Americké akcie v úterý kvůli Řecku výrazně ztrácely, nakonec ale uzavřely poblíž nuly
|

Americké akcie v úterý kvůli Řecku výrazně ztrácely, nakonec ale uzavřely poblíž nuly

Americké akcie v první polovině úterního obchodování výrazně oslabovaly. Dolů je stahovaly zejména obavy z politické krize v Řecku a možných dopadů příliš rychlého poklesu cen ropy na světovou ekonomiku. Ještě před polovinou obchodování se ale akcie vzpamatovaly, většinu ztrát smazaly, a jeden ze tří nejsledovanějších indexů se dokonce přehoupl do zelených čísel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,29 % na 17 801,20 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 059,82 bodu. V zelených číslech uzavřel ze tří nejsledovanějších indexů pouze technologický Nasdaq, který posílil o 0,54 % na 4 766,46 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelých pět procent na 14,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o 4 bazické body na 2,21 %. Benchmarkový index akcií firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 vzrostl o 1,79 % na 1 188,06 bodu.

Nejvýrazněji vzrostl technologický sektor a dařilo se i akciím ze sektoru služeb a energetickým titulům. Nejvíce naopak oslabily telekomunikační tituly, následované akciemi z odvětví zdravotní péče a cennými papíry ze sektoru necyklického zboží osobní spotřeby.

Americké akcie (9. prosince 2014)

Podle některých komentářů byla během obchodní seance patrná větší aktivita na trhu s japonským jenem, tedy pravděpodobně ze strany Bank of Japan. Ta okolo 118 USD/JPY podle začala být na trhu aktivní, zabránila dalšímu posílení jenu. Právě USD/JPY jde zpravidla stejným směrem jako americké akcie. Jde ale o nepotvrzenou informaci.

Během dopoledního výprodeje akcií se dařilo zlatu a americkým dluhopisům (10letý výnos spadl pod 2,2 %). Mimochodem, výnosová křivka v USA je nejplošší od začátku roku 2009 (podle rozdílu mezi 30letým a 2letým výnosem). Na akciovém trhu se popáté za šest obchodních dnů objevilo znamení Hindenburg (co může znamenat, zjistíte ZDE).

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Velkoobchodní zásoby v říjnu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,2 %, září revidováno z +0,3 % na +0,4 %).
  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 4,834 milionu (odhad: 4,770 milionu, září: 4,735 milionu).
  • Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst. Vyplývá to podle agentury DPA ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jedním z důvodů je skutečnost, že chudší členové společnosti mají menší prostor pro investice do svého vzdělání.
  • Dennis Gartman, zakladatel a editor The Gartman Letter, v úterý v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už není životaschopným subjektem poté, co odmítla v listopadu snížit produkci ropy. "Opravdu se domnívám, že jsme právě viděli konec organizace OPEC jako životaschopného subjektu," řekl Gartman. "Myslím si, že je nefunkční. Uvidíme, co se stane v průběhu příštího roku, ale upřímně se domnívám, že OPEC, jakou jsme ho znali, je už minulostí," dodal.
  • Banka Citigroup v úterý oznámila, že ve čtvrtém kvartále dosáhne jen mírného zisku kvůli nákladům na právní spory, pokutám a nákladům na restrukturalizaci ve výši 3,5 miliardy dolarů. Podle ředitele banky Michaela Corbata jsou tyto náklady nezbytné pro zefektivnění práce banky a do budoucna pomohou především klientům, protože umožní bance se lépe soustředit na jejich konkrétní potřeby. Zisk banky ve čtvrtém kvartále bude snížen o 2,7 miliardy dolarů, které připadnou na úhradu právních sporů, a 800 milionů dolarů vynaložených na uzavírání poboček v zahraničí.
  • Mike Jefferies po více než 20 letech ve firmě odchází z postu ředitele výrobce oblečení & Fitch. Akcie firmy přidaly v úterý 8,01 %.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie společnosti United Technologies (+1,72 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,10 %) a technologické firmy Cisco Systems (+0,73 %). Nedařilo se naopak cenným papírům mobilních operátorů Verizon Communications (-4,05 %) a AT&T (-2,92 %) nebo akciím farmaceutického podniku Merck (-3,02 %).

Výrazně po otevření trhů ztrácely některé finanční tituly, které ale nakonec taktéž většinu ztrát smazaly. V červených číslech i tak uzavřely například akcie americké skupiny Citigroup (-0,92 %) nebo finančních ústavů Bank of America (-0,57 %) a JPMorgan Chase (-0,35 %). Jiné akcie z finančního odvětví dokázaly navzdory úvodnímu poklesu uzavřít v plusu, mírně zdražily například cenné papíry Goldman Sachs (+0,14 %).

Fed navrhuje dodatečné požadavky na kvalitní kapitál pro 8 velkých amerických bank (JPMorgan, Bank of New York Mellon, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, State Street a Wells Fargo). Podle vyjádření představitelů centrální banky se pouze JPMorgan asi bude týkat nutnost doplnění či zlepšení kvality kapitálu.

Příliš se nedařilo cenným papírům mobilního operátora Verizon Communications (-4,05 %), který oznámil, že se poskytované slevy na mobilní telefony a další výdaje na propagaci negativně podepíší na jeho hospodářských výsledcích za čtvrté čtvrtletí. Společnost se formou různých zvýhodněných nabídek snaží udržet zákazníky, kteří by od ní jinak mohli odejít ke konkurenci.

Necelých pět procent připsaly akcie americké těžařské společnosti Newmont Mining (+4,87 %). Titul tak reagoval na rostoucí cenu zlata, která se během úterního obchodování vyšplhala až k 1 233 USD za trojskou unci. Podobně zdražily také akcie kanadské firmy Barrick Gold (+4,51 %), s jejímiž akciemi se v USA obchoduje na NYSE.

Přes procento posílily cenné papíry automobilky Tesla Motors (+1,18 %), které tak přerušily sedmidenní šňůru poklesů. Akcie výrobce elektrických automobilů se pod tlak dostaly poté, co se jejich cena na začátku prosince dostala pod 200denní klouzavý průměr, který mnozí obchodníci považují za jeden z rozhodujících ukazatelů ohledně dalšího vývoje. Na grafu ceny akcií Tesla Motors se navíc vytvořila formace "hlava a ramena", která poukazuje na možnost jejich zlevnění pod 200 dolarů, a analytici taktéž upozorňují, že 200denní klouzavý průměr v pondělí poprvé od konce ledna 2013 vykázal pokles.

Akcie Tesla Motors - formace "hlava a ramena" a 200denní klouzavý průměr (2014)

Dolar oslabil k euru i jenu

Dolar v úterý na devizových trzích klesal vůči euru i dalším světovým měnám. Investoři v době politické nejistoty v Řecku spojené s nečekaným posunutím prezidentských voleb nakupují především japonský jen, který je považován za relativně bezpečné útočiště v době zvýšeného geopolitického nebo ekonomického napětí.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,235 a odpoledne se dostal až k 1,245 EUR/USD. Večer sice jednotná evropská měna část zisků k dolaru odevzdala, i tak ale krátce po desáté hodině posilovala a obchodovala se za 1,237 USD. Euro přesto zůstává nedaleko nejnižší úrovně za více než dva roky, na kterou se dostalo v pondělí po vyjádření činitele Evropské centrální banky o možných nákupech státních dluhopisů.

K jenu dolar oslabil ze 120,59 USD/JPY na 119,61 USD/JPY, během dne ale sestoupil až na 118 USD/JPY. Podle analytiků bude nicméně japonská měna dále slábnout, protože výsledek nadcházejících voleb v Japonsku s největší pravděpodobností podpoří politiku premiéra Šinzóa Abeho, který chce obnovit inflaci pomocí oslabování jenu.

Světové ceny ropy v průběhu úterní obchodní seance klesaly, později se ale trend obrátil a ropa mírně zdražila. Cena severomořské ropy Brent během dne sestoupila na nové pětileté minimum k 65 dolarům za barel, kolem desáté hodiny ale rostla zhruba o 50 centů na 67,12 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 70 centů na 63,73 USD za barel.

Trhy nejdříve reagovaly na náznaky pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou, náladu ale později pomohl zlepšit slabší dolar, ve kterém se vyjadřují ceny většiny komodit včetně ropy.

"Opět je zde domněnka, že jsme pokles možná trochu moc protáhli, proto je vidět, jak přichází určité krátké oživení," řekl podle agentury Reuters Gene McGillian, analytik ze společnosti Tradition Energy. "Je zde snaha najít dno šestiměsíčního poklesu."

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Nové odhady z USA ukazují, že by produkce ze tří velkých oblastí v USA s výskytem břidlicové ropy měla do ledna stoupnout o více než 100 tisíc barelů denně. Mnoho těžařských firem však začalo provádět hlubší škrty ve výdajích na příští rok. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v úterý mezitím opět snížil odhad celkové produkce ropy v USA na příští rok o 100 tisíc barelů na zhruba 9,3 milionu barelů ropy denně.

Zlato v úterý zdražilo téměř o 27 dolarů na zhruba 1 230 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přibližně o 70 centů na 17,05 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Zisk Microsoftu ve čtvrtletí stoupl o deset procent
včera v 23:39

Zisk Microsoftu ve čtvrtletí stoupl o deset procent

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí čistý zisk o deset procent na 8,87...
Microsoft Technologie Americké akcie
Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investorům se nelíbily firemní…
Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investorům se nelíbily firemní…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investorům se nelíbily firemní výsledky a napětí v mezinárodním obchodě

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztratily. Přispěly k tomu zprávy o výsledcích hospodaření firem, které byly pro...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Při fotbalovém MS v Rusku fanoušci utratili 1,5 miliardy USD
včera v 20:49

Při fotbalovém MS v Rusku fanoušci utratili 1,5 miliardy USD

Za měsíc trvání fotbalového mistrovství světa v Rusku jeho návštěvníci utratili v přepočtu 1,5 miliardy dolarů....
Sport Zajímavost dne
Některé investiční fondy přijdou o nižší zdanění, schválil Senát
včera v 19:26

Některé investiční fondy přijdou o nižší zdanění, schválil Senát

Některé z investičních fondů zřejmě přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů namísto...
Politika Daně Česká republika
Boeing a Airbus již získaly na britském aerosalonu objednávky za více…
včera v 19:16

Boeing a Airbus již získaly na britském aerosalonu objednávky za více než 160 miliard USD

Největší světoví výrobci letadel Boeing a Airbus již získali na mezinárodním aerosalonu u Londýna objednávky, závazné...
Airbus (EADS) Boeing Americké akcie
Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky
Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky
včera v 18:05

Evropské akcie vesměs klesaly, v hlavní roli byly firemní výsledky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínská taxislužba Didi bude od podzimu působit v Japonsku
včera v 17:41

Čínská taxislužba Didi bude od podzimu působit v Japonsku

Čínský provozovatel taxislužby Didi Chuxing se ve spolupráci s japonskou investiční skupinou SoftBank chystá od...
Doprava Japonsko Čína
MMF: Brexit bez dohody bude stát EU 1,5 procenta HDP
včera v 17:19

MMF: Brexit bez dohody bude stát EU 1,5 procenta HDP

Pokud Británienapřesrok opustí Evropskou unii bez dohody o volném obchodu, způsobí to zemím EU dlouhodobé škody,...
Spojené království Evropská unie
USA: Zásoby zemního plynu zbytněly o 46 miliard krychlových stop
včera v 16:37

USA: Zásoby zemního plynu zbytněly o 46 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států v týdnu do 13. července vzrostl o 46 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank
Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank
včera v 16:32

Pražskou burzu táhly ve čtvrtek dolů ztráty bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,31 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na 1083...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney
včera v 16:11

Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney

Americká společnost Comcast už nechce aktiva společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha. Vzdává tak...
Americké akcie Walt Disney Fúze a akvizice
Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí výrazně klesl
včera v 15:04

Analytici: Čistý zisk Unipetrolu ve 2. čtvrtletí výrazně klesl

Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol ve druhém čtvrtletí meziročně výrazně klesl z loňských 3,57 miliardy...
Unipetrol Výsledková sezóna Akcie ČR
USA: Index výrobní aktivity v červenci prudce stoupl
včera v 14:41

USA: Index výrobní aktivity v červenci prudce stoupl

Index aktivity výrobního sektoru v oblasti spadající pod působnost filadelfského Fedu dosáhl v červenci hodnoty 25,7...
Americká ekonomika Fed
USA: Týdenní počet žádostí o podporu poklesl na 207 tisíc
včera v 14:34

USA: Týdenní počet žádostí o podporu poklesl na 207 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 14. července 207 čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Nezaměstnanost