Americké akcie v úterý po smíšených makrodatech oslabily
|

Americké akcie v úterý po smíšených makrodatech oslabily

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou. Investoři se však během celého dne nedokázali shodnout, a tak všechny tři hlavní indexy neustále kolísaly. Náladu na trzích podpořily údaje z amerického realitního trhu a hospodářské výsledky některých společností, zklamal však nečekaně prudký pokles spotřebitelské důvěry.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,17 % na 16 179,66 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,13 % na 1 845,12 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožnou ztrátou 0,13 % na 4 287,59 bodu. Nejvíce odepisovaly sektor základních materiálů, telekomunikační odvětví a finanční tituly. V zeleném teritoriu se z deseti hlavních odvětví udržel pouze sektor cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (25. února 2014)

"Část trhu znervózňuje, že se americké akcie pohybují kolem svých maxim v okamžiku, kdy z ekonomiky nepřicházejí příliš silná čísla," říká hlavní tržní analytik společnosti AvaTrade Naeem Aslam. "Stejné je to i při pohledu na probíhající výsledkovou sezónu, která v mnoha ohledech není tak skvělá, jak se očekávalo."

Hlavní úterní události na americkém trhu

Výsledková sezóna

  • Výsledky Home Depot ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,71 USD), tržby v roce 2013: 78,8 miliardy USD. Akcie +3,99 %.
  • Výsledky T-Mobile US ve 4Q2013: Ztráta na akcii 3 centy, tržby rostly o 39 % na 6,83 miliardy USD (odhad: 6,95 miliardy USD). Akcie -5,69 %.
  • Výsledky Macy's ve 4Q2013: Zisk na akcii 2,31 USD (odhad: 2,17 USD), tržby: 9,202 miliardy USD (odhad: 9,272 miliardy USD). Akcie +6,01 %.
  • Výsledky First Solar ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,98 USD na akcii), tržby 768 milionů USD (odhad: 973 milionů USD). Akcie v řádném obchodování +0,47 %, v after-marketu oslabovaly o více než 11 %.

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím maloobchodního řetězce pro kutily Home Depot (+3,99 %), světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,72 %) a ropného koncernu Chevron (+0,72 %). Zaostaly naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (-2,17 %) a bankovních domů Goldman Sachs (-1,84 %) a JPMorgan Chase (-1,72 %).

Další úspěšnou obchodní seanci zažily akcie americké automobilky Tesla Motors (+13,94 %), které zdražily v reakci na zvýšení cílové ceny od analytiků z Morgan Stnaley. Ti nově očekávají, že se akcie Tesla Motors budou v horizontu dvanácti měsíců obchodovat za 320 dolarů (původní cílová cena: 153 dolarů). Banka uvedla, že by společnost Tesla mohla v dohledné době výrazně promluvit i do jiného než automobilového průmyslu. Zakladatel a ředitel firmy Elon Musk tento týden potvrdil, že zvažuje možnost výstavby vlastní továrny na výrobu baterií pro své elektromobily.

Dařilo se také akciím dodavatele střešních solárních panelů pro domácnosti SolarCity (+3,35 %). Firma v pondělí po závěru obchodování v rámci předběžných hospodářských výsledků uvedla, že v posledním čtvrtletí minulého roku dosáhla tržeb 47,3 milionu USD, čímž překonala odhad analytiků na úrovni 43,07 milionu USD. Kompletní hospodářské výsledky společnost zveřejní 3. března "po trhu".

V reakci na čtvrtletní hospodářské výsledky se dařilo i cenným papírům společností Macy's (+6,01 %) a Home Depot (+3,99 %) a rostly také cenné papíry profesní sociální sítě LinkedIn (+5,14 %), která oznámila, že své stránky nově spustila také v čínštině .

Nedařilo se naopak akciím dodavatele kancelářského vybavení Office Depot (-8,79 %), který uvedl, že v posledním čtvrtletí minulého roku hospodařil se ztrátou 120 milionů USD neboli 0,34 USD na akcii (4Q2012: ztráta na akcii 0,06 USD). Po očištění o jednorázové položky firma vykázala ztrátu 0,03 USD na akcii. Její tržby vzrostly o 33 % na 3,49 miliardy USD (odhad: 4,03 miliardy USD). Do finančních výsledků jsou s platností od 5. listopadu započítány i výsledky firmy OfficeMax, jejíž převzetí Office Depot k tomuto datu úspěšně dokončila.

Výrazně zlevnily také akcie provozovatele zdravotnických zařízení Tenet Healthcare (-9,10 %), který v pondělí po závěru trhů uvedl, že se ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku propadl do ztráty 0,17 USD na akcii (4Q2012: zisk na akcii 0,52 USD). Tržby společnosti vzrostly meziročně o 67 % na 3,89 miliardy USD (odhad: 3,87 miliardy USD). Po očištění finančních výsledků však společnost dosáhla zisku 0,43 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, 4Q2012: 0,60 USD na akcii). Provozní marže společnosti od října do prosince klesla z 9,1 % na 4,3 %.

Po závěru obchodování se do výsledkové sezóny zapojil výrobce solárních panelů First Solar (v řádném obchodování +0,47 %). Firma za poslední tři měsíce minulého roku vykázala upravený zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,98 USD) oproti 2,04 USD ve stejném období v předcházejícím roce. Tržby společnosti klesly na 768 milionů USD (odhad: 973 milionů USD, 4Q2012: 1,08 miliardy USD). Akcie First Solar v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než 11 %.

Dolar oslabil po zprávě o poklesu spotřebitelské důvěry v USA

Americký dolar v úterý na devizových trzích mírně oslabil vůči euru i jenu. Obchodníky zklamal zejména pokles americké spotřebitelské důvěry. Eurodolar zahajoval na hladině 1,3735 a krátce před zveřejněním údajů o vývoji spotřebitelské důvěry se obchodoval za 1,376 EUR/USD. Krátce po 16.00 SEČ sice dolar prudce posílil až k 1,372 EUR/USD, velmi brzy však své zisky odevzdal a kolem desáté hodiny se obchodoval za 1,374 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu dolar oslabil z 102,50 USD/JPY na 102,17 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý klesly. Obchodníci předpokládají, že s příchodem teplejšího počasí bude klesat poptávka po palivech a porostou zásoby ropy. Analytici podle agentury AP odhadují, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 1,2 milionu barelů. Oficiální údaje o zásobách ve středu zveřejní Úřad pro energetické informace (EIA).

Severomořský Brent v úterý zlevnil o více než dolar na 109,46 USD za barel.

Cena za barel WTI klesla přibližně o šedesát centů na 102 USD. Další pokles cen ropy nicméně brzdí přetrvávající výpadky v dodávkách suroviny z Libye a nepokoje ve Venezuele, která je významným dodavatelem suroviny do Spojených států.

Zlato zdražilo o 0,26 % procenta na 1 340 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize