Americké akciové trhy se v úterý kvůli obavám o vývoj světové ekonomiky výrazně propadly
|

Americké akciové trhy se v úterý kvůli obavám o vývoj světové ekonomiky výrazně propadly

Americké akcie v úvodu úterního obchodování oslabovaly zhruba o šest desetin procenta. Ve druhé polovině seance se přetlak na straně prodejců ještě zvýšil a všechny tři nejsledovanější akciové indexy zamířily prudce dolů. Pro index Dow se jednalo dokonce o nejhorší obchodní seanci za více než dva měsíce. Náladu na trzích ovlivnily nepříznivé údaje o německém průmyslu a také rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu zhoršit globální hospodářský výhled na letošní i příští rok.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,60 % na 16 719,39 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,51 % na 1 935,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,56 % na 4 385,20 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce zlevnily průmyslové tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX vyskočil o 11,25 % na 17,20 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o osm bazických bodů na 2,34 %.

Americké akcie (7. října 2014)

"Investoři se snaží odhadnout, jak velký vliv bude mít pokračující živoření evropské ekonomiky na hospodaření firem ve třetím a ve čtvrtém čtvrtletí," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Napětí na trzích a s tím spojený růst volatility pramení i z nevyřešených geopolitických rizik, jako jsou postup Islámského státu, protesty v Hongkongu či hrozba americké a evropské epidemie eboly," doplnil Dan Curtin, investiční specialista z JPMorgan Private Bank.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Z indexu Dow v úterý zlevnily všechny tituly s výjimkou akcií světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,73 %). Největší pokles cen postihl akcie výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-3,37 %), technologické společnosti United Technologies (-2,69 %) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-2,36 %).

Akcie izraelského výrobce zařízení na přípravu sycených nápojů SodaStream (-21,94 %) na americké burze Nasdaq zlevnily o více než pětinu poté, co firma varovala před negativním dopadem slabé poptávky v USA na své kvartální hospodářské výsledky. "Jsme velmi znepokojeni svou nedávnou výkonností," uvedl v prohlášení firmy její výkonný ředitel Daniel Birnbaum. "Výsledky našeho podnikání ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí v důsledku poklesu poptávky po našich zařízeních a příchutích k výrobě nápojů zaostaly za našimi odhady," dodal. Společnost dosud odhadovala, že v USA vykáže za třetí čtvrtletí tržby 125 milionů dolarů. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávají tržby 153,6 milionu USD. Kompletní výsledky společnost zveřejní 29. října.

Nedařilo se ani cenným papírům výrobce zemědělské techniky AGCO (-10,55 %), který výrazně revidoval odhad svého celoročního zisku. Společnost uvedla, že v důsledku slabší poptávky po svých produktech snižuje výhled celoročního zisku na 4,10 až 4,30 USD na akcii z 5 USD na akcii. Revidovaný výhled zisku již podle firmy zohledňuje náklady na restrukturalizaci a další mimořádné výdaje. Za třetí čtvrtletí AGCO očekává zisk na akcii 0,60 až 0,65 USD.

Mírně zlevnily také akcie maloobchodního řetězce Whole Foods Market (-2,74 %), který svým akcionářům doporučil, aby odmítli nabídku soukromé společnosti TRC Capital na nákup až tří milionů kusů neboli zhruba 0,83 % akcií Whole Foods Market při ceně 36,25 USD za jeden cenný papír.

O více než padesát procent naopak vyskočila cena akcií výrobce safírových sklíček a obchodního partnera americké technologické společnosti Apple, firmy GT Advanced Technologies (+51,25 %). Výrazné zdražení akcií firmy ovšem bylo pouze částečnou korekcí pondělního více než 90% propadu jejich ceny v reakci na žádost společnosti o bankrotovou ochranu před věřiteli. Firma v září utrpěla tvrdou ránu, když se ukázalo, že Apple nepoužil safírová krycí sklíčka pro své nejnovější chytré mobilní telefony iPhone.

Úspěšnou seancí dále prošly například cenné papíry producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (+4,88 %), které začali pokrývat analytici z investiční banky Goldman Sachs s doporučením "buy" a 12měsíční cílovou cenou 166 USD. Podle analytičky Judy Hongové z Goldman Sachs lze očekávat, že se hospodaření společnosti bude díky růstu poptávky po jejích produktech v následujících několika letech kontinuálně zlepšovat.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky společnost Yum! Brands (v řádném obchodování -2,31 %). Provozovatel sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut vykázal za kvartál končící v srpnu upravený zisk na akcii 0,87 USD při tržbách 3,354 miliardy dolarů. Trh očekával upravený zisk na akcii 0,88 USD a tržby 3,375 miliardy USD. Loni firma ve stejném období dosáhla upraveného zisku na akcii 0,33 USD při tržbách 3,466 miliardy USD. Akcie Yum! Brands na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným poklesem.

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích mírně oslabil k euru i japonskému jenu. Americká měna k euru nejdříve mírně posilovala poté, co německé ministerstvo hospodářství oznámilo, že se průmyslová výroba v největší evropské ekonomice v srpnu snížila o čtyři procenta, což byl nejprudší pokles od začátku roku 2009. Odpoledne ale dolaru došel dech a zisky odevzdal.

V úvodu obchodování se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,264. Během dne dolar k jednotné evropské měně posílil až pod 1,259 EUR/USD, krátce po desáté hodině se ale obchodoval nad 1,266 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar oslabil z 108,80 USD/JPY na 108 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý opět klesaly. Do blízkosti dlouhodobých minim je dále srážela vysoká nabídka na trhu a rovněž náznaky nižší poptávky, na kterou poukázala slabá data z Německa.

Cena severomořské ropy Brent klesla zhruba o 0,7 % na 92,36 USD za barel. V pondělí cena Brentu sestoupila na nové minimum za dva a čtvrt roku, později ale ztráty smazala. Severoamerická lehká ropa WTI v úterý zlevnila o více než jeden a půl dolaru na 88,79 USD za barel.

Vyhlídky na pokles cen ropy nově posílilo rozhodnutí amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) snížit odhad světové poptávky po surovině pro letošní i příští rok. Analytici míní, že ceny ropy pravděpodobně zůstanou pod zvýšeným tlakem, dokud Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) neučiní nějaké kroky, aby omezila nabídku suroviny. Ministři zemí OPEC, kteří se sejdou 27. listopadu, zatím nenaznačili, zda budou prosazovat snížení limitu těžby.

Zlato v úterý zdražilo o více než tři a půl dolaru na zhruba 1 211 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Cena bitcoinu se propadla na roční minimum
19:03

Cena bitcoinu se propadla na roční minimum

Cena digitální měny bitcoin se během středečního obchodování propadla o více než desetinu a dostala se na nejnižší...
Bitcoin Kryptoměny
Polsko a Maďarsko pokračují v silném hospodářském růstu
18:31

Polsko a Maďarsko pokračují v silném hospodářském růstu

Meziroční tempo hospodářského růstu v Maďarsku ve třetím čtvrtletí činilo 4,8 procenta, v Polsku dosáhlo dokonce 5,1...
Polsko Maďarsko HDP
Evropské akcie v polovině týdne zlevnily, klesly všechny hlavní…
Evropské akcie v polovině týdne zlevnily, klesly všechny hlavní…
18:00

Evropské akcie v polovině týdne zlevnily, klesly všechny hlavní sektory

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když se na ně přelil negativní sentiment z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MMF: Brexit bez dohody by stál Británii šest procent HDP
MMF: Brexit bez dohody by stál Británii šest procent HDP
17:44

MMF: Brexit bez dohody by stál Británii šest procent HDP

Odchod z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním v EU připravil o...
Spojené království HDP Evropská unie
Maláčová: Minimální mzda se od ledna zvýší o 1 150 Kč na 13 350 Kč
17:33

Maláčová: Minimální mzda se od ledna zvýší o 1 150 Kč na 13 350 Kč

Minimální mzda se od ledna v Česku zvýší o 1 150 korun na 13 350 korun. Dohodli se na tom ve středu zástupci...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika
ECB podle studie nákupem dluhopisů oslabila euro o zhruba 12 procent
ECB podle studie nákupem dluhopisů oslabila euro o zhruba 12 procent
17:19

ECB podle studie nákupem dluhopisů oslabila euro o zhruba 12 procent

Rozsáhlé nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka již delší dobu snaží podporovat inflaci a hospodářský...
ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování
FT: Čínská cenzura se přesouvá z politiky do ekonomiky
17:02

FT: Čínská cenzura se přesouvá z politiky do ekonomiky

Nová cla Washingtonu na čínský export ve výši 200 miliard dolarů dominovala zprávám z byznysu ve většině světa....
Čína
Pražská burza ve středu zpevnily zhruba o půl procenta, akcie O2…
Pražská burza ve středu zpevnily zhruba o půl procenta, akcie O2…
16:45

Pražská burza ve středu zpevnily zhruba o půl procenta, akcie O2 Czech Republic však zlevnily o více než 4 %

Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předcházejících dvou seancí, když index PX zpevnil o 0,52 % na 1 084...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie
Řecko chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie
16:32

Řecko chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie

Řecko chce do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Plánuje snížit dovoz ropy a...
Řecko Životní prostředí Energetika
Babiš ministrovi USA potvrdil, že ČR chce rozvíjet jadernou energetiku
Babiš ministrovi USA potvrdil, že ČR chce rozvíjet jadernou energetiku
16:19

Babiš ministrovi USA potvrdil, že ČR chce rozvíjet jadernou energetiku

Premiér Andrej Babiš řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje nadále rozvíjet jadernou...
Česká republika Energetika Jaderná energetika
EP zaujal pozici pro vyjednávaní o dlouhodobém rozpočtu EU
16:01

EP zaujal pozici pro vyjednávaní o dlouhodobém rozpočtu EU

Europoslanci ve středu schválili svou vyjednávací pozici pro jednání o dlouhodobém rozpočtu Evropské unie na období...
Evropská unie Rozpočet
Řím opět předložil komisi návrh rozpočtu 2019, EK jej analyzuje
15:20

Řím opět předložil komisi návrh rozpočtu 2019, EK jej analyzuje

Evropská komise dostala od italské vlády návrh rozpočtu země na rok 2019. Novinářům to potvrdil mluvčí komise...
Itálie Rozpočet Evropská unie
Ze světa investičních doporučení (14. listopadu)
15:00

Ze světa investičních doporučení (14. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Analytici: Přes zpomalení je výkon české ekonomiky dobrý
14:47

Analytici: Přes zpomalení je výkon české ekonomiky dobrý

I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství dobrý a blízko svých...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Meziroční míra inflace v USA v říjnu stoupla na 2,5 %
14:33

Meziroční míra inflace v USA v říjnu stoupla na 2,5 %

Index spotřebitelských cen v USA v říjnu meziročně vzrostl na 2,5 % z 2,3 % v předchozím měsíci. Analytici s tímto...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Škoda Auto dodala v říjnu o 7,4 procenta méně aut
Škoda Auto dodala v říjnu o 7,4 procenta méně aut
14:01

Škoda Auto dodala v říjnu o 7,4 procenta méně aut

Automobilka Škoda Auto dodala v říjnu svým zákazníkům 99 400 vozů, meziročně o 7,4 procenta méně. Silně klesly...
Volkswagen Auta Česká republika
Britské regionální aerolinky Flybe jsou na prodej
13:40

Britské regionální aerolinky Flybe jsou na prodej

Britské regionální aerolinky Flybe Group jsou na prodej a vedení podniku už jedná s potenciálními zájemci. Firma svůj...
Spojené království Doprava
Koruna prolomila hranici 26 EUR/CZK a je nejslabší od července
Koruna prolomila hranici 26 EUR/CZK a je nejslabší od července
13:21

Koruna prolomila hranici 26 EUR/CZK a je nejslabší od července

Koruna ve středu prolomila hranici 26 korun za euro, kde byla naposledy letos v červenci. Proti úternímu závěru...
Česká koruna Euro