Americké akcie v úterý kvůli Řecku výrazně ztrácely, nakonec ale uzavřely poblíž nuly
|

Americké akcie v úterý kvůli Řecku výrazně ztrácely, nakonec ale uzavřely poblíž nuly

Americké akcie v první polovině úterního obchodování výrazně oslabovaly. Dolů je stahovaly zejména obavy z politické krize v Řecku a možných dopadů příliš rychlého poklesu cen ropy na světovou ekonomiku. Ještě před polovinou obchodování se ale akcie vzpamatovaly, většinu ztrát smazaly, a jeden ze tří nejsledovanějších indexů se dokonce přehoupl do zelených čísel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,29 % na 17 801,20 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 059,82 bodu. V zelených číslech uzavřel ze tří nejsledovanějších indexů pouze technologický Nasdaq, který posílil o 0,54 % na 4 766,46 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 14,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o 4 bazické body na 2,21 %. Benchmarkový index akcií firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 vzrostl o 1,79 % na 1 188,06 bodu.

Nejvýrazněji vzrostl technologický sektor a dařilo se i akciím ze sektoru služeb a energetickým titulům. Nejvíce naopak oslabily telekomunikační tituly, následované akciemi z odvětví zdravotní péče a cennými papíry ze sektoru necyklického zboží osobní spotřeby.

Americké akcie (9. prosince 2014)

Podle některých komentářů byla během obchodní seance patrná větší aktivita na trhu s japonským jenem, tedy pravděpodobně ze strany Bank of Japan. Ta okolo 118 USD/JPY podle začala být na trhu aktivní, zabránila dalšímu posílení jenu. Právě USD/JPY jde zpravidla stejným směrem jako americké akcie. Jde ale o nepotvrzenou informaci.

Během dopoledního výprodeje akcií se dařilo zlatu a americkým dluhopisům (10letý výnos spadl pod 2,2 %). Mimochodem, výnosová křivka v USA je nejplošší od začátku roku 2009 (podle rozdílu mezi 30letým a 2letým výnosem). Na akciovém trhu se popáté za šest obchodních dnů objevilo znamení Hindenburg (co může znamenat, zjistíte ZDE).

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Velkoobchodní zásoby v říjnu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,2 %, září revidováno z +0,3 % na +0,4 %).
  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 4,834 milionu (odhad: 4,770 milionu, září: 4,735 milionu).
  • Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst. Vyplývá to podle agentury DPA ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jedním z důvodů je skutečnost, že chudší členové společnosti mají menší prostor pro investice do svého vzdělání.
  • Dennis Gartman, zakladatel a editor The Gartman Letter, v úterý v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už není životaschopným subjektem poté, co odmítla v listopadu snížit produkci ropy. "Opravdu se domnívám, že jsme právě viděli konec organizace OPEC jako životaschopného subjektu," řekl Gartman. "Myslím si, že je nefunkční. Uvidíme, co se stane v průběhu příštího roku, ale upřímně se domnívám, že OPEC, jakou jsme ho znali, je už minulostí," dodal.
  • Banka Citigroup v úterý oznámila, že ve čtvrtém kvartále dosáhne jen mírného zisku kvůli nákladům na právní spory, pokutám a nákladům na restrukturalizaci ve výši 3,5 miliardy dolarů. Podle ředitele banky Michaela Corbata jsou tyto náklady nezbytné pro zefektivnění práce banky a do budoucna pomohou především klientům, protože umožní bance se lépe soustředit na jejich konkrétní potřeby. Zisk banky ve čtvrtém kvartále bude snížen o 2,7 miliardy dolarů, které připadnou na úhradu právních sporů, a 800 milionů dolarů vynaložených na uzavírání poboček v zahraničí.
  • Mike Jefferies po více než 20 letech ve firmě odchází z postu ředitele výrobce oblečení & Fitch. Akcie firmy přidaly v úterý 8,01 %.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie společnosti United Technologies (+1,72 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,10 %) a technologické firmy Cisco Systems (+0,73 %). Nedařilo se naopak cenným papírům mobilních operátorů Verizon Communications (-4,05 %) a AT&T (-2,92 %) nebo akciím farmaceutického podniku Merck (-3,02 %).

Výrazně po otevření trhů ztrácely některé finanční tituly, které ale nakonec taktéž většinu ztrát smazaly. V červených číslech i tak uzavřely například akcie americké skupiny Citigroup (-0,92 %) nebo finančních ústavů Bank of America (-0,57 %) a JPMorgan Chase (-0,35 %). Jiné akcie z finančního odvětví dokázaly navzdory úvodnímu poklesu uzavřít v plusu, mírně zdražily například cenné papíry Goldman Sachs (+0,14 %).

Fed navrhuje dodatečné požadavky na kvalitní kapitál pro 8 velkých amerických bank (JPMorgan, Bank of New York Mellon, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, State Street a Wells Fargo). Podle vyjádření představitelů centrální banky se pouze JPMorgan asi bude týkat nutnost doplnění či zlepšení kvality kapitálu.

Příliš se nedařilo cenným papírům mobilního operátora Verizon Communications (-4,05 %), který oznámil, že se poskytované slevy na mobilní telefony a další výdaje na propagaci negativně podepíší na jeho hospodářských výsledcích za čtvrté čtvrtletí. Společnost se formou různých zvýhodněných nabídek snaží udržet zákazníky, kteří by od ní jinak mohli odejít ke konkurenci.

Necelých pět procent připsaly akcie americké těžařské společnosti Newmont Mining (+4,87 %). Titul tak reagoval na rostoucí cenu zlata, která se během úterního obchodování vyšplhala až k 1 233 USD za trojskou unci. Podobně zdražily také akcie kanadské firmy Barrick Gold (+4,51 %), s jejímiž akciemi se v USA obchoduje na NYSE.

Přes procento posílily cenné papíry automobilky Tesla Motors (+1,18 %), které tak přerušily sedmidenní šňůru poklesů. Akcie výrobce elektrických automobilů se pod tlak dostaly poté, co se jejich cena na začátku prosince dostala pod 200denní klouzavý průměr, který mnozí obchodníci považují za jeden z rozhodujících ukazatelů ohledně dalšího vývoje. Na grafu ceny akcií Tesla Motors se navíc vytvořila formace "hlava a ramena", která poukazuje na možnost jejich zlevnění pod 200 dolarů, a analytici taktéž upozorňují, že 200denní klouzavý průměr v pondělí poprvé od konce ledna 2013 vykázal pokles.

Akcie Tesla Motors - formace "hlava a ramena" a 200denní klouzavý průměr (2014)

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích klesal vůči euru i dalším světovým měnám. Investoři v době politické nejistoty v Řecku spojené s nečekaným posunutím prezidentských voleb nakupují především japonský jen, který je považován za relativně bezpečné útočiště v době zvýšeného geopolitického nebo ekonomického napětí.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,235 a odpoledne se dostal až k 1,245 EUR/USD. Večer sice jednotná evropská měna část zisků k dolaru odevzdala, i tak ale krátce po desáté hodině posilovala a obchodovala se za 1,237 USD. Euro přesto zůstává nedaleko nejnižší úrovně za více než dva roky, na kterou se dostalo v pondělí po vyjádření činitele Evropské centrální banky o možných nákupech státních dluhopisů.

K jenu dolar oslabil ze 120,59 USD/JPY na 119,61 USD/JPY, během dne ale sestoupil až na 118 USD/JPY. Podle analytiků bude nicméně japonská měna dále slábnout, protože výsledek nadcházejících voleb v Japonsku s největší pravděpodobností podpoří politiku premiéra Šinzóa Abeho, který chce obnovit inflaci pomocí oslabování jenu.

Světové ceny ropy v průběhu úterní obchodní seance klesaly, později se ale trend obrátil a ropa mírně zdražila. Cena severomořské ropy Brent během dne sestoupila na nové pětileté minimum k 65 dolarům za barel, kolem desáté hodiny ale rostla zhruba o 50 centů na 67,12 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 70 centů na 63,73 USD za barel.

Trhy nejdříve reagovaly na náznaky pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou, náladu ale později pomohl zlepšit slabší dolar, ve kterém se vyjadřují ceny většiny komodit včetně ropy.

"Opět je zde domněnka, že jsme pokles možná trochu moc protáhli, proto je vidět, jak přichází určité krátké oživení," řekl podle agentury Reuters Gene McGillian, analytik ze společnosti Tradition Energy. "Je zde snaha najít dno šestiměsíčního poklesu."

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Nové odhady z USA ukazují, že by produkce ze tří velkých oblastí v USA s výskytem břidlicové ropy měla do ledna stoupnout o více než 100 tisíc barelů denně. Mnoho těžařských firem však začalo provádět hlubší škrty ve výdajích na příští rok. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v úterý mezitím opět snížil odhad celkové produkce ropy v USA na příští rok o 100 tisíc barelů na zhruba 9,3 milionu barelů ropy denně.

Zlato v úterý zdražilo téměř o 27 dolarů na zhruba 1 230 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přibližně o 70 centů na 17,05 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Při brexitu bez dohody chce Londýn EU zaplatit 9 místo 39 miliard…
07:58

Při brexitu bez dohody chce Londýn EU zaplatit 9 místo 39 miliard liber

Pokud nebude Evropská unie souhlasit se změnami dohody o odchodu Británie, Londýn v rámci vyrovnání s EU nezaplatí...
Spojené království Evropská unie Politika
Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky
05:13

Druhý den summitu G7: Jednání o nerovnosti i dvoustranné schůzky

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie v neděli pokračuje třídenní summit sedmi ekonomicky...
Světová ekonomika Politika Francie
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
včera v 22:07

SHRNUTÍ: Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu

Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal večeří summit...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky
včera v 20:07

U Biarritzu protestují proti G7 tisíce lidí, první potyčky

Tisíce lidí se v sobotu sešly k protestům proti summitu skupiny vyspělých světových ekonomik G7, který začal v...
Světová ekonomika Politika Francie
Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody
včera v 15:36

Johnson v Biarritzu zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z...
Spojené království Evropská unie Politika
Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích
včera v 14:09

Před summitem G7 Macron varoval před pnutím v obchodních vztazích

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který v sobotu večer začne v...
Světová ekonomika Politika Francie
Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity
včera v 13:09

Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do...
Světová ekonomika Politika Francie
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň
včera v 07:52

Trump opět pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v sobotu americký prezident Donald Trump opět...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7
včera v 01:00

V Biarritzu začne neformální večeří summit zemí skupiny G7

Za rozsáhlých bezpečnostních opatření v sobotu začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit...
Světová ekonomika Politika Francie
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
23. 8. 2019 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
23. 8. 2019 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
23. 8. 2019 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
23. 8. 2019 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
23. 8. 2019 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
23. 8. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
23. 8. 2019 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
23. 8. 2019 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
23. 8. 2019 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
23. 8. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
23. 8. 2019 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni