SLEDOVALI JSME: Ruská měnová krize
|

SLEDOVALI JSME: Ruská měnová krize

Aktuality o ruském rublu, ekonomice, reakcích politiků, centrální banky i trhu.

Rusko BRICS Ruský rubl USD/RUB

Pátek 9. ledna 2015

22.45: Agentura Fitch Ratings v pátek snížila dlouhodobé hodnocení schopnosti Ruska plnit své závazky na známku BBB- z dosavadní BBB. Jako důvody uvedla padající ceny ropy a slábnoucí rubl. Výhled ratingu Ruska je nadále negativní.


Pondělí 5. ledna 2015

14.19: Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vedení plynárenského monopolu Gazprom, aby pečlivě sledovalo, zda Ukrajina vzhledem k nastupujícím mrazům nezákonně neodčerpává tranzitní plyn určený evropským zákazníkům. O besedě Medveděva s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem v pondělí informovala agentura TASS. Bude-li zapotřebí, je podle premiéra Gazprom oprávněn přijmout "operativní rozhodnutí".

9.25: Ruský rubl vstoupil do nového týdne výrazným propadem, dolů ho tlačí klesající ceny ropy. Krátce po začátku pondělního obchodování oslabil vůči dolaru o 4,5 % na 58,51 rublu za dolar, napsala agentura Reuters.


Pátek 2. ledna 2015

12.30: Ruská produkce ropy loni dosáhla v průměru 10,58 milionu barelů denně, což je nejvíce od rozpadu Sovětského svazu a vzniku samostatného Ruska. Meziročně se průměrná denní produkce suroviny zvýšila o 0,7 %. Z dat ruského ministerstva energetiky vyplývá, že k růstu produkce přispěli zejména menší těžaři. Těžba zemního plynu se naopak snížila.


Čtvrtek 1. ledna 2015

4.46: Úderem silvestrovské půlnoci a nástupem Nového roku začíná fungovat Euroasijská hospodářská unie (EAHU), propojující hospodářský prostor Běloruska, Ruska, Kazachstánu, Arménie a zanedlouho snad i Kyrgyzstánu. Uvedení integrační myšlenky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spojenců do praxe však zřejmě budou bránit nejen novoroční prázdniny, které v postsovětských zemích tradičně zabírají první lednovou dekádu.


Středa 31. prosince 2014

22.43: Ruský prezident Vladimir Putin v silvestrovském televizním vystoupení připomněl, jak důležité jsou láska a vlídnost. Láskou ale myslel lásku k vlasti a tu dal do souvislosti s Krymem a právem tamních Rusů na sebeurčení. Dále uvedl, že Rusové budou muset v roce 2015 společně vyřešit řadu problémů. O ekonomické krizi výslovně nemluvil, ale je zřejmé, že měl na mysli právě ji. Mimochodem, v roce 1999, během svého prvního takovéhoto projevu, řekl Putin: "Svoboda projevu, svoboda vyznání, svoboda médií, majetková práva. Tyto základní principy civilizované společnosti budou pod ochranou "našeho" státu v bezpečí."

16.00: Spotřebitelské ceny v Rusku v letošním roce stouply o 11,4 procenta, tedy nejprudším tempem od ruské finanční krize v roce 2008. Za růstem cen stál především slabší kurz domácí měny. Vyplývá to podle z předběžných údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad.

9.38: Ruská vláda koupila prioritní akcie státní banky Gazprombank v hodnotě 39,95 miliardy rublů. Nákup akcií je součástí snahy vlády podpořit domácí bankovní systém zasažený západními sankcemi uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho rolí v ukrajinské krizi, napsala agentura Reuters. Gazprombank je třetí největší bankou v Rusku.


Úterý 30. prosince 2014

9.53 Ruská centrální banka v úterý oznámila, že ministerstvo financí prodalo 26. prosince při intervencích na devizovém trhu 80 milionů USD. Intervence mají přispět k ochraně rublu. Centrální banka zveřejňuje údaje o intervencích na trhu se zpožděním a dodala, že sama na trhu 26. prosince neintervenovala.

8.52 Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal nařízení o navýšení kapitálu druhé největší banky v zemi VTB o 100 miliard rublů. Oznámila to v úterý ruská vláda. Pomoc pro VTB je součástí širšího plánu podpory ruského bankovního sektoru, který se potýká s problémy kvůli sankcím západních zemí uvalených na Rusko v souvislosti s jeho rolí v ukrajinské krizi.


Pondělí 29. prosince 2014

11.24 Ruská ekonomika v listopadu klesla o 0,5 %, což je první pokles od října 2009. Podepisují se na ní klesající ceny ropy a západní sankce. Vzhledem k tomu, že vývoz ropy představuje podstatnou část HDP, analytici odhadují, že se propad ekonomiky v následujících měsících ještě zhorší.

10.15 Euroasijská hospodářská unie chce konkurovat EU, USA a Číně. Smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie (EAHU) podepsali prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska v kazašské metropoli Astaně 29. května 2014. V říjnu se na summitu Společenství nezávislých států (SNS) k unii připojila Arménie. Fungovat začne EAHU od 1. ledna 2015.

9.32 Ruský rubl se v pondělí ráno propadl k dolaru i k euru zhruba o šest procent. Po výrazném oživení z minulého týdne nyní ruskou měnu sráží snížená aktivita domácích vývozců. Ti omezili prodeje svých devizových příjmů, protože v předešlých dnech nahromadili dostatek rublů k pokrytí daňových plateb na konci roku, uvedla agentura Reuters.


Neděle 28. prosince 2014

16.32: Ruská vláda slíbila poskytnout šest miliard rublů (2,5 miliardy Kč), aby vývozcům zbraní pomohla splácet půjčky od domácích bank. Nedělní sdělení Kremlu je podle agentury Reuters další ukázkou toho, jak se stát snaží pomáhat společnostem zasaženým finanční krizí v Rusku.


Pátek 26. prosince 2014

12.15: Rusko zavádí strop pro ceny vodky. Lidé kvůli pádu rublu a zdražení národního nápoje vyhledávají levnější pití. Méně kvalitní levnější destiláty mohou být přitom zdravotně ještě nebezpečnější než vodka. Rubl se aktuálně obchoduje na úrovni 51 USD/RUB, v uplynulých týdnech se dotkl hranice 80. (Zdroj: TASS)

9.14: Vážné pochybnosti nad humanitárními konvoji vysílanými z Ruska na východ Ukrajiny dal najevo šéf moskevské organizace Ruského Červeného kříže Igor Trunov. Dosavadních deset konvojů je podle něj invazí do jiného státu. Na Donbas okupovaný proruskými povstalci jimi mohlo být přivezeno cokoli, zejména zbraně a munice, řekl Trunov ve čtvrtek ukrajinské agentuře Ukrinform. (Zdroj: Novinky.cz)

2.54: Ruský rubl se v noci drží na zhruba 51,1 USD/RUB a 62,6 EUR/RUB.


Čtvrtek 25. prosince 2015

19.12: Ruské ligové kluby se chtějí domluvit s fotbalisty na snížení platů. Na vině je propad rublu, v němž jsou hráči placeni, přičemž zejména legionáři a ruské hvězdy mají kontrakty v eurech nebo dolarech a přepočet byl vždy podle aktuálního kurzu. Rubl přitom letos ztratil vůči oběma těmto měnám téměř polovinu své hodnoty.

9.37: Období nestability na ruských finančních trzích skončilo a pokud nynější stav přetrvá, mohla by centrální banka snížit hlavní úrokovou sazbu. V Moskvě to ve čtvrtek prohlásil ruský ministr financí Anton Siluanov. Reagoval tak na stabilizaci rublu, který se po nedávném dramatickém propadu zotavuje a posiluje vůči západním měnám.


Středa 24. prosince 2014

9.17 Ratingová agentura Standard and Poor's (S&P) v úterý večer vydala varování, že by v lednu mohla snížit hodnocení dluhových závazků Ruska do spekulativního pásma. S&P uvedla, že je tato možnost spojena s výrazným oslabením rublu, které zemi připravilo o monetární flexibilitu. Rubl na zprávu ve středu ráno reagoval oslabením z 54,22 USD/RUB na 55,45 USD/RUB.


Úterý 23. prosince 2014

18.50: Ratingová agentura S&P dala Rusko na seznam sledovaných zemí s negativním výhledem.

16.15 Projekt euroasijské integrace je otevřen pro kterýkoli stát na východ i západ od Ruska. Na vrcholné schůzce států Euroasijské hospodářské unie (EAHU) v Moskvě to v úterý prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zakládajícími členy EAHU, která formálně vznikne 1. ledna příštího roku, jsou kromě Ruska Kazachstán a Bělorusko, v nedávné době se přihlásily i Arménie a Kyrgyzstán.

16.07 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nesníží svou těžbu ani v případě, že se ceny ropy propadnou až na 20 dolarů za barel. Prohlásil to podle serveru BBC saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. Dodal, že ceny by se již nikdy nemusely vyšplhat zpět na 100 dolarů za barel.

14.52 Těžba ropy v Rusku by měla letos stoupnout o 0,6 % na rekordních 526,6 milionu tun. Produkce zemního plynu by se měla naopak snížit o čtyři procenta na 641 miliard krychlových metrů. Výrazný pokles by měl vykázat rovněž vývoz ropy a plynu do zahraničí. Uvedl to v úterý ruský ministr energetiky Alexandr Novak s odvoláním na předběžné údaje.

13.36 Ruská vláda doufá, že do konce letošního roku uzavře dohodu o dodávkách ruské elektřiny na Ukrajinu. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny poté, co konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlí do elektráren.

13.07 Podle premiéra Medveděva Rusko čelí hrozbě hluboké recese. (Zdroj: Reuters)

12.30 Ruští zákonodárci v úterý schválili zákon na pomoc bankám poté, co centrální banka zachránila před krachem National Bank Trust. Dolní komora parlamentu v úterý schválila ve všech třech čteních zákon umožňující Agentuře pro pojištění depozit (Deposit Insurance Agency) kupovat podíly v bankách, kterým hrozí bankrot ve snaze podpořit finanční stabilitu země.

10.47 Ukrajina již druhý měsíc v řadě snížila zlaté rezervy, nyní jich má nejméně od srpna 2005, naopak Rusko rezervy prudce navyšuje a má jich nejvíce za nejméně dvě dekády. Rezervy Ukrajiny v listopadu podle dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) klesly na 23,6 metrické tuny z 26,1 metrické tuny v říjnu. Naproti tomu ruské rezervy vzrostly na 1 187,5 tuny z 1 168,7 tuny v říjnu.

10.30 Společnost Facebook musela na žádost ruských úřadů zablokovat stránku, která vyzývala k organizaci protestní akce na leden příštího roku k podpoře opozice v Rusku. Podle mluvčího ruského regulačního úřadu Vadima Ampelonského byly zablokovány stránky vyzývající k extremismu a masovým protestům.

9.52 Zavede Rusko zlatý standard, aby zabránilo pádu rublu? Minulý týden proběhly trhy zvěsti o tom, že Rusko začalo prodávat zlaté rezervy. Ty však byly vzápětí vyvráceny a naopak se ukázalo, že Rusko své rezervy navyšuje. John Butler, investiční ředitel Atom Capital, a Alasdair MacLeod, šéf analytického týmu internetové směnárny zlata GoldMoney Foundation, se domnívají, že ruský prezident Putin by mohl zemi přivést k určité formě zlatého standardu ve snaze podpořit ekonomiku.

9.40 Ruský premiér Medveděv v úterý podepsal nařízení, podle něhož velcí exportéři musejí povinně část svých tržeb v zahraničních měnách vyměnit za ruský rubl a pomoci tak měnu stabilizovat. Podle novin Kommersant, které zprávu přinesly, by tyto firmy mohly v následujících dvou měsících poskytnout trhu až miliardu dolarů denně, což by mělo společně s dalšími opatřeními centrální banky zastavit propad ruského rublu.


Pondělí 22. prosince 2014

14.22 Nejbohatší Rusové prchají do Spojeného království v rekordním počtu. Počet víz udělovaných lidem, kteří přislíbí investovat v zemi alespoň 2 miliony liber, meziročně vzrostl o 69 %. Mezi lednem a zářím bylo ruským multimilionářům uděleno 162 víz, což je o 66 více, než ve stejném období v roce 2013. (Zdroj: Financial Times)

14.15 Bělorusko v neděli zablokovalo online obchody a zpravodajské weby ve snaze zastavit run na banky a obchody, které vzali obyvatelé útokem, aby chránili své úspory. Běloruskou měnu táhne dolů propad ruského rublu, což přimělo vládu přistoupit k radikálním opatřením, včetně zákazu zvyšování cen i u dováženého zboží.

10.25 Dva čínští ministři navrhují podat pomocnou ruku Rusku, které se snaží zajistit podporu rublu, aniž by muselo vyplenit rezervy, které má v zahraničních měnách. Čína poskytne pomoc, když bude třeba, a věří, že Rusko ekonomické potíže překoná, řekl v sobotu čínský ministr zahraničí Wang I. Ministr obchodu Kao Chu-čcheng se zase domnívá, že největší pozitivní vliv pro Rusko bude mít rozšíření měnového swapu, na němž se země dohodly v říjnu, a navýšení bilaterálního obchodu v jüanech.

9.16 Rubl zahájil nový týden růstem k euru i vůči americkému dolaru. Ruskou měnu podpořily zejména vyšší ceny ropy a také vládní opatření ke zklidnění situace na finančních trzích. Vzhůru zamířily i ruské akcie. Rubl k dolaru krátce po začátku pondělního obchodování zpevnil o 3,6 % na 56,33 rublu za dolar. Vůči euru posílil dokonce o 4,5 % na 69,06 rublu za euro. Index ruských akcií RTS pak vykazoval nárůst o 5,7 % na zhruba 812 bodů.


Neděle 21. prosince 2014

Americký prezident Barack Obama nesouhlasí s obviněním, že se v souvislosti s ukrajinskou krizí nechal přelstít svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V předtočeném rozhovoru pro televizi CNN zdůraznil, že Putin čelí "obrovskému hospodářskému poklesu".


Sobota 20. prosince

17.48 Švédský prodejce nábytku IKEA v sobotu obnovil prodej kuchyňského nábytku a elektrospotřebičů ve svých prodejnách v Rusku. Firma prodej tohoto zboží ve čtvrtek pozastavila, protože nebyla schopna vyhovět náporu ruských zákazníků. Ti se chtěli chránit před prohlubujícím se propadem hodnoty rublu a budoucím prudkým zdražením nákupy zboží dlouhodobé spotřeby z dovozu.

17.16 Pád rublu se výrazně promítne i do zvýšení nákladů na fotbalové mistrovství světa v roce 2018. Zhruba o 16 % vzrostou náklady na rekonstrukci stadionu Lužniky, který bude hostit finále šampionátu.


Pátek 19. prosince 2014

19.12 Ruský prezident Vladimir Putin se v Moskvě sešel se skupinou čtyřiceti nejvlivnějších ruských podnikatelů, aby rozptýlil jejich obavy z vážné měnové krize a slíbil státní podporu jejich byznysu. Vyslovil se při této příležitosti pro větší rozmanitost ruské ekonomiky, která by zmírnila ruskou závislost na cenách energetických surovin.

15.23 Japonská automobilka Nissan Motor přestala v Rusku přijímat objednávky na koupi některých modelů. Kvůli propadu hodnoty rublu už Nissan zvýšil ceny asi poloviny svých modelů, které zde prodává, a chystá se zdražit i ostatní vozy. Sdělil to v pátek generální ředitel Nissanu Carlos Ghosn.

15.00 Ruský premiér Dmitrij Medveděv tento týden na setkání ruské vlády a představitelů podniků z klíčových odvětví ruské ekonomiky vysílaném v ruské státní televizi prohlásil, že obavy ohledně devizových rezerv Ruska nejsou na místě. Podle Medveděva zemi současné oslabování rublu ani sankce přímo neohrožují. Ve skutečnosti ale Rusko ztrácí pevnou půdu pod nohama.

13.15 Protiruské sankce Západu a nečekaně silné oslabování ruského rublu se pomalu začínají projevovat i mimo území Ruské federace. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, patrný je zejména hromadný úprk bohatších Rusů z londýnského trhu s nemovitostmi.

11.42 Běloruská centrální banka uvalí poplatek ve výši 30 % na veškerý nákup zahraničních měn uskutečněný firmami i jednotlivci. Důvodem je měnová krize v Rusku, které je hlavním obchodním partnerem Běloruska. Banka to uvedla ve svém pátečním prohlášení.

10.19 Ruský rubl v pátek dopoledne posiluje. Měnu podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil, že ministerstvo prodalo devizy, a očekávání, že ruští vývozci brzy zvýší prodej dolarů. Kolem desáté hodiny dopoledne rubl vůči dolaru i euru rostl zhruba o tři procenta.

9.52 Největší ruské obchody s oděvy pozastavily nákupy nového zboží kvůli prudkému propadu kurzu rublu. Uvedl to v pátek hospodářský list Kommersant. Dodal, že nákupy zastavily například společnost Inditex, spravující sítě obchodů značek Zara, Oysho, Bershka, či BNS Group, která má v Rusku na starosti obchody Calvin Klein, Armani Jeans, Michael Kors a TopShop.


Čtvrtek 18. prosince 2014

14.06 Ruská ekonomika balancuje na hraně recese a mnoho společností, které v tomto regionu operují, má důvod k obavám. Které společnosti mají na Rusko největší expozici?

13.48 Největší americká automobilka General Motors (GM) a německý výrobce luxusních vozů Audi tento týden kvůli propadu rublu dočasně zastavili prodej v Rusku.

13.05 Rubl během Putinova projevu nejdříve posiloval, potom klesl a část ztrát znovu vymazal. V Současnosti se jeho cena ustálila kolem 61,2 USD/RUB.

11.57 ČKD Group od června v Rusku přišla o tři projekty za tři miliardy Kč. Kontrakty byly krátce před podpisem. Dopady aktuální situace, která v mnohém připomíná měnovou krizi z roku 1998, skupina monitoruje.

10.13 Ruský prezident Putin by současnému dění krize neříkal. Centrální banka podle něj nebude na obranu rublu plýtvat rezervami a Západ staví proti Rusku zdi. Tiskovou konferenci Vladimira Putina jsme sledovali živě ZDE.

10.08 Před zahájením tiskové konference prezidenta Vladimira Putina rubl posiluje o 6,7 % na 60,7 USD/RUB. Vůči euru posiluje o půl procenta na 74,75 EUR/RUB.

9.23 Sankce, které Západ uvalil kvůli Ukrajině na Rusko, mohou trvat velmi dlouho, možná i desetiletí. V dnes čtvrtek zveřejněném rozhovoru s listem Vedomosti to prohlásil ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Ruské hospodářství se propadá do recese, dolů ho stahují sankce a ceny ropy, poznamenala agentura Reuters. Hodnota rublu za letošní rok klesla o polovinu.

9.00 Z pohledu Západu by měly být dny prezidentování Vladimira Putina sečteny, neboť rubl přišel o více než polovinu své hodnoty, hospodářství je v krizi a Putinova agrese vůči Ukrajině učinila z Ruska mezinárodního vyděděnce. Dnes to napsala agentura AP s tím, že Rusové nevnímají Putina jako příčinu potíží, ale naopak jako řešení. AP cituje průzkum, podle něhož Putina podporuje 80 % Rusů.

