Americké akcie v úterý kvůli Řecku výrazně ztrácely, nakonec ale uzavřely poblíž nuly
|

Americké akcie v úterý kvůli Řecku výrazně ztrácely, nakonec ale uzavřely poblíž nuly

Americké akcie v první polovině úterního obchodování výrazně oslabovaly. Dolů je stahovaly zejména obavy z politické krize v Řecku a možných dopadů příliš rychlého poklesu cen ropy na světovou ekonomiku. Ještě před polovinou obchodování se ale akcie vzpamatovaly, většinu ztrát smazaly, a jeden ze tří nejsledovanějších indexů se dokonce přehoupl do zelených čísel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,29 % na 17 801,20 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 059,82 bodu. V zelených číslech uzavřel ze tří nejsledovanějších indexů pouze technologický Nasdaq, který posílil o 0,54 % na 4 766,46 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 14,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o 4 bazické body na 2,21 %. Benchmarkový index akcií firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 vzrostl o 1,79 % na 1 188,06 bodu.

Nejvýrazněji vzrostl technologický sektor a dařilo se i akciím ze sektoru služeb a energetickým titulům. Nejvíce naopak oslabily telekomunikační tituly, následované akciemi z odvětví zdravotní péče a cennými papíry ze sektoru necyklického zboží osobní spotřeby.

Americké akcie (9. prosince 2014)

Podle některých komentářů byla během obchodní seance patrná větší aktivita na trhu s japonským jenem, tedy pravděpodobně ze strany Bank of Japan. Ta okolo 118 USD/JPY podle začala být na trhu aktivní, zabránila dalšímu posílení jenu. Právě USD/JPY jde zpravidla stejným směrem jako americké akcie. Jde ale o nepotvrzenou informaci.

Během dopoledního výprodeje akcií se dařilo zlatu a americkým dluhopisům (10letý výnos spadl pod 2,2 %). Mimochodem, výnosová křivka v USA je nejplošší od začátku roku 2009 (podle rozdílu mezi 30letým a 2letým výnosem). Na akciovém trhu se popáté za šest obchodních dnů objevilo znamení Hindenburg (co může znamenat, zjistíte ZDE).

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Velkoobchodní zásoby v říjnu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,2 %, září revidováno z +0,3 % na +0,4 %).
  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 4,834 milionu (odhad: 4,770 milionu, září: 4,735 milionu).
  • Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst. Vyplývá to podle agentury DPA ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jedním z důvodů je skutečnost, že chudší členové společnosti mají menší prostor pro investice do svého vzdělání.
  • Dennis Gartman, zakladatel a editor The Gartman Letter, v úterý v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už není životaschopným subjektem poté, co odmítla v listopadu snížit produkci ropy. "Opravdu se domnívám, že jsme právě viděli konec organizace OPEC jako životaschopného subjektu," řekl Gartman. "Myslím si, že je nefunkční. Uvidíme, co se stane v průběhu příštího roku, ale upřímně se domnívám, že OPEC, jakou jsme ho znali, je už minulostí," dodal.
  • Banka Citigroup v úterý oznámila, že ve čtvrtém kvartále dosáhne jen mírného zisku kvůli nákladům na právní spory, pokutám a nákladům na restrukturalizaci ve výši 3,5 miliardy dolarů. Podle ředitele banky Michaela Corbata jsou tyto náklady nezbytné pro zefektivnění práce banky a do budoucna pomohou především klientům, protože umožní bance se lépe soustředit na jejich konkrétní potřeby. Zisk banky ve čtvrtém kvartále bude snížen o 2,7 miliardy dolarů, které připadnou na úhradu právních sporů, a 800 milionů dolarů vynaložených na uzavírání poboček v zahraničí.
  • Mike Jefferies po více než 20 letech ve firmě odchází z postu ředitele výrobce oblečení & Fitch. Akcie firmy přidaly v úterý 8,01 %.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie společnosti United Technologies (+1,72 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,10 %) a technologické firmy Cisco Systems (+0,73 %). Nedařilo se naopak cenným papírům mobilních operátorů Verizon Communications (-4,05 %) a AT&T (-2,92 %) nebo akciím farmaceutického podniku Merck (-3,02 %).

Výrazně po otevření trhů ztrácely některé finanční tituly, které ale nakonec taktéž většinu ztrát smazaly. V červených číslech i tak uzavřely například akcie americké skupiny Citigroup (-0,92 %) nebo finančních ústavů Bank of America (-0,57 %) a JPMorgan Chase (-0,35 %). Jiné akcie z finančního odvětví dokázaly navzdory úvodnímu poklesu uzavřít v plusu, mírně zdražily například cenné papíry Goldman Sachs (+0,14 %).

Fed navrhuje dodatečné požadavky na kvalitní kapitál pro 8 velkých amerických bank (JPMorgan, Bank of New York Mellon, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, State Street a Wells Fargo). Podle vyjádření představitelů centrální banky se pouze JPMorgan asi bude týkat nutnost doplnění či zlepšení kvality kapitálu.

Příliš se nedařilo cenným papírům mobilního operátora Verizon Communications (-4,05 %), který oznámil, že se poskytované slevy na mobilní telefony a další výdaje na propagaci negativně podepíší na jeho hospodářských výsledcích za čtvrté čtvrtletí. Společnost se formou různých zvýhodněných nabídek snaží udržet zákazníky, kteří by od ní jinak mohli odejít ke konkurenci.

Necelých pět procent připsaly akcie americké těžařské společnosti Newmont Mining (+4,87 %). Titul tak reagoval na rostoucí cenu zlata, která se během úterního obchodování vyšplhala až k 1 233 USD za trojskou unci. Podobně zdražily také akcie kanadské firmy Barrick Gold (+4,51 %), s jejímiž akciemi se v USA obchoduje na NYSE.

Přes procento posílily cenné papíry automobilky Tesla Motors (+1,18 %), které tak přerušily sedmidenní šňůru poklesů. Akcie výrobce elektrických automobilů se pod tlak dostaly poté, co se jejich cena na začátku prosince dostala pod 200denní klouzavý průměr, který mnozí obchodníci považují za jeden z rozhodujících ukazatelů ohledně dalšího vývoje. Na grafu ceny akcií Tesla Motors se navíc vytvořila formace "hlava a ramena", která poukazuje na možnost jejich zlevnění pod 200 dolarů, a analytici taktéž upozorňují, že 200denní klouzavý průměr v pondělí poprvé od konce ledna 2013 vykázal pokles.

Akcie Tesla Motors - formace "hlava a ramena" a 200denní klouzavý průměr (2014)

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích klesal vůči euru i dalším světovým měnám. Investoři v době politické nejistoty v Řecku spojené s nečekaným posunutím prezidentských voleb nakupují především japonský jen, který je považován za relativně bezpečné útočiště v době zvýšeného geopolitického nebo ekonomického napětí.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,235 a odpoledne se dostal až k 1,245 EUR/USD. Večer sice jednotná evropská měna část zisků k dolaru odevzdala, i tak ale krátce po desáté hodině posilovala a obchodovala se za 1,237 USD. Euro přesto zůstává nedaleko nejnižší úrovně za více než dva roky, na kterou se dostalo v pondělí po vyjádření činitele Evropské centrální banky o možných nákupech státních dluhopisů.

K jenu dolar oslabil ze 120,59 USD/JPY na 119,61 USD/JPY, během dne ale sestoupil až na 118 USD/JPY. Podle analytiků bude nicméně japonská měna dále slábnout, protože výsledek nadcházejících voleb v Japonsku s největší pravděpodobností podpoří politiku premiéra Šinzóa Abeho, který chce obnovit inflaci pomocí oslabování jenu.

Světové ceny ropy v průběhu úterní obchodní seance klesaly, později se ale trend obrátil a ropa mírně zdražila. Cena severomořské ropy Brent během dne sestoupila na nové pětileté minimum k 65 dolarům za barel, kolem desáté hodiny ale rostla zhruba o 50 centů na 67,12 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 70 centů na 63,73 USD za barel.

Trhy nejdříve reagovaly na náznaky pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou, náladu ale později pomohl zlepšit slabší dolar, ve kterém se vyjadřují ceny většiny komodit včetně ropy.

"Opět je zde domněnka, že jsme pokles možná trochu moc protáhli, proto je vidět, jak přichází určité krátké oživení," řekl podle agentury Reuters Gene McGillian, analytik ze společnosti Tradition Energy. "Je zde snaha najít dno šestiměsíčního poklesu."

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Nové odhady z USA ukazují, že by produkce ze tří velkých oblastí v USA s výskytem břidlicové ropy měla do ledna stoupnout o více než 100 tisíc barelů denně. Mnoho těžařských firem však začalo provádět hlubší škrty ve výdajích na příští rok. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v úterý mezitím opět snížil odhad celkové produkce ropy v USA na příští rok o 100 tisíc barelů na zhruba 9,3 milionu barelů ropy denně.

Zlato v úterý zdražilo téměř o 27 dolarů na zhruba 1 230 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přibližně o 70 centů na 17,05 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu,…
před 24 minutami

Americké akcie se v úterý zotavily z prudkého pondělního propadu, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Americké akcie se v úterý po prudkém pondělním propadu zotavily, většinu zisků ale postupně odevzdaly. Nahoru je táhl...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve…
před hodinou

Itálie a Evropská komise se dohodly na rozpočtu, jednat budou ve středu

Itálie se s Evropskou komisí (EK) dohodla na sporném rozpočtu na rok 2019. Uvedla to v úterý mluvčí italského...
Itálie Evropská unie Rozpočet
Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů
20:48

Německá IAV zaplatí v USA kvůli emisím 35 milionů dolarů

Německá strojírenská společnost IAV zaplatí v USA pokutu 35 milionů dolarů, protože tam pomáhala automobilce...
Německo Spojené království Životní prostředí
USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe
20:32

USA přislíbily miliardy dolarů na pomoc v Mexiku a střední Americe

Spojené státy přislíbily 5,8 miliardy dolarů na podporu ekonomického rozvoje a lepší zvládání nelegální migrace ve...
Spojené státy americké (USA) Mexiko Politika
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku
18:45

Protesty podle statistiků zpomalily francouzskou ekonomiku

Francouzský statistický úřad INSEE v úterý kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře zhoršil odhad...
Francie HDP
Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci
18:16

Nizozemská firma Eneco bude prodána v aukci

Nizozemská energetická společnost Eneco bude v příštím roce privatizována prostřednictvím aukčního prodeje. Dohoda...
Nizozemsko
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního…
18:00

Evropské akcie v úterý klesly, výrazně ztratil sektor ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v minusu. Důvodem jsou obavy investorů z nedostatečného pokroku v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
17:46

BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese

Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to v...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval
17:23

Počet pracovníků ve stavebnictví do října meziročně stagnoval

Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci třetího čtvrtletí 374 104 zaměstnanců a živnostníků, meziročně...
Česká republika Pracovní trh Stavebnictví
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů
17:05

ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice za stovky milionů

ČEZ postaví teplovod, který přivede teplo z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Stavba za stovky milionů...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v minusu, akcie Avastu zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza v úterý prohloubila mírnou ztrátu z pondělního obchodování, když index PX odepsal 0,12 % na 1 026,64...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
16:35

EY: Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly

Primární veřejné úpisy akcií (IPO) v letošním roce vynesly svým emitentům více než loni. Od začátku roku bylo...
Primární úpis akcií (IPO) Světové akcie
Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do…
16:18

Investice do kvalitního vína se v roce 2018 vyplatily více než do akcií

Index Liv-ex 100, který sleduje cenové pohyby 100 nejsledovanějších vín na trhu, si v roce 2018 dokázal udržet...
Víno Investice Světové akcie
NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí
15:58

NSS zamítl stížnost operátora 02, pokuta 4,5 milionu korun platí

Společnosti 02 Czech Republic se nepodařilo zpochybnit pokutu 4,5 milionu korun, kterou dostala za automatické a...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let
15:21

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejhůře za deset let

Investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejpesimističtěji za posledních deset let. Vyplývá to z prosincového...
Světová ekonomika Výhled na rok 2019
Ze světa investičních doporučení (18. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (18. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik
14:42

Huawei žádá po USA a dalších vládách důkazy bezpečnostních rizik

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby...
Mobilní telefony Čína Spojené státy americké (USA)
USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i…
14:30

USA: Počet stavebních povolení v listopadu stoupl, zvýšila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v listopadu o 5 procent více než v říjnu. Tehdy...
Spojené státy americké (USA) Stavebnictví Nemovitosti
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok
14:23

Slovenská centrální banka zvýšila odhad růstu HDP na tento rok

Slovenská centrální banka (NBS) zvýšila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z dosavadních čtyř...
Slovensko HDP Hospodářský růst