovala a veřejný dluh země se přiblížil 100 % hrubého domácího produktu (HDP)....
Spojené království Zadlužení
MPSV: Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna
22. 5. 2020 18:30

MPSV: Vláda prodlouží program Antivirus do konce srpna

Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy do konce srpna. V podkladech k návrhu...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Pracovní trh
Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr
Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr
22. 5. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek pod tlakem událostí v Hongkongu hledaly směr

Evropské akcie v pátek byly většinou pod vlivem událostí ve světě a podle toho také vypadal jejich nejistý vývoj v...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
PPF získá po splnění podmínek polovinu v tureckém výrobci autobusů…
22. 5. 2020 17:45

PPF získá po splnění podmínek polovinu v tureckém výrobci autobusů Temsa

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získá poloviční podíl v tureckém výrobci autobusů Temsa....
PPF Průmysl Turecko
Ze světa investičních doporučení (22. května)
22. 5. 2020 17:22

Ze světa investičních doporučení (22. května)

Které akcie si na závěr týdne vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených...
Americké akcie Investiční doporučení