Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně
|

Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně

Americké akcie v úterý zahajovaly nad nulou, ještě během dopoledne nicméně zisky odevzdaly a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory přece jen převážil nákupní apetit a hlavní akciové indexy začaly znovu růst. Pozornost investorů se soustředila především na výsledky hospodaření amerických podniků za loňské čtvrté čtvrtletí. V úterý svá čísla zveřejnily například firmy Johnson & Johnson, Travelers nebo Verizon Communications.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,27 % na 16 414,44 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,28 % na 1 843,80 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,67 % na 4 225,76 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Oslabily naopak sektory telekomunikací, základních materiálů a cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (21. ledna 2014)

"Investoři by rádi viděli, že se ziskovost společností zvyšuje díky růstu jejich tržeb. Namísto toho od firem přicházejí čísla, která svědčí o růstu taženém úsporami," řekl Ian Kerrigan z JPMorgan Private Bank. "To mezi investory vyvolává značné pochybnosti, protože škrtat nelze donekonečna."

Nejdůležitější úterní události na americkém trhu

  • Third Point Management, hedgeový fond řízený aktivistickým investorem Danem Loebem, oznámil, že za 1,3 miliardy USD koupil podíl ve společností Dow Chemical. Z pozice jednoho z deseti největších akcionářů chce na firmu tlačit, aby upravila svou strategii v oblasti petrochemie.
  • WSJ: Fed může brzy oznámit další omezení podpory růstu ekonomiky. Další dílčí omezení programu nákupu dluhopisů by americká centrální banka mohla oznámit už příští týden po zasedání FOMC. Podle listu Wall Street Journal to vyplývá z rozhovorů s činiteli a z jejich veřejných prohlášení.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 1,240 USD (odhad: 1,203 USD), tržby: 18,355 miliardy USD (odhad: 17,955 miliardy USD). Akcie -1,08 %.
  • Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,650 USD (odhad: 0,629 USD), tržby 9,08 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD). Akcie +3,25 %.
  • Výsledky Halliburton ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,885 USD), tržby 7,639 miliardy USD (odhad: 7,557 miliardy USD). Akcie -1,74 %.
  • Výsledky Forest Laboratories ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 27 centů (odhad: 30 centů), tržby 878,4 milionu USD (odhad: 834,1 milionu USD). Akcie -1,08 %.
  • Výsledky Travelers ve 4Q2013: Provozní zisk na akcii 2,68 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 6,737 miliardy USD (odhad: 6,429 miliardy USD). Akcie -1,70 %.
  • Výsledky Verizon Communications ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 31,07 miliardy USD (odhad: 31,05 miliardy USD). Akcie -1,34 %.
  • Výsledky IBM ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 6,13 USD (odhad: 5,99 USD), tržby 27,7 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -0,87 %.
  • Výsledky Texas Instruments ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,46 USD, tržby 3,03 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování +0,92 %.

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím nápojového producenta Coca-Cola (+1,63 %), ropného gigantu Chevron (+0,90 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,88 %). S více než procentní ztrátou naopak uzavřely cenné papíry výrobce počítačových čipů Intel (-1,01 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-1,08 %), koncernu General Electric (-1,09 %), mobilního operátora Verizon Communications (-1,34 %), pojišťovny Travelers (-1,70 %) a banky Goldman Sachs (-1,75 %).

Akciím společností Verizon Communications a Johnson & Johnson se v úterý nedařilo poté, co obě firmy zveřejnily čtvrtletní výsledky hospodaření. Mobilní operátor Verizon (-1,34 %) vykázal zisk i tržby mírně nad odhady analytiků, investory však čísla nepřesvědčila. Také výsledky farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-1,08 %) byly ve srovnání s odhady analytiků lepší, její akcie přesto zamířily do červených čísel a v řádném obchodování odepsaly téměř dvě procenta. Investory nepotěšilo varování, že v letošním roce může dojít k útlumu prodeje léků na předpis.

Čtvrtletní finanční výsledky naopak pomohly akciím aerolinek Delta Air Lines (+3,25 %). Společnost vykázala lepší než očekávaná čísla na úrovni zisku i tržeb a oznámila, že v roce 2014 plánuje obměnu přibližně 50 menších letadel za energeticky úspornější modely. Dále firma uvedla, že během prvního čtvrtletí letošního roku plánuje navýšit svoji celkovou přepravní kapacitu o dvě až tři procenta.

Velmi solidní růst zažily také akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (+6,78 %), na které investoři poslali sérii nákupních objednávek poté, co analytici z JPMorgan Chase zvýšili investiční doporučení na "overweight" z "neutral" a současně upravili cílovou cenu na 15 USD z předchozích 9 USD.

Dařilo se také akciím Dow Chemical (+6,64 %), které zdražovaly po oznámení, že hedgeový fond Third Point Management vedený aktivistickým investorem Danem Loebem ve společnosti koupil podíl za 1,3 miliardy USD. Fond chce na firmu z pozice jednoho z deseti největších akcionářů tlačit, aby upravila svoji strategii v oblasti petrochemie. Navrhuje například, že by Dow Chemical mohla svou petrochemickou divizi vyvést do samostatné firmy.

Silnou rally v úterý zažily akcie kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+9,36 %). Cenné papíry firmy profitovaly ze zprávy, že americké ministerstvo obrany začne v rámci své nové komunikační sítě používat 80 tisíc telefonů BlackBerry. Jejich zavedení do provozu plánuje již do konce tohoto měsíce. Telefony BlackBerry budou tvořit 98 % z celkového počtu nových zařízení. Dále ministerstvo plánuje koupit přibližně 1 800 zařízení s operačními systémy iOS a Android. Akcie BlackBerry na zprávu během dne reagovaly růstem až o 12 %, což bylo dokonce největší intradenní posilování za poslední tři roky.

Firma se chce vrátit k zisku za každou cenu. Nově plánuje prodat řadu svých nemovitostí. Firma se při prodeji realit spojila s firmou CBRE. Část nemovitostí si chce po prodeji pronajmout zpět k užívání a nadále hodlá udržet svoji centrálu ve městě Waterloo v provincii Ontario. BlackBerry však neupřesnila, kolik peněz hodlá z prodeje získat, ani které nemovitosti prodá. Většina realit firmy se nachází právě kolem její centrály ve Waterloo, napsala agentura Reuters.

Výrazně naopak oslabily cenné papíry cestovatelského serveru Expedia (-4,27 %) poté, co se web dramaticky propadl ve výsledcích vyhledávání na Googlu. Za propadem webu Expedia ve výsledcích vyhledávání údajně stojí penalizace ze strany Googlu, který podobné kroky činí při zjištění, že si provozovatelé webů pronajímají placené odkazy na cizích stránkách, aby tak uměle zvýšili svoji pozici ve fulltextových vyhledávačích.

Nedařilo se ani akciím potravinářské a nápojové společnosti Mondelez (-2,27 %), která oznámila, že se členem jejího představenstva nově stal aktivistický investor Nelson Peltz, jenž stojí v čele Trian Fund Management. Peltz prohlásil, že společnost potřebuje zásadním způsobem zlepšit své hospodaření.

Po závěru řádného obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti IBM a Texas Instruments. Počítačový obr IBM (v řádném obchodování -0,87 %) vykázal za poslední čtvrtletí minulého roku zisk 6,2 miliardy USD neboli 5,73 USD na akcii (loni: 5,13 USD na akcii) při tržbách 27,7 miliardy USD (odhad: 28,27 miliardy USD, loni: 29,3 miliardy USD). Tržby společnosti klesly již sedmým čtvrtletím v řadě a za odhady analytiků zaostaly již počtvrté v řadě. Tržby systémové a technologické divize, která zahrnuje servery a úložiště, klesly o 26,1 % na 4,26 miliardy USD a tržby globální divize technologických služeb, která je největší divizí firmy, se snížily o 3,6 % na 9,92 miliardy. Jediným světlým bodem byla softwarová divize, jejíž tržby se zvýšily o 2,8 % na 8,14 miliardy USD. Společnost dále uvedla, že za celý fiskální rok 2014 očekává zisk na akcii minimálně 17 USD a provozní zisk minimálně 18 USD. Trh očekává zisk 18,02 USD na akcii. Akcie IBM na výsledky v after-marketu reagovaly nejdříve posilováním o více než procento, poté však přešly do více než dvouprocentní ztráty.

Společnost Texas Instruments (v řádném obchodování +0,92 %) dosáhla čtvrtletního zisku 0,46 USD na akcii (loni: 0,23 USD na akcii) a tržeb 3,03 miliardy USD (loni: 2,98 miliardy USD). V after-marketu akcie Texas Instruments v reakci na výsledky oslabovaly o více než procento. Výrobce čipů plánuje propustit v rámci restrukturalizace 1 100 zaměstnanců, tedy zhruba 3 % celkové pracovní síly, a omezit investice na některých trzích. Propouštění se dotkne divizí v USA, Japonsku a Indii. Celkem chce firma do konce letošního roku ušetřit 130 milionů USD.

Dolar ovlivnily spekulace o dalším omezení QE

Dolar v první polovině úterní obchodní seance díky spekulacím o dalším omezení americké uvolněné měnové politiky mírně posílil. Eurodolar zahajoval na hladině 1,3545 a kolem 13.00 SEČ se pohyboval až u 1,352. Poté však dolar začal oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,356 EUR/USD. Na vývoj kurzu eurodolaru měl vliv také mírný pokles důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku. Indikátor důvěry institutu ZEW v lednu poprvé za posledních šest měsíců klesl.

Vůči japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 104,64 USD/JPY a po úvodní stagnaci kolem této úrovně oslabil k 104,30 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý rostly a severomořská ropa Brent se během dne vyhoupla až k 108 dolarům za barel, což je nejvyšší hodnota od začátku letošního roku. Ropný trh povzbudila předpověď světového růstu poptávky po surovině a podpůrný krok čínské centrální banky. Barel Brentu se dopoledne prodával za 106,50 USD a kolem desáté hodiny zdražoval přibližně o 0,3 % na 106,80 USD.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad světové poptávky po ropě v letošním roce proti prosincové prognóze o 50 tisíc barelů na 1,3 milionu barelů denně. Globální poptávka by tak převýšila nabídku, a to i přes rekordní těžbu břidlicové ropy ve Spojených státech. Agentura konstatovala, že se většina vyspělých ekonomik zbavila recese a jejich poptávka po energii se začne zvyšovat. Ropu rovněž podpořila čínská centrální banka, která do finančního systému vložila další peníze, aby tak zmírnila obavy z úvěrové krize.

Ve výraznějším růstu nicméně ropě brání vývoj kolem Íránu. Teherán v rámci předběžné dohody se světovými mocnostmi zastavil nejsledovanější provoz svého jaderného programu, čímž si zajistil částečné zmírnění sankcí. To podle analytiků zvyšuje vyhlídky, že země v dohledné době zvýší těžbu a vývoz ropy.

Severoamerická lehká ropa WTI v úterý zdražila téměř o 90 centů na 94,80 USD za barel.

Zlato naopak přibližně o procento zlevnilo. Dopoledne se žlutý kov prodával za 1 250 USD za trojskou unci, krátce po uzavření amerických burz se zlato obchodovalo mírně nad 1 241 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
včera v 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE opět podnikat. Podle listu The New...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
včera v 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
včera v 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
včera v 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
včera v 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
včera v 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
včera v 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
včera v 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
včera v 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
včera v 14:44

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR
včera v 14:16

Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající...
Francie Česká republika Daně
Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě
včera v 14:00

Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v...
Spojené státy americké (USA) Rusko Politika
J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC
včera v 13:42

J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC

Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T....
J&T Banky Čína
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
včera v 13:28

Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut

Německé úřady by kvůli podezření na manipulaci s emisemi mohly automobilovému koncernu Daimler nařídit, aby svolal...
Daimler Auta Německo