7.40: Velcí ruští exportéři se dohodli na omezení svých aktiv v zahraničních měnách na úroveň z 1. října 2014. Má jít o součást opatření na podporu stabilizace ruského rublu. K dohodě s vládou a centrální bankou došlo již ve středu. Úprava složení aktiv by měla být dokončena do začátku března 2015. Jak přesně to má rublu pomoci, nebylo sděleno. Ve středu rubl posílil nejvíce za 16 let poté, co ruská vláda zatlačila na vývozce, aby nehromadili zisky v zahraničních měnách, a centrální banka oznámila nová opatření na podporu finanční stability. (Zdroj: Vedomosti)

5.13: Ruská měnová krize tvrdě dolehla na léčbu vážně nemocných, protože velkou část léků Rusko kupuje v zahraničí a v důsledku znehodnocení rublu náklady na jejich dovoz rostou. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti to prohlásil hlavní ruský dětský onkolog Vladimir Poljakov. Ruské nemocnice podle něj "zachvátila panika".

4.06: Rubl zakončil středeční obchodování na hladině 60,7245 USD/RUB. (Zdroj: Bloomberg)


Středa 17. prosince 2014

23.48: Rusko nemá žádné pochyby o tom, že na nynějších problémech ruské ekonomiky má svůj podíl i Washington. Novinářům v Moskvě to ve středu řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Komentoval dramatický vývoj kurzu ruského rublu, který od počátku týdne ztratil podstatnou část své hodnoty.

20.28: Kreml očekává další kroky k omezení následků měnové krize a situaci hodnotí s opatrným optimismem. Novinářům v Moskvě to ve středu řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Ruské vedení je podle něj informováno o tom, že v nejbližších dnech bude přijata řada opatření, která mají negativní projevy měnových výkyvů dále minimalizovat.

19.55: Ruští spotřebitelé berou obchody útokem a horečně nakupují širokou škálu zboží od domácích spotřebičů po automobily. Obávají se totiž, že pokles kurzu rublu přinutí prodejce k rozsáhlému zdražování. Plány na zvyšování cen v Rusku představila například švédská nábytkářská společnost IKEA, píše agentura AP.

17.11: První náměstek guvernéra ruské centrální banky Sergej Ševcov ve středu přiznal, že situace rublu je kritická. Dodal, že centrální banka bude pokračovat v opatřeních na stabilizaci měny. Ruský premiér Dmitrij Medvěděv uvedl, že opatření budou tržní, a nakázal každodenně sledovat dopady intervencí. Za krizi podle něj může propad cen ropy a sankce uvalené na Rusko. (Zdroj: Novinky.cz)

17.01: General Electric (GE) by uvítala lepší kondici ruské ekonomiky. Dlouhodobě tento trh totiž považuje za velice atraktivní. Ve vysílání CNBC to uvedl ředitel GE Jeff Immelt. Rusko znamená pro firmu zhruba 1 % jejího celkového byznysu.

16.45 Ruský bankéř, který si přál zůstat v anonymitě, řekl ruskému listu Vedomosti, že zvýšení hlavní úrokové sazby na 17 % z 10,5 % ruskou centrální bankou znamená konec bankovního systému a smrt nefinančního sektoru.

15.57 Ruská centrální banka uskuteční několik nových opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů, kterými otřásl prudký pokles rublu. Dodala, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál.

15.15 "Poté, co spadla cena ropy jako zralá hruška a rubl vystřelil do stratosféry, kapitálový trh se opět projevuje v celé kráse. A to mě právě baví. Klasická tendence roztřesených rukou je jít s davem. Proto proroctví o ruském Armageddonu, která nyní vypouští kdejaký slovutný ekonom, expert či analytik, se šíří jako lavina. V úterý byl dolar schopný v rámci jednoho dne vůči rublu posílit o 33 %. Toto podhoubí je úžasné pro krátkodobé spekulanty a profesionální obchodníky, kteří, pokud jsou opravdovými profesionály, dokáží tyto turbulence na trzích využít ve svůj prospěch. Budu rád za více negativních a pesimistických prognóz, protože tím krátkodobě může dojít k ještě většímu výplachu. A jako dlouhodobý investor budu moci nakoupit fundamentálně silné společnosti za velmi příznivé ceny. Radši než státní dluhopisy periférie eurozóny, která je uměle držena nad vodou díky ECB, si tak otevřu dlouhou pozici na ruské strategické společnosti," říká Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

15.00 Ruská televize vysílá upoutávku na čtvrteční tiskovou konferenci Vladimira Putina v hollywoodském stylu.

14.27 Měnová krize, jíž se mnozí obávali, je nyní realitou a nálada v Moskvě se blíží hysterii. A Rusové se mají čeho obávat, směřují totiž ke smrtelné kombinaci hospodářské recese a vysoké inflace, píše The Economist.

14.05 Dvacet nejbohatších Rusů od pondělí dohromady ztratilo 10 miliard dolarů, když centrální banka nečekaně intervenovala a zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 17 % z 10,5 %, aby podpořila rubl, řítící se volným pádem dolů.

13.45 Nynější otřesy na ruských finančních trzích v čele s výrazným propadem kurzu rublu vyvolávají mezi investory obavy, že Rusko přijde o úvěrový rating v investiční kategorii. Tři velké mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's, Moody's a Fitch zatím takový krok přímo nenaznačují, jejich hodnocení schopnosti Ruska splácet závazky jsou ale na spodním okraji investiční kategorie a mají negativní výhled, který naznačují možnost brzkého zhoršení.

12.25 Propad kurzu ruského rublu si žádá zásah, který by však měl vycházet z tržních mechanismů, tvrdá regulace měnového trhu není nutná. Podle agentury Interfax to ve středu řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Vláda dnes kvůli turbulencím ruské měny uspořádala schůzku, které se účastní i guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová a představitelé energetických firem Rosněfť a Gazprom.

11.31: Zatímco na počátku října ruský prezident Vladimir Putin suverénně prohlašoval, že sankce, které vůči Moskvě uvalily Spojené státy se svými evropskými spojenci, jen poškodí západní ekonomiku, nyní je to právě ruské hospodářství, které se podle amerického zpravodajského portálu Politico hroutí. V této souvislosti se teď ve Washingtonu debatuje o tom, zda podíl na krizi v Rusku má i sankční strategie prezidenta Baracka Obamy.

11.29: S rublem padá také obchodní model společnosti Home Credit v Rusku. Tamní krize ztěžuje výběr splátek ze spotřebitelských úvěrů a peníze, které se nakonec vyberou, v poměru k cizím měnám rychle ztrácejí na hodnotě. K poskytování půjček ruským klientům Home Credit prostřednictvím sekuritizace využívá vklady z Air Bank. Pokles hodnoty rublu by byl především problém pro PPF, kdyby si však společnost také nehodlala vzít půjčku 25 miliard Kč od O2 Czech Republic. PPF se najednou jeví jako daleko větší úvěrové riziko. Ladislav Bartoníček z PPF řekl tento týden v rozhovoru pro MF Dnes, že ho zlobí, že nikdo nechce pochopit, že půjčka od O2 pro PPF je pro O2 výhodná. To bylo diskutabilní ještě před ruskou krizí, nyní ale dvojnásob. Proč by měli akcionáři O2 zachraňovat explodující byznys PPF v Rusku? Členové představenstva O2 se možná zodpovídají PPF, ale z právního hlediska mají povinnost starat se také o minoritní akcionáře. Jestliže to nedělají, měli by být hnáni k trestní odpovědnosti. (Zdroj: The Fleet Sheet)

11.26: Byli jsme na snídani s analytiky z ČSOB. Rusko jsme jako téma nemohli vynechat.

11.23 Zajímavosti o ruské ekonomice:

11.13: USD/RUB se obchoduje na úrovni 68,50. Rubl tak od rána posiluje o více než procento. (Zdroj: Bloomberg)

Co už jste s mohli přečíst do středy 17. prosince 11.00

3 důvody, proč je současný kolaps rublu jiný než ten v roce 1998
Kit Juckes ze Société Générale nabízí zajímavý a důležitý komentář k aktuální situaci.
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
před 44 minutami

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